Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 

έχω περίπτωση όπου έχει κατασκευαστεί περίπου 50% λιγότερη επιφάνεια εξωστών από ότι φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

Οι μισοί μηχανικοί που έχω μιλήσει αναφέρουν ότι δεν είναι αυθαρεσία καθώς η κατηγορία 3 αναφέρει ότι πρέπει να είναι ΥΠΕΡΒΑΣΗ επιφάνειας έως 20%. Οι άλλοι μισοί αναφέρουν ότι η αυθαιρεσία είναι η ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ και για να ανήκει στην κατηγορία 3 σημαίνει είτε μείωση έως 100% είτε αύξηση έως 20%.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 hours ago, sdakos said:

Καλησπέρα σε όλους! 

έχω περίπτωση όπου έχει κατασκευαστεί περίπου 50% λιγότερη επιφάνεια εξωστών από ότι φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

Οι μισοί μηχανικοί που έχω μιλήσει αναφέρουν ότι δεν είναι αυθαρεσία καθώς η κατηγορία 3 αναφέρει ότι πρέπει να είναι ΥΠΕΡΒΑΣΗ επιφάνειας έως 20%. Οι άλλοι μισοί αναφέρουν ότι η αυθαιρεσία είναι η ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ και για να ανήκει στην κατηγορία 3 σημαίνει είτε μείωση έως 100% είτε αύξηση έως 20%.  

Καλησπέρα σου, αν διαβάσεις την κατ.3 στο συγκεκριμένο εδάφιο αναφέρει για αλλαγή στις διαστάσεις έως 20%, και όχι αποκλειστικά αύξηση. Με αυτό το σκεπτικό το δηλώνεις ως κατ.3 για μέχρι 20% και αν είναι >20% τότε ως λοιπή παράβαση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, akis73 said:

στο συγκεκριμένο εδάφιο αναφέρει για αλλαγή στις διαστάσεις έως 20%, και όχι αποκλειστικά αύξηση.

Δεν είναι έτσι. Στην κατηγορία 3 εντάσσεται:
"Η αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως 20%".

17 ώρες πριν, sdakos said:

έχω περίπτωση όπου έχει κατασκευαστεί περίπου 50% λιγότερη επιφάνεια εξωστών από ότι φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

Δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Γενικά ισχύει ότι:
"Αυθαίρετη κατασκευή ορίζεται κάθε κατασκευή ή εγκατάσταση, η οποία εκτελείται ή έχει εκτελεστεί χωρίς την απαιτούμενη οικοδομική άδεια ή καθ’ υπέρβαση αυτής ή κατά παράβαση των ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων ή με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή ακυρώθηκε".

Edited by Θαλής
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Θαλής said:

Δεν είναι έτσι. Στην κατηγορία 3 εντάσσεται:
"Η αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως 20%".

Δεκτό, προσωπικά δεν θα έδινα βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών στο συγκεκριμένο άσχετα αν άλλοι συν/φοι θα έδιναν βασιζόμενοι στο σκεπτικό που αναπτύσσεις.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Αρχικά θα ήθελα να πω πως η ιδιοκτησία που με ενδιαφέρει είναι αυτή του α’ ορόφου μιας πολυκατοικίας του 1980.

Σας παραθέτω στα αρχεία τις κατόψεις του ισογείου και α’ ορόφου, καθώς την όψη και την τομή.

Θα ήθελα να ξεκινήσω από το ισόγειο οπού και υπάρχουν τα προβλήματα που έχουν δημιουργήσει κόλλημα στην σύνταξη ΗΤΚ και αναγκαιότητα ρύθμισης αυθαίρετου του α’ ορόφου.

Από την κάτοψη του ισογείου βλέπουμε με ‘’μωβ’’ χρώμα την προσθήκη που έχει γίνει στο κτίσμα κατά την διάρκεια της κατασκευής και δεν φαίνεται στην άδεια. Στην περίπτωση (1) της προσθήκης δεν επηρεάζει τον α’ όροφο που με ενδιαφέρει, αλλά στην περίπτωση (2) μας επηρεάζει. Το τμήμα που κατασκευάστηκε βρίσκεται εν μέρει κάτω από τον εξώστη του α’ ορόφου οπού υψομετρικά ταυτίζεται.

Τα υψόμετρα των εξωστών του ακορύφου ταυτίζονται πλήρως με την οροφή του ισογείου εντός του περιγράμματος με το ‘’κόκκινο’’ χρώμα.

Από την κάτοψη του α’ ορόφου έχουμε τα εξής :

Με ‘’μπλε’’ χρώμα βλέπουμε τους εξώστες όπως αποτυπώνονται βάση της οικοδομικής αδείας.

Με ‘’κόκκινο’’ χρώμα βλέπουμε το περίγραμμα της υπάρχουσας κατάστασης χωρίς το μέρος της προσθήκης εκ κατασκευής οπού το δώμα αυτής συνορεύει με τον εξώστη του ά ορόφου με υψομετρική διαφορά +10 cm στην πίσω μεριά του κτιρίου.

Με ‘’πράσινο’’ χρώμα βλέπουμε την προσθήκη εξώστη των περιπτώσεων (1) , (2) προσθήκη εξώστη πάνω από οροφή προσθήκης εκ ‘κατασκευής που δεν φαίνεται στην οικοδομική άδεια, (3) προσθήκη εξώστη εκ ‘κατασκευής που δεν φαίνεται στην οικοδομική άδεια που βρίσκεται πάνω από οροφή εκ κατασκευής που φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

Σε όλες τις περιπτώσεις τα υψόμετρα των εξωστών ταυτίζονται πλήρως με την οροφή του ισογείου, εκτός μέρους του της προσθήκης οπού δεν φαίνεται στην άδεια που έχει υψομετρική διαφορά της τάξης των 10 cm.

Θα ήθελα να πω επίσης ότι το δώμα του ισογείου οπού και έχει την υψομετρική διαφορά είναι ενοποιημένο με τον εξώστη του α’ ορόφου και φαίνεται και από τις φωτογραφίες ότι είναι συνέχεια του εξώστη και άτυπα ανήκει στην ιδιοκτησία του α’ ορόφου.

Επίσης σημαντικό είναι πως ο ιδιοκτήτης του ισογείου οπού και έχει δημιουργήσει αυτό το πρόβλημα αναφορικά με τις αυθαίρετες κατασκευές δεν είναι διατεθειμένος για οποία ενέργεια και δημιουργεί πρόβλημα στον πελάτη μου.

Έτσι λοιπόν θα μπορούσα για τις περιπτώσεις (1), (2), (3) δημιουργίας εξώστη που δεν φαίνεται στην οικοδομική άδεια που φαίνεται με πράσινο χρώμα στην κάτοψη α ορόφου να πήγαινα με αναλυτικό και το κομμάτι του δώματος με την υψομετρική διαφορά να μην το παρουσίαζα γιατί τυπικά ανήκει στον ιδιοκτήτη του ισογείου?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΙΣΟΓΕΙΟ.jpg

Α ΟΡΟΦΟΣ.jpg

ΟΨΗ.jpg

ΤΟΜΗ.jpg

IMG_2109.jpg

IMG_2114.jpg

IMG_2123.jpg

IMG_2126.jpg

ΣΧΕΔΙΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω περίπτωση επέκτασης του νόμιμου εξώστη που υπερβαίνει το 20% της νόμιμης επιφάνειας, συνολικά μαζί με τον νόμιμο η προέκταση είναι 1,30 + 0,78 (η προέκταση) = 2,08μ. Αυτό που με απασχολεί είναι αν υπάρχει τρόπος να αποφύγω την ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.