Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

 

H αναφορά μου ήταν προς απάντηση του μέλους italian.

Έχω κάνει ήδη ένταξη στον ν.4178 αλλά δεν έκλεισα το έργο λόγω του εξώστη που δεν μπορούσε να ενταχθεί στο νόμο.

Η μόνη λύση ήταν να προχωρήσω με το Άρθ. 4 § 6 του νόμου 4067/2012. Περίμενα τον καινούργιο νόμο μήπως υπήρχε κάποιο σημείο για τελείως αυθαίρετο εξώστη πάνω από κοινόχρηστο πόλης. Θα αναμείνω λίγο ακόμα  μήπως υπάρξει κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε οικοδομή με Ο.Α. του 1975 έχω στον ανώγειο όροφο την κατασκευή εξώστη που δεν προβλεπόταν στην Οικοδομική άδεια εκτός Οικ. Γραμμής .

Κάτω από τον εξώστη το ελεύθερο ύψος είναι περίπου 1 μέτρο.

Σύμφωνα με το Ν.4178/2013 θα μπορούσα να το ρυθμίσω σύμφωνα με την κατηγ. 3 του άρθρου 9.

Πλέον στο Ν.4495/2017 έχουν βάλει σαν προυπόθεση το ελεύθερο ύψος κάτω από τον εξώστη να είναι 3 μέτρα.

Τέτοιου είδους παραβάσεις δεν ρυθμίζονται πλέον άρα δε μεταβιβάζονται και τα σχετικά ακίνητα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η συγκριση για το ποσοστο υπερβασης των εξωστων (πχ 20 % για κατηγορια 3 και 30 % για την απαιτηση στατικης μελετης ) γινεται με το συνολο του εμβαδου ολων των εξωστων του οροφου? ή οταν πχ εχω προβολους οι οποιοι δεν συνδεονται μεταξυ τους πρεπει να συγκρινεται ο καθενας μονος του? πως το αντιμετωπιζεται?

 

 

Η συγκριση για το ποσοστο υπερβασης των εξωστων (πχ 20 % για κατηγορια 3 και 30 % για την απαιτηση στατικης μελετης ) γινεται με το συνολο του εμβαδου ολων των εξωστων του οροφου? ή οταν πχ εχω προβολους οι οποιοι δεν συνδεονται μεταξυ τους πρεπει να συγκρινεται ο καθενας μονος του? πως το αντιμετωπιζεται?

 

εψαξα τον παλιο νομο με τις εγκυκλιους αλλα δεν γινεται πουθενα αναφορα σε αυτο. σε καποιο ποστ εγραψε ενας συναδελφος οτι μας ενδιαφερουν ολοι οι εξωστες του οροφου. τελικα εχει κατασταλάξει καποιος ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε οικοδομή με Ο.Α. του 1975 έχω στον ανώγειο όροφο την κατασκευή εξώστη που δεν προβλεπόταν στην Οικοδομική άδεια εκτός Οικ. Γραμμής .

Κάτω από τον εξώστη το ελεύθερο ύψος είναι περίπου 1 μέτρο.

Σύμφωνα με το Ν.4178/2013 θα μπορούσα να το ρυθμίσω σύμφωνα με την κατηγ. 3 του άρθρου 9.

Πλέον στο Ν.4495/2017 έχουν βάλει σαν προυπόθεση το ελεύθερο ύψος κάτω από τον εξώστη να είναι 3 μέτρα.

Τέτοιου είδους παραβάσεις δεν ρυθμίζονται πλέον άρα δε μεταβιβάζονται και τα σχετικά ακίνητα?

Κανείς;

 

Επιπλεον μονο εξωστης μαζι με μεταλλικη σκαλα για προσβαση σε οροφο

τι κατηγορια παει αν ειναι κατασκευη προ 75;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

έχω ίδια περίπτωση με τον gio.

Σε οικοδομή με άδεια του 1970, στον ημιόροφο, κατασκευάστηκε εξώστη εκτός ο.α. και εκτός ρυμ. γραμμής, πλάτους 30 εκ, με ελευθερο ύψος κάτω από αυτόν 1μ.

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Το ακίνητο δεν μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να μπορεί μεταβιβαστεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με βάση τον Κτιριοδοµικό Κανονισµό. (ΦΕΚ 59/∆/3-02-89)  ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: 3046/304/89

ελάχιστο υψος στηθαίου 1μ. Υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με αυτό; Σε τακτοποιήσεις αυθαιρέτων με κάγκελο εξώστη < 1μ

σημειώνουμε αυθαιρεσία. για κάθε εξώστη με κάγκελο< 1μ και μια λοιπη παράβση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To skeptiko σου έχει βάση αν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις ίδιας κατηγορίας. Διαφορετικά δε νομίζω να έχει υπάρξει υπαγωγή μόνο για στηθαίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,  είμαι νέος μηχανικός και έχω μια περίπτωση που σε διαμέρισμα του 74 με Ο.Α τμήμα του εξώστη έγινε συνέχεια του δωματίου κατά 2.6 τμ. Το περνάμε με υδ , υκ , σαν κυριοι χωροι κατηγορια 1 χωρις τη λοιπη παραβαση σωστα; αυτό το γράφουμε σαν μετατροπή τμήματος εξώστη σε χώρο κύριας χρησης; 

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.