Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ...

 

οι παρακάτω όροφοι δεν έχουν αυθαιρεσία στον εξώστη, παρά μόνο του ρετιρέ διαμερίσματος που μεταβιβάζεται, οπότε το 500άρικο δεν το γλιτώνουν, γιατί αλλάζει η κάλυψη στο συγκεκριμένο διαμέρισμα(οριζόντια ιδιοκτησία)?? 

 

*λάθος, η κάλυψη δεν αλλάζει απλά ανήκει στις λοιπές παραβάσεις, οπότε έχει αυθαίρετο τμήμα που πρέπει να τακτοποιηθεί? Γιατί αν ο αγοραστής δεν έχει πρόβλημα, η βεβαίωση που βγαίνει δεν είναι ψευδής, σωστά?

Edited by ubisap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βάση το αρχικό σου ερώτημα αναφέρεις για εξώστη και όχι για εσοχή (υπαίθριο χώρο κατά ΓΟΚ 85). Αν συνεχίζουμε να αναφερόμαστε σε αυθαίρετο τμήμα εξώστη όπως προείπαμε πρέπει να τακτοποιηθεί. Αφενός οι αυθαιρεσίες καταγράφονται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια σε σύγκριση με την υφιστάμενη κατάσταση, αφετέρου σύμφωνα με ΓΟΚ οι εξώστες μετράνε στη δόμηση από ένα όριο και άνω. Αυτό βεβαίως δεν αφορά την τακτοποίηση, αλλά απαντά στο ερώτημα για το πως μπορεί να επηρεάζει τη χορήγηση της βεβαίωσης. Επίσης το κλειδί στην όλη αντιμετώπιση είναι ότι ο εξώστης ναι μεν ανήκει στα κοινόχρηστα δομικά τμήματα όμως είναι χώρος αποκλειστικής χρήσης του διαμερίσματος γι αυτό οφείλει να τακτοποιηθεί, διότι διαφορετικά θα μας κάλυπτε το λεκτικό της βεβαίωσης που λέει "εξαιρούμενων των κοινόχρηστων χώρων" .

Link to comment
Share on other sites

Σ ε κτίριο που θελω να παω για νομιμοποιηση εχω 20 τ.μ. εξωστων επιπλεον απο τα τ.μ. που δικαιούμαι βάση συντελεστη δόμησης. Μπορώ να παω κανονικια για αδεια νομιμοποιησης και τα επιπλεον τ.μ. εξωστών να μετρήσουν στον συντελεστη δόμησησ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε άδεια προσθήκης του 1988 σε ισόγεια κατοικία ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΕΙ στην κάλυψη-δόμηση και ένας μπαζωμένος καλυμμένος, όπως περιγράφεται, εξώστης. Στην ουσία είναι η/χ αλλά περιγράφεται έτσι. Στην αυτοψία που έκανα είναι πλεόν ενα δωμάτιο με κουφώματα στις δυο ανοιχτές πλευρές της άδειας. Η απορία μου ειναι αν θα μπει στον 4178 κανονικά σαν υπέρβαση ή όχι αφού προσμετράται στη δόμηση.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικός για τις υπόλοιπες εργασίες που αφορούν την αυθαίρετη χρήση κατοικίας εντός αυτού του χώρου και τεκμηρίωση στην Τ.Ε για την προσμέτρηση του χώρου στο Σ.Δ και στο Π.Κ κατά την έκδοση της τότε άδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους !

Θέλω να δώσω βεβαίωση  4178 για διαμέρισμα (2ος όροφος- οριζόντια ιδιοκτησία) σε διώροφη οικοδομή μετά ισογείου. Το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι το στέλεχος ( άδεια του 75) διότι ο φάκελος έχει καταστραφεί σε πλημμύρα.

Επίσης βρήκα τοπογραφικό και κάτοψη προσαρτημένα σε συμβόλαιο του 81, οπότε δεν μιλάμε για σχέδια αδείας. Ανασύσταση φακέλου δεν μπορεί να γίνει λόγω διαφωνίας των ιδιοκτητών. Στην αυτοψία που έκανα υποπτεύομαι αυθαίρετο  εξώστη. Τι μου προτείνετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να γίνει ανασύσταση φακέλου και έπειτα έλεγχος αυθαιρεσιών.

 

Βέβαια στην πράξη αυτό δημιουργεί προβλήματα και πολλές φορές είναι αδύνατο ειδικά σε κτίρια με πολλές ιδιοκτησίες. Θα έπρεπε κάπως να προβλεφθεί.

 

Τώρα στην περίπτωσή σου δεδομένου ότι ευτυχώς είσαι τουλάχιστον πριν το 83 το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αν χρειάζεται οπωσδήποτε βεβαίωση είναι να το δηλώσεις όλο αυθαίρετο κατηγορία 2 και το πρόστιμο λογικά δε θα βγει πολύ μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εννοείται ότι η ανασύσταση είναι ο σωστός δρόμος. Θα υπολογίσω το πρόστιμο για προ του 83 και βλέπουμε.. 

Καλή συνέχεια σε όλες και όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.