Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Αν ο εξώστης βρίσκεται πάνω από δρόμο και η άδεια είμαι με διατάξεις ΓΟΚ 85, τότε μπορεί να υπαχθεί υπέρβαση επιφάνειας μέχρι 10% της εγκεκριμένης επιφάνειας του εξώστη όπως αναφέρεται στην κατηγορία 3.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα σας, θα ήθελα την άποψή σας για την έκδοση ή μη βεβαίωσης σε διαμέρισμα κατοικίας σε συγκρότημα κατοικιών. Από την αυτοψία που έκανα δεν διαπιστώθηκε κάποια υπέρβαση δόμησης - κάλυψης - ύψους ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, αλλά το πρόβλημα είναι στους εξώστες του διαμερίσματος. Ειδικότερα, ο ένας έχει αλλάξει σχήμα  (από ορθογώνιος, έχει γίνει ένα σπάσιμο με αποτέλεσμα να είναι μικρότερος κατά 30εκ) και ο δεύτερος, έχει μεγαλώσει κατά 2 τμ. περίπου εξαιτίας της αλλαγής και πάλι του σχήματός του. έχει γίνει ήδη μία μεταβίβαση για το ακίνητο και ο προηγούμενος συνάδελφος το 2015 είχε βγάλει βεβαίωση νομιμότητας όπου έλεγε πως στο ακίνητο δεν υπάρχουν υπερβάσεις μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου.

Τι προτείνετε να κάνω; ο ιδιοκτήτης είναι πρόθυμος αν προχωρήσω σε μία τακτοποίηση, όμως από την άλλη αναρωτιέται γιατί ο προηγούμενος συνάδελφος έδωσε βεβαίωση και εγώ δεν μπορώ να τη δώσω?

σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, να κάνεις ρύθμιση πριν εκδώσεις τη Βεβαίωση. Κακώς δεν την είχε κάνει ο προηγούμενος συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβληματίζει κυρίως το πως θα κάνεις ρύθμιση σήμερα για αυθαιρεσίες που έγιναν πριν το 2011 ενώ έχει ήδη εκδοθεί βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα με την παλιά βεβαίωση και κατ επέκταση και στο συμβόλαιο που βασίστηκε σε αυτην;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι, αυτό δεν ενδιαφέρει το μηχανικό.....

Αν στο υποθηκοφυλακείο δημιουργηθεί το οποιοδήποτε θέμα, τότε ....ας πρόσεχαν "παλιός ιδιοκτήτης" και "μηχανικός".

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, να κάνεις ρύθμιση πριν εκδώσεις τη Βεβαίωση. Κακώς δεν την είχε κάνει ο προηγούμενος συνάδελφος.

αυτό που προτείνεις το προτείνεις επειδή πλέον με τον Νέο Ν

δεν προβλέπεται ΜΗ ρύθμιση αυθαιρεσιών κατηγορίας 3

(που με τον παλιό μπορούσαν να πάνε στην Η/Τ) ?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βασίλη, όχι εξαιτίας του νέου νόμου, αλλά πάντα θεωρούσα ότι, αποτελούν αυθαιρεσία κι έπρεπε να ρυθμιστούν πριν την έκδοση βεβαίωσης.

Το έβλεπα κυρίως και μετά από αρκετό προβληματισμό και ως νόμιμο, αλλά και ως "συμφεροντολογικό", δηλαδή, αντί να πάρω π.χ. 250 δεν θα μου κακόπεφταν τα π.χ. 1.250....  :smile:  :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν συζητούσαμε στον 4178, ότι αυθαιρεσίες που υπήρχαΝ σε ΟΙ και δεν επηρέαζαν  δόμηση,κάλυψη,ύψος και ήταν κατηγ 3 (πχ εξώστες  σε %, παραβάσεις Κτιριοδ Κανονισμού, ανοίγματα σε % κλπ) μπορούσαμε να δώσουμε Βεβαίωση και ότι μπορούσε να ρυθμίσει αργότερα ο αγοραστής ??

Θυμαμαι λάθος ??

Δεν μπορώ να βρω posts 

Link to comment
Share on other sites

καλά θυμάσαι

Ο Ν 4178/13 έλεγε ότι οι παραβάσεις 3 δεν έχουν χρόνο λήξης υπαγωγής και

ότι μπορούσαν να ενταχθούν με την Η/Τ κτιρίου

 

Ο Νέος νόμος όμως δεν προβλέπει αυτή την εξαίρεση

οπότε δημιουργείται  θέμα ως προς αυτό-την μεταφορά και

τις ενδιάμεσες μεταβιβάσεις και επαναμεταβιβάσεις! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.