Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

ουτε και εγω  ειπα για τροποποιηση της συστασης

Για την τακτοποιηση θα πατε με το 98 παρ. 8/α

[σε αυτο το θεμα, εξ αρχης, ειτε  δεν εχουμε  ασχοληθεί  με την "αλλαγη οψης"  είτε το περασαμε  "αβροχοις ποσιν."

 

 [για την μεταβιβαση ηταν  το ερώτημά  μου, όπου πρεπει να καλυφθουν τα πιστοποιητικα ΕΝΦΙΑ και ΤΑΠ]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, sirter said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, το κλείσιμο εξώστη ισόγειου διαμερίσματος (οριζόντια ιδιοκτησία) απαιτεί συναίνεση? Νομίζω πως όχι αλλά δεν μου είναι τελείως ξεκάθαρο. Ευχαριστώ.

Είσαι βέβαιος ότι, αυτός ο "ισόγειος εξώστης" ανήκει στο διαμέρισμα; Μήπως είναι κοινόχρηστος χώρος;

Link to comment
Share on other sites

Στην σύσταση ως κοινόχρηστοι χώροι αναφέρονται τα θεμέλια, οι πτωρότοιχοι, το κλιμακοστάσιο και οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

"ενδεικτικα" λεει...παντοτε.

δεν απαντησες στο ερωτημα, αρα να υποθεσουμε οτι  αυτο το "μπαλκονι" στο ισογειο, περιλαμβανεται στην κατοψη του διαμερισματος

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2021 at 10:18 ΜΜ, sirter said:

Στην σύσταση ως κοινόχρηστοι χώροι αναφέρονται τα θεμέλια, οι πτωρότοιχοι, το κλιμακοστάσιο και οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις. 

Σε πολλές συστάσεις αναγράφεται ότι οι εξώστες αποτελούν χώρους αποκλειστικής χρήσης των διαμερισμάτων. Από παλιές συζητήσεις έχουμε επίσης καταλήξει ότι οι εξώστες εξυπηρετούν τα διαμερίσματα και αποτελούν χώρο αποκλειστικής τους χρήσης και τόσα χρόνια δεν γνωρίζω κάποιον που ζήτησε συναίνεση επειδή άλλαξε η όψη λόγω κλεισίματος εξώστη.  Αν δεν αναφέρεται ρητά στη σύσταση ότι αποτελούν Κ.Χ, τότε τακτοποιείς κανονικά χωρίς καμία συναίνεση.  Εδώ νομίζω ότι ο συμβ/φος έχει δίκιο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν εξ' ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή εξώστη (του 2009) προς τον ακάλυπτο κατοικίας, εντός σχεδίου, μπορεί να ρυθμιστεί και αν ναι σε ποια κατηγορία θα υπαχθεί. Το εμβαδό του εξώστη είναι 4,64τ.μ. ενώ υπάρχει και ένας ακόμα νόμιμα υφιστάμενος 6,34τ.μ. 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

είμαι νέος στο χώρο και μου έτυχε περίπτωση μονοκατοικίας εντός οικισμού σε χωριό με τα παρακάτω δεδομένα:

1. κτίσμα προ του 1955 και συγκεκριμένα του 1954 όπως αναγράφεται:
- στο θεωρημένο τοπογραφικό του 2005
- στο Ε9 του ιδιοκτήτη
- στο συμβόλαιο μεταβίβασης του ακινήτου μετά του οικήματος το 2008

2.  δύο επιπέδων 58 τ.μ. έκαστα, με το ισόγειο να είναι δηλωμένο ως αποθήκη και ο όροφος ως κατοικία όπως δηλώνεται στο συμβόλαιο μεταβίβασης του ακινήτου
 
3. Χωρίς φάκελο και σχέδια στην πολεοδομία και φυσικά χωρίς Ο.Α.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Α. Τα παραπάνω έγγραφα επαρκούν ως αποδεικτικά της χρονολογίας κατασκευής ώστε να θεωρηθεί νόμιμο το κτίσμα εφόσον είναι προ του 1955;

Β. Κατά την αυτοψία εντοπίστηκε:
- διαπλάτυνση του εξώστη με αποτέλεσμα 5 τ.μ. ως επιπλέον επιφάνεια
- επέκταση της στέγης για την κάλυψη της νέας προκύπτουσας επιφάνειας του εξώστη
- κατασκευή νέων υποστυλωμάτων από σκυρόδεμα για τη στήριξή του 
Όλα τα παραπάνω κατά δήλωση του ιδιοκτήτη υλοποιήθηκαν προ του 2011 . Πως διασφαλίζεται η χρονολόγηση της αυθαιρεσίας για να αποφευχθεί η περίπτωση υλοποίησης μετά το 2011; Τι θα χρειαστεί για την τακτοποίηση εφόσον αυτή πρέπει να γίνει; Με αεροφωτογραφίες από Γ.Υ.Σ. και από Google Earth δεν υπάρχει τίποτα το εμφανές τουλάχιστον από όσο το έψαξα και εφόσον δεν μου διαφεύγει κάτι.

Ευχαριστώ και να με συγχωρείτε εάν κούρασα ή έγραψα κάτι άστοχο. Είναι τα πρώτα βήματα στο νέο "ταξίδι".

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@zour-aris

Α. Ναι.
Β. Διάβασε το εδάφιο β της παραγράφου 1 του άρθρου 87 του Ν 4495/17, καθώς και τις δύο τελευταίες προτάσεις της ίδιας παραγράφου.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετος εξώστης που έχει κατασκευαστεί το 1984  σε ύψος 3.50 μ. με υπέρβαση επιφάνειάς  του μεγαλύτερη του 20%  εξέχει του κρασπεδόρειθρου  30 cm. μπορεί να  γίνει υπαγωγή ή απαγορεύεται. Η οικ. άδεια έχει εκδοθεί  το 1983. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.