Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Εδώ έχεις μια περίπτωση που η υπαγωγή αντιμετωπίζεται πιο αυστηρά από την έκδοση άδειας για το ίδιο θέμα. Το αυθαίρετο τμήμα εξώστη που εξέχει της Ρ.Γ θα μπορούσε να τακτοποιηθεί μόνο ως κατηγορία 3 εφόσον δεν υπερέβαινε το 10% της εγκεκριμένης από την άδεια επιφάνειας εξώστη. Το επιπλέον δεν τακτοποιείται διότι εμπίπτει στις απαγορεύσεις του άρθρου 2 (όσο "τρελό" και αν φαίνεται).

Υ.Γ. Δες στο σχέδιο νόμου, μήπως υπάρχει κάποια ευμενέστερη αντιμετώπιση για το ίδιο θέμα ώστε να κάνεις την υπαγωγή αργότερα. Εναλλακτικά, εξετάζεις την περίπτωση νομιμοποίησης με πληρωμή μόνο του παράβολου με σύνολο διατάξεων, είτε βάσει ΓΟΚ 85, είτε βάσει ΝΟΚ (βλ. άρθρο 16 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει μετά τον ν. 4258/14)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επίσης το περίεργο είναι ο συγκεκριμένος εξώστης φαίνεται (όπως πραγματικά είναι) στο διάγραμμα κάλυψης και υπολογίζεται στον συνολικό έλεγχο εξωστών - Η/Χ του κτηρίου, ενώ στην κάτοψη και στον πίνακα επιφανειών εξωστών - Η/Χ Δ' ορόφου αναφέρεται μικρότερος. Ακολουθώ το Δ-Κ και αναφέρω το εκ παραδρομής λάθος της κάτοψης?

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στην κατ. 3  υπαγονται οι αλλαγες των διαστασεων των εξωστων που προκαλουν υπερβαση  .....

εσυ εχεις "λιγωτερα" τμ.

 

 για τα λιγωτερα  δεν ιπαρχει κατηγορια αυθαιρεσιας...μονον για "υπερβαση" εχουν προβλεψει...τα ιδια ακριβως γραφουν και στον "οσονουπω"...

 

για την αλλαγη οψεων χρειαζεσαι συναινεση,  αφου ανηκει στα κοινοχρηστα...

 

ισως να το πας με το 18  παρ. 5 του ν. 4178

για να ξεμπερδευεις...

"ισως"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης το περίεργο είναι ο συγκεκριμένος εξώστης φαίνεται (όπως πραγματικά είναι) στο διάγραμμα κάλυψης και υπολογίζεται στον συνολικό έλεγχο εξωστών - Η/Χ του κτηρίου, ενώ στην κάτοψη και στον πίνακα επιφανειών εξωστών - Η/Χ Δ' ορόφου αναφέρεται μικρότερος. Ακολουθώ το Δ-Κ και αναφέρω το εκ παραδρομής λάθος της κάτοψης?

 

Αν ο εξώστης φαίνεται στους υπολογισμούς του 40% στο διάγραμμα κάλυψης και στο περίγραμμα υπολογισμού επιφανειών της αντίστοιχης στάθμης πρόκειται για λάθος στην κάτοψη. Μια ενημέρωση της άδειας χρειάζεται, με τη σωστή κάτοψη, ώστε να υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στα δυο σχέδια.

Εσύ θα κρατήσεις ως σωστό αυτό που αναγράφεται στο δ. κάλυψης.

Υ.Γ πήρες πλήρη φάκελο από το αρχείο της Υπηρεσίας;

Μήπως υπάρχει κάποια αναθεώρηση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, τελικά για κλεισμένο εξώστη πέραν της Ρ.Γ. εκτός από την περίπτωση της κατηγορίας 3 υπάρχει κάτι νεότερο?

Έχω εξώστη κλειστό για 1,50 Χ 3,50, δηλαδή ολόκληρο τον εξώστη. Η διάσταση του κτηρίου είναι 22μ. Με κατηγορία 3 δικαιούμαι να τακτοποιήαω 1,10μ (5% της διάστασης).

Υπάρχει κάτι που αγνοώ και μου δίνει τη δυνατότητα να τακτοποιήσω και το υπόλοιπο τμήμα του κλειστού-δομημένου εξώστη?

Σημείωση: ο εξώστης βρίσκεται σε στάθμη 10μ περίπου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία 3 για μεταβολές του επιφάνειας εξώστη μέχρι 10% αφορά ανοικτό εξώστη. Για κλειστά τμήματα ισχύει το εδάφιο ιστ και αναφέρεται σε μεταβολές στις εξωτερικές διαστάσεις περιγράμματος κτιρίου ή οριζόντιας ιδιοκτησίας μέχρι 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του 2%.

Εξετάζεις οριζόντια ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Αφορά κτήριο χωρίς σύσταση. Σε ευχαριστώ που μου θύμισες και το 10% της κατηγορίας 3. Όμως επειδή εχω κλειστό εξώστη με ενδιαφέρει τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση με τις λεπτομέρειες που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ μου.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν η περίπτωση δεν εμπίπτει στο ιστ δεν μπορείς να κάνεις υπαγωγή. Εξετάζεις μόνο τη δυνατότητα νομιμοποίησης της αυθαιρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.