Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Το Άρθρο 23, παρ. 15α, περί ΟΕΚ, Αναφέρεται σε αυθαιρεσίες επί κτιρίων που αποδόθηκαν στους δικαιούχους από τον ΟΕΚ, με την καταβολή μόνο του σχετικού παραβόλου.

 

Το ερώτημά μου είναι σε ποιές αυθαιρεσίες αναφέρεται:

     α) Σε αυθαιρεσίες που προϋπήρχαν στο κτίσμα, πριν αυτό αποδοθεί στους δικαιούχους?

     β) Σε αυθαιρεσίες που έγιναν πριν από τον ν.4014 και ενώ το κτίσμα είχε αποδοθεί στους δικαιούχους εδώ και χρόνια?

 

Με το β, είναι ουσιαστικά σαν να δίνεται μείωση στο πρόστιμο των ιδιοκτητών κτιρίων του ΟΕΚ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο  ειναι οτι

με την ρυθμιση αυτη

τακτοποιουνται οσες αυθαιρετες κατασκευες   ειχαν γινει  κατα την κατασκευη

κατα παραβαση των ορων της αδειας [αλλη θεση, αλλο εμβαδον, αλλη διαρρυθμιση, κλπκλπ]

 

Επομενως, τυχον  αυθαιρετες κατασκευες-προσθηκες, μετα την αδεια και μετα την αποδοση θα δηλωθουν οπως οριζει ο  4178

 

Για τις αλλαγες χρησης,

μαλλον να περιμενουμε καποια διευκρινηση

διοτι ενω αρχικα φαινεται οτι στο αρθρο περιλαμβανονται  και οι αυθαιρετες αλλαγες χρησης...

 

μαλλον  απαιτειται μια διευκρινηση ως προς την αποδειξη του χρονου αλλαγης της χρησης....

 

Θα δουμε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ Dimitrisgm για την απάντηση (για άλλη μια φορά!  :smile: )

 

Η σκέψη μου ήταν λίγο πιο "πονηρή"... Δηλαδή από την στιγμή που δεν διαχωρίζει ρητά στο σημείο αυτό ο νόμος το πότε έγινε η αυθαιρεσία (πριν αποδοθεί σε ιδιοκτήτη ή αργότερα το συγκεκριμένο ακίνητο), αλλά αναφέρεται μόνο στα κτίσματα που έχουν αποδοθεί από τον ΟΕΚ, εγώ μπορώ να το ερμηνεύσω ότι όπως υπάρχουν ειδικές ομάδες όπως π.χ. παλιννοστούντες που έχουν μία έκπτωση 80% ανεξαρτήτου παραβάσεων, έτσι και οι ιδιοκτήτες κατοικιών από ΟΕΚ που έκαναν αυθαιρεσίες στα ακίνητά τους, αφού τους αποδόθηκαν από τον ΟΕΚ, έχουν να πληρώσουν μόνο το παράβολο...

 

Δεν θεωρώ ότι είναι σωστό ή λογικό, αλλά με την ερμηνεία αυτή τα ποσά για τακτοποιήσεις μπορούν να μειωθούν σε μεγάλο βαθμό...

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει παντως να ειναι ετσι οπως το λες...

 

ειδικα για την αλλαγη της χρησης...

ο νομος ειναι σαφης...

 θελει εγγραφα για την αποδειξη του χρονου αλλαγης...

 

αν δεν τα φερει ο πελάτης.....παει η παλαιοτητα στο 2004.

 

Και εκεινο για την  αδεια ισως ειναι πιο περιπλοκο.

Θυμαμαι οτι  εχει συζητηθει  οτι  υπαρχουν περιπτωσεις που η ΟΑ για εργατικες κατοκιες ειναι με ΦΕΚ

 

αρα,   ισως να ειναι οχι και τοσο εφικτο να φερεις τηνΟΑ που ζηταει ο νομος...

 

θα δουμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι..

 

Τι εννοείς με το " ισως να ειναι οχι και τοσο εφικτο να φερεις τηνΟΑ που ζηταει ο νομος..."

 

Για την Ο.Α στις κατοικίες του ΟΕΚ υπάρχουν και κάποιες "Αποφάσεις Νομάρχη". Έχω ρωτήσει σε Πολεοδομία και μου έχουν πει ότι την χρησιμοποιώ κανόνικα σας άδεια... :smile:  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα πολύ τη βοήθειά σας και στο συγκεκριμένο. Στην κάτοψη που επισυνάπτω δείχνω πως έχει η κατάσταση στα σχέδια της οικοδομικής άδειας (1967) και πως είναι στην πραγματικότητα.

 

Στα σχέδια της άδειας εμφανίζεται μία αποθήκη και ένα λεβητοστάσιο. Η υφιστάμενη κατάσταση έχει ως εξής: Η αρχική αποθήκη χωρίστηκε σε 2 τμήματα, εκ των οποίων το ένα (που μας ενδιαφέρει - με το κόκκινο περίγραμμα) πήρε και τμήμα του λεβητοστασίου και άλλαξε χρήση σε κατάστημα.

 

**Στο συμβόλαιο αγοράς της αποθήκης περιγράφεται διαχωρισμένη από την αρχή (ως αποθήκη ακόμα, αργότερα έγινε η αλλαγή χρήσης και έγινε κατάστημα). Αναφέρεται και συνημμένη κάτοψη, την οποία δεν έχω βρει ακόμα.

 

Ως προς τη δήλωση του καταστήματος τώρα σκέφτομαι ότι πρέπει να κάνω τα εξής:

 

1) Τσεκάρω στην δήλωση τη "Διαφορετική διαμερισμάτωση".

2) Δημιουργώ ένα φύλλο καταγραφής στο οποίο διαλέγω είδος χρήσης "υπηρεσίες" + "αλλαγή χρήσης" 3) Έχω Υ.Δ κυρίων χώρων ή Υ.Δ. βοηθητικών χώρων? Και ποια τετραγωνικά θα σημειώσω, τα συνολικά του καταστήματος ή μόνο τα επιπλέον τετραγωνικά που ενσωματώθηκαν στο κατάστημα από το λεβητοστάσιο?

 

α) Είναι σωστή έτσι η  αντιμετώπιση του ζητήματος??

β) Δηλώνεται με κάποιον άλλο τρόπο η αλλαγή χρήσης σε έναν χώρο??

γ) Αν έχω άλλη χρονολογία για τις αυθαιρεσίες που αφορούν την κάτοψη και άλλη για την αλλαγή   χρήσης θα πρέπει να κάνω 2 φύλλα καταγραφής--> Τί τετραγωνικά δηλώνω έτσι στην κάθε περίπτωση?

 

Αν βρω εν τέλει τη συνημμένη κάτοψη από το συμβόλαιο, μπορώ να την χρησιμοποιήσω α) για επιβεβαίωση της χρονολογίας αποπεράτωσης της αυθαιρεσίας (ως προς την κάτοψη, όχι ως προς την αλλαγή χρήσης)? β) ώστε να μην χρειαστώ συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες για τα τετραγωνικά του λεβητοστασίου?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!

 

 

post-3742-0-89949600-1377961808_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειπες την σωστη λεξη

 

"συναινεση"

 

δες τι περιγραφει στο συμβολαιο και τι κατοψη εχει επισυναφθει

 

αναλογα  ή θα θεωρησεις οτι εχει συσταθει  ΟΙ στο διαιρετο τμημα,  που περιλαμβανει μεν και τμημα του κοινοχρηστου,

αλλά "καλυπτεται" απο την συσταση...οπότε ενεργεις μονος σου

 

ή αλλοιως εχεις καταλαβει τμημα των κοινοχρηστων...και θες συναινεση

Link to comment
Share on other sites

Πέραν τούτου (αυτή η συναίνεση μας έχει φάει τη ζωη!!!! :-x ), η λογική μου περι δήλωσης του καταστήματος? Τα τετραγωνικά που θα δηλώσω? Η τρόπος που θα δηλωθει η αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Kostaras

H αλλαγή αυτή δηλώνεται ως ΥΔ ανά μ2. Δεν συμπληρώνεται συντ ΑΧ. Aν πρόκειται για υπόγεια στάθμη χρησιμοποιείς τον συντΒΧ = 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.