Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση (τέτοια μέρα, τέτοια ώρα!!!)

Έχει κατασκευαστεί και στον υποκείμενο όροφο εξώστης στην ίδια όψη, όμως εκεί έχει μεγαλύτερο πλάτος και άλλη χρήση πλέον 😉.

Ψάχνω και τα σχέδια της σύστασης να δω μήπως εκεί φαίνεται κάτι διαφορετικό απ ότι στην ΟΑ για να μη μπλέψω με συναινέσεις. Αν και διαβάζοντας σχεδόν όλο το νήμα κατέληξα ότι δε χρειάζεται συναίνεση για τέτοιου είδους παραβάσεις, θέλω να είμαι σίγουρη ότι δε θα δημιουργηθεί πρόβλημα στο μέλλον. Δεν υπάρχει καταστατικό και δε θυμάμαι ποιο είναι το ποσοστό που μπορεί να απαιτηθει για συναίνεση αλλά το max που μπορώ να έχω είναι το 66,6%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Έχεις  αυθαίρετη κατασκευή σε όψη και άνωθεν Κ.Χ (χώρος οικοπέδου) η οποία όμως έχει γίνει εκ κατασκευής. Οπότε, θα πάρεις μια ωραία Υ.Δ (θεωρημένη με το γνήσιο υπογραφής) από τον ιδιοκτήτη, ότι η αυθαιρεσία έγινε εκ κατασκευής της οικοδομής (τεχνικά εξυπακούεται ότι έγινε τότε) και θα την επισυνάψεις στα δικαιολογητικά πακέτο με την άλλη Υ.Δ που απαιτείται από τον ιδιοκτήτη και θα το μνημονεύσεις και στην Τ.Ε . Αν η κάτοψη της σύστασης  δείχνει την υφιστάμενη κατάσταση, ακόμη καλύτερα. Όμως, σε κάθε περίπτωση μπορείς να προχωρήσεις χωρίς απαίτηση συναίνεσης. Αρκεί η Υ.Δ ιδιοκτήτη (δυνάμει Α 98).

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Δωροθέα Βουρμά Θα μπορούσες να εντάξεις και τις δύο αυθαιρεσίες στην κατηγορία 3.
Βέβαια το πρόστιμο είναι το ίδιο με αυτό της μίας λοιπής παράβασης.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Harvester Το πρόστιμο είναι ίδιο, συμφωνώ. Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι διαφορετικά και πιέζομαι τρομερά με το χρόνο... Είναι μεγαλύτερη από 20% η αύξηση στο συνολικό εμβαδόν των εξωστών του διαμερίσματος. Γι'αυτό ψάχνω άλλο τρόπο να το αιτιολόγησω για κάτ. 3.

@Pavlos33 ευχαριστώ! Έχεις δίκιο. Είχα ξεχάσει το εκ κατασκευής (όντως είναι εντωμεταξύ). Δεν είναι και οι πιο αγαπημένοι γείτονες-συνιδιοκτήτες του κόσμου στην πολυκατοικία, οπότε προσπαθώ να είναι η πελάτισσα μου καλυμμένη σε κάθε περίπτωση.

Edited by Δωροθέα Βουρμά
Link to comment
Share on other sites

Για το άνοιγμα:
Κατηγορία 3, περίπτωση γδ) αλλαγή των διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπισή τους. 

Για τον εξώστη:
Θα γράψεις στην τεχνική σου έκθεση ότι πρόκειται περί αυθαίρετου ανοιχτού εξώστη που υφίσταται προ ν. 1577/85.
Υπάγεται στην κατηγορία 3 επειδή δεν ίσχυε περιορισμός στην συνολική επιφάνεια των εξωστών σύμφωνα με τις τότε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις.
Θα σημειώσεις ότι χρησιμοποίησες την ερμηνευτική εγκύκλιο 3 του 4178 λόγω ομοιότητας των νόμων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Δωροθέα Βουρμά said:

@Harvester Το πρόστιμο είναι ίδιο, συμφωνώ. Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι διαφορετικά και πιέζομαι τρομερά με το χρόνο... Είναι μεγαλύτερη από 20% η αύξηση στο συνολικό εμβαδόν των εξωστών του διαμερίσματος. Γι'αυτό ψάχνω άλλο τρόπο να το αιτιολόγησω για κάτ. 3.

@Pavlos33 ευχαριστώ! Έχεις δίκιο. Είχα ξεχάσει το εκ κατασκευής (όντως είναι εντωμεταξύ). Δεν είναι και οι πιο αγαπημένοι γείτονες-συνιδιοκτήτες του κόσμου στην πολυκατοικία, οπότε προσπαθώ να είναι η πελάτισσα μου καλυμμένη σε κάθε περίπτωση.

Αφού το ζητούμενο για σένα ήταν να το εντάξεις κατηγορία 3, ισχύει ότι αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος Harvester. Θα επικαλεστείς την εγκ. 3 Ν. 4178 ισχύουσα κατ΄ αναλογία ελλείψει άλλης αντίθετης ερμηνευτικής διάταξης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, το κλείσιμο εξώστη ισόγειου διαμερίσματος (οριζόντια ιδιοκτησία) απαιτεί συναίνεση? Νομίζω πως όχι αλλά δεν μου είναι τελείως ξεκάθαρο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

[ εχουν αυξηθει τα τμ. της ΟΙ με κατεδαφιση της τοιχοποιίας ή εχεις φτιαξει μια "αποθηκη";]

 

- για την τακτοποίηση,  δεν απαιτειται συναινεση

- για την μεταβιβαση θα ρωτησεις τον συμβ/φο

[και θα μας πεις και σε μας τι σου ζητησε]

 

Link to comment
Share on other sites

αυξήθηκαν τα τετραγωνικά. Ο συμβ/φος μου λέει οτι ούτε στην μεταβίβαση θέλει συναίνεση ή τροποποίηση σύστασης και γίνεται συμβόλαιο κανονικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.