Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Σε πολυκατοικία με άδεια του 73 έχει γίνει υπέρβαση εξωστών στο δώμα και την εσοχή (ρετιρέ).

Συγκεκριμένα σύμφωνα με την άδεια έπρεπε το κάγκελο να είναι στο όριο της δόμησης του κάτω ορόφου και η προεξοχή του εξώστη να είναι πχ 60εκ.

Στην πράξη ο εξώστης έγινε 160εκ. και το κάγκελο στην άκρη του.

Για να γίνει τακτοποίηση, η δήλωση είναι μία για το σύνολο της οικοδομής και γίνεται από τον διαχειριστή με απόφαση γενικής συνέλευσης.

Η αυθαιρεσία είναι κατηγορίας 3, αφού σύμφωνα με την εγκύκλιο προ ΓΟΚ 85 δεν υπήρχε ποσοστό εξωστών και πληρώνεται εφάπαξ 500€.

Είναι σωστή η σκέψη μου?

ή μήπως πρέπει να ελέγξω αν υπάρχει κάποια αποκλειστική χρήση, και αν ναι δεν μπορεί να γίνει μία δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,εχω ενα διαμερισμα με Ο.Α το οποιο εχει παρει ενα δωματιο απο διπλανο διαμερισμα και στην αδεια υπηρχε ενα ερκερ 6,50μ που στην πραξη εγινε 5,20μ.

Θα δηλωσω μια διαμερισματωση και με το ερκερ δεν θα ασχοληθω καθολου?

Αν ηθελα να ασχοληθω πως θα μπορουσα να το βαλω για να ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Ερευνώντας περισσότερο την περίπτωση μου (41) προέκυψε το εξής ερώτημα:

μπορεί η επέκταση εξώστη ενός διαμερίσματος στο ρετιρέ να τακτοποιηθεί από την γεν. συνέλευση?

το θέμα είναι ότι αγνοείται ο ιδιοκτητης και απαιτείται η τακτοποίηση, για έκδοση άδειας επισκευών.

Edited by vassia
Link to comment
Share on other sites

Μεταμεσονυκτια φλασια....

Εχω εξωστη 4,80Χ1,00 σε τμημα της προσοψης της οικοδομης, πανω απο προκηπιο.

Καλυπτει δυο δωματια, διαφορετικων διαμερισματων, εστω ο μισος ανηκει στο ενα διαμερισμα και ο αλλος μισος στο αλλο διαμερισμα.

 

Παρατηρω υπερβαση εξωστη κατα 45εκ προς τη μερια μου.

Για να βγαλω το ποσοστο υπερβασης, θα το διαιρεσω δια το συνολικο εμβαδον του εξωστη η δια το τμημα του που αναλογει στην ΟΙ μου?

Γιατι αν η υπερβαση ειναι μονο απο τη μερια μου και πιασω ολοκληρο τον εξωστη, μου βγαινει ποσοστο <10% ενω αν πιασω το μισο εξωστη, προφανως με πεταει αναλυτικο...

 

Τι λετε?

 

Γενικα σε παρομοιες περιπτωσεις που εμφανιζονται εξωστες που καλυπτουν παραπανω του ενος διαμερισματα, ενιαιοι και παρουσιαζουν επικηνυκση προς τη μια κατευθυνση, το ποσοστο προσαυξησης του εμβαδου διδεται επι του συνολικου εμβαδου η επι του αναλογουντος τμηματος της ΟΙ?

 

Θεωρω πως μιλαμε για το συνολο του εξωστη διοτι δεν ειναι τμημα της ΟΙ μου...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω μιλώντας για εξώστες: οριζόντια ιδιοκτησία σε πολυκατοικία και ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει τμήμα της βεράντας με αλουμινοκατασκευή - τζάμι και τον έχει κάνει γραφείο. Έγινε γενική συνέλευση στην πολυκατοικία και του έκαναν μήνυση στην πολεοδομία η οποία τον ειδοποίησε ότι θα έρθει για έλεγχο. Γνωρίζεται να μπαίνει στον 4178 ως ΥΔ ή και κάλυψης ? Έχει σημασία που βρίσκεται η αυθαιρεσία σε σχέση με την Ο.Γ?Κ τέλος αν όλα γίνονται με τον 4178 όταν έρθει η πολεοδομία για τον έλεγχο αρκεί να τους δείξει το έντυπο που εκτυπώνεται από το σύστημα διαχείρησης των αυθαίρετων κατασκευών του Τ.Ε.Ε, όπου θα χει πάρει αριθμό πρωτοκώλλου και θα έχει πληρωθεί το 500άρι?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πανω απο κοινοχρηστο πολης δεν τακτοποιειται

Αν ειναι πανω απο οικοπεδο η εστω σε προκηπιο, μια χαρα τακτοποιειται

 

Ερωτηση: Μεγαλυτερος εξωστης ανοικτος, οχι κλειστος, που τακτοποιειται με αναλυτικο, πανω απο προκηπιο, ειναι κατηγορια 5 η ακολουθει την κατηγορια των λοιπων παραβασεων του ακινητου?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, αυθαιρετος ανοικτος εξωστης πανω απο κοινοχρηστο χωρο πολης τακτοποιειται με τον 4178 ? και στην περιπτωση που ο εξωστης αυτος βρισκεται στην σταθμη του ημιοροφου της οικοδομης δηλαδη στο + 2.00 μ. απο το φυσικο εδαφος και εχει πλατος 0,80 μ. πως αντιμετωπιζεται?

Edited by pontifikas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.