Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό  οι εξώστες και η σκάλα.

 συνάδελφε, και η "βεράντα" το ίδιο; 

Λογικα ναι!;; για ημιυπαίθριο ήθελε 3 πλευρες κλειστές... άρα το θεωρώ απλή εσοχή του εξώστη;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν οι αυθαιρετοι εξωστες ειναι σε οικοδομη κτισμενη προ ΓΟΚ 85, συμφωνα και με τη σημερινη εγκυκλιο, μπαινουν με 500αρικο ως μικροπαραβασεις, ανεξαρτητως αν υπερβαινουν η οχι το 10% της επιφανειας, διοτι σε προ ΓΟΚ 85 εποχη δεν υπηρχε ποσοστο εξωστων...

 

Νομιζω αυτο μας λυνει τα χερια σε μεγαλο βαθμο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ο 4178/2013 σου λεει το συγκρινεις το καθετι με τουσ ισχυοντες ορους δομησης.........

 

 

Άρθρο 18

 

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων
συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και σε
περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό
συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.

Edited by DASK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την απορία μου γιατί διαβάζω νόμους, εγκυκλίους και forum και απάντηση δε βρήκα. 

Σε αυθαίρετη κατοικία, εκτός σχεδίου 54 τ.μ. υπάρχει υπερυψωμένος εξώστης σε στάθμη +0,70 μ. από το έδαφος και με εμβαδόν 24 τ.μ.. Είναι κατασκευασμένος από Ω.Σ. και μπαζωμένος εσωτερικά και είναι στεγασμένος με ξύλινο αυτοφερόμενο στέγαστρο με κεραμίδια (τυπική νομίζω περίπτωση ελληνικής αυθαίρετης εξοχικής κατοικίας).

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ενώ η κατοικία υπάγεται στην κατ. 5, ο εξώστης θα πρέπει να συνυπολογιστεί στα τετραγωνικά της κατοικίας ή θα μπορούσε να υπολογιστεί με αναλυτικό προυπολογισμό σε συνδυασμό με το υπάρχον στέγαστρο; (λογικά θα υπάγεται πάλι στην κατ. 5).

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Ως λοιπή παράβαση, το πρόστιμο της οποίας υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Βεβαίως κι αυτός κατηγορία 5 όπως το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Για να πω την αλήθεια και εγώ έτσι πίστευα θα γίνει απλά θα ήθελα και μία άλλη γνώμη.

Δυστυχώς οι ασάφειες τέτοιων (κακών από κάθε άποψη) νόμων είναι πολλές και η συλλογική ερμηνεία τους επιβεβλημμένη!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στους ΓΚΟΥΡΟΥ ΤΩΝ ΕΞΩΣΤΩΝ:

 

- Αν ενας εξωστης εχει κατασκευασθει ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ σε σχεση με την αδεια λογω υπερβασης δομησης χωρων κυριας χρησης στο διαμερισμα, (ουσιαστικα δηλαδη μεγαλωσε το διαμερισμα και μικρυνε ο εξωστης), τοτε το βαζουμε σαν αυθαιρεσια?

Δηλαδη θα μετρησει κατα καποιο τροπο "διπλά" η ΥΔΚΧ?

 

- Αν ναι, τοτε παει στις ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ, αφου η κατηγορια3 μιλαει για ΥΠΕΡΒΑΣΗ (ενω εμεις εδω δεν εχουμε υπερβαση)?

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την αυθαιρεσία που προκύπτει από το μεγάλωμα του διαμερίσματος (παραπάνω τ.μ.) ως ΥΔΚΧ, ίσως και ΥΚ κ.λπ.

Με το εξώστη δεν ασχολείσαι...... (αν και υφίσταται αυθαιρεσία η οποία όμως δεν απαγορεύει την έκδοση βεβαίωσης 4178).

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την αυθαιρεσία που προκύπτει από το μεγάλωμα του διαμερίσματος (παραπάνω τ.μ.) ως ΥΔΚΧ, ίσως και ΥΚ κ.λπ.

Με το εξώστη δεν ασχολείσαι...... (αν και υφίσταται αυθαιρεσία η οποία όμως δεν απαγορεύει την έκδοση βεβαίωσης 4178).

 

Wait, wait, wait.....

 

1) Δεν με ενδιαφερει να βγαλω μονο βεβαιωση, αλλα να εχω σωστη ρυθμιση, εν'οψει ταυτοτητας κτηριου. (μην με βρει δηλαδη μελλοντικα ο πελατης και που ζητησει τα ρεστα που δεν το δηλωσα...)

2) Γιατι δεν απαγορευει την εκδοση βεβαιωσης ο εξωστης?  Λυθηκε η απορια που ειχαμε στον 4014? (οτι και καλα επειδη ειναι κοινοκτητος χωρος δεν ασχολουμαστε, κατι ομως με το οποιο εγω διαφωνω γιατι αν βρω 50μ2 μπαλκονι αντι για 10μ2 σημαινει οτι δινω βεβαιωση για το διαμερισμα?...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν επηρεάζει δόμηση - κάλυψη - ύψος;;;; Απλώς είναι ένας μικρότερος από όσο αναφέρεται στην ΟΑ εξώστης....

Αν θέλεις να τον βάλεις, βάλτον δεν έχεις να χάσεις τίποτα;;;;;

 

 

Την πόρτα τη μέτρησες;;; Μήπως χάνει καμιά δεκαριά πόντους.... Το ύψος της πόρτας αυτής μήπως είναι διαφορετικό από αυτό της άδειας;;;; Το κλιματιστικό που επιφέρει αλλαγή όψης του ακινήτου θα το βάλεις με συναίνεση συνιδιοκτητών;;;; Την παράνομη τέντα;;; Το ύψος των κάγκελων ή του στηθαίου αν είναι διαφορετικό από αυτό της άδειας;;;;; Mήπως έχει και κανά παράθυρο εκεί;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.