Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης παταριού καταστήματος


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 18 [Πατάρια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)] του Ν. 4178/13.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν έχω πατάρι, συνέχεια του καταστήματος, αυθαίρετο ως προς την αρχική άδεια, < 70% όπως απαιτεί σήμερα ο ΝΟΚ, τι κάνω, παράβολο 500 και ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Με βάση τον 4067:

 

28. Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι προσβάσιμος
χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη
επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρή−
σης, έχει προσπέλαση αποκλειστικά από το χώρο αυτόν,
αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της χρήσης αυτής,
έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70% της επιφά−
νειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος
και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία
 
και 
 
81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος
χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς
στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανε−
ξάρτητη ιδιοκτησία.

 

Για την εφαρμογή του μειωτικού συντελεστή αρκούν οι άνω προϋποθέσεις?

Το ελεύθερο ύψος αυτών των χώρων το μετράμε?

Υπάρχει κάποιο όριο?

 

Μπορεί να θεωρηθεί ότι το όριο είναι αυτό που προβλέπεται για τους χώρους κύριας χρήσης, δηλαδή το 2,65μ?

95. Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προ−
ορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης
του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε
αυτούς, όπως είναι σε κτίρια κατοικίας τα υπνοδωμάτια,
οι χώροι διημέρευσης, οι κουζίνες, τα γραφεία. Οι χώροι
κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια που κατασκευάζονται
μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος ελεύθερο ύψος
τουλάχιστον 2,65 μ..

 

 

Επίσης, για τον υπολογισμό των τετραγωνικών θεωρώ ότι οι περιμετρικές τοιχοποιίες δεν πρέπει να προσμετρούνται, καθώς υφίσταντο στο νόμιμο κτίσμα.

 

Και ακόμα, πώς αντιμετωπίζουμε το κλιμακοστάσιο που οδηγεί στο χώρο?

Αφαιρούνται τα τμ που αυτό καταλαμβάνει και πάμε με κατηγορία 13 την κατασκευή της σκάλας?

 

Τέλος, αν έχουν δημιουργηθεί νέα ανοίγματα (παράθυρα κ.λπ.) στο νέο χώρο που δημιουργήθηκε, πώς αντιμετωπίζονται αυτά? Επίσης με αναλυτικό? 

Link to comment
Share on other sites

απάντηση στο #3

νομίζω ναι αρκούν αυτές οι προϋποθέσεις του ΝΟΚ για την εφαρμογή του μειωτ. συντ. 0,5. Όσον αφορά το ύψος τι; εφόσον κατασκευάστηκε και λειτουργεί ως συνέχεια του κυρίως χώρου, δεν το εξετάζουμε.

Ναι τις περιμετρικές τοιχοποιϊες τις αφαιρούμε από την αυθαιρεσία, γιατί υπήρχαν και στην άδεια. Η κλίμακα δε νομίζω ότι πρέπει να αφαιρεθεί.

Εμένα το ερώτημά μου, το οποίο περιλαμβάνει το δικό σου, είναι εάν θα προχωρήσουμε σε άδεια νομιμοποίησης αυτού του χώρου (εκεί θα γίνει και αναθεώρηση των όψεων, κλπ), εφόσον επιτρέπεται πλέον με το ΝΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έστω ότι έχω πατάρι >70% του καταστήματος,,,,αλλα ύψος 2,10 σαν τι το πάω ? Χωρίς μειωτικό συντελεστη??

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περίπτωση με πατάρι 100% του υποκείμενου ορόφου, με χιλιοστά ιδιοκτησίας αναλογικά μικρότερο εμβαδό και με παλαιότητα με δηλωση ιδιοκτητη και τεχ εκθεση δικια μου,

 

χάνω δλδ και το 0,5 του μειοτικού και το 0,8 της παλαιότητας και ο συντελεστης ΥΔ παει στο 1,60 από 1,0

 

 

Δηλαδη από 3200 το πρόστιμο πάει στα 10000 και φυσικά σε οριστική υπαγωγή με ανεβασμένα όλα τα στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

   Aυτό δεν είναι σίγουρο ούτε κατά τον έλεγχο της πολεοδομίας κατά την έκδοση νέων αδειών  με ΝΟΚ.

Ρώτα στην πολεοδομία αν το 70% του παταριού δε θεωρείται υπέρβασης δόμησης κατά ΝΟΚ και το υπόλοιπο 30% θεωρείται .

Link to comment
Share on other sites

Εχω πατάρι με ΓΟΚ/73 νόμιμο και έχει μικρή υπέρβαση . Εχει κατασκευαστεί τουαλέττα που θα την τακτοποιήσω , αλλά ένας χώρος θα γίνει γραφείο του καταστήματος και θα είναι χωρισμένο . 

 

Θέλει τακτοποίηση ? 

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στον εαυτό μου #2: Για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης παταριού κατά ΝΟΚ, πρέπει να ελεγχθεί ΟΛΗ η οικοδομή με το ΝΟΚ, και επίσης γίνεται όταν ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος. Αλλιώς είναι δύσκολο. Οι πληροφορίες από ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.