Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Ο Νέος νόμος όμως δεν προβλέπει αυτή την εξαίρεση οπότε δημιουργείται  θέμα ως προς αυτό-την μεταφορά και τις ενδιάμεσες μεταβιβάσεις και επαναμεταβιβάσεις! 

ωω, δεν το πρόσεξα στον 4495 (ούτε πέρασε από το μυαλό μου να νοιαστώ).

Δηλαδή παρόλο που το γράφαμε στην Τεχν Έκθεση

Συγγνώμη , όμως ούτε και σήμερα επηρεάζουν κάλυψη,δόμηση, ύψος. Άρα μήπως ορθά έγινε η μεταβίβαση και άρα έμμεσα προκύπτει ότι μπορούμε να ρυθμίσουμε με 4495  ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και...ετσι....ξαναγυριζουμε στην παληα καλη  συζητηση...
'"να το γραψει ο μηχανικος  οτι εχει καποιες κατ. 3 "

ή να μην το γραψει για να μην τρομαξει ο αγοραστης..?"

 

[σιγα τα πολλα λεφτα που ηταν ολη η ιστορια...]

 

και τωρα,

με το αρθρο 125 του 4495 καταργηθηκαν τα αρθρα 1-30 του 4178.

 

Ελα ομως που στο αρθρο 28 εγραφε  οτι οι κατ. 1,2,4 και 5  ληγουν την....

ενω για την κατ. 3 δεν εγραφε προθεσμια  αρα ηταν απροθεσμη.

 

Αλλα τωρα, μετα την καταργηση του 4178 και τον μη ορισμο ξεχωριστης ημερομηνιας για την κατ. 3

 

πανε ολες οι κατηγοριες και κλεινουν μαζι.

 

Επομενως...

το προβλημα θα λυθει με την τροποποιηση του νομου...[και τι να πρωτοτροποποιησουν???? :smile: :-) :smile: ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν ο εξώστης φαίνεται στους υπολογισμούς του 40% στο διάγραμμα κάλυψης και στο περίγραμμα υπολογισμού επιφανειών της αντίστοιχης στάθμης πρόκειται για λάθος στην κάτοψη. Μια ενημέρωση της άδειας χρειάζεται, με τη σωστή κάτοψη, ώστε να υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στα δυο σχέδια.

Εσύ θα κρατήσεις ως σωστό αυτό που αναγράφεται στο δ. κάλυψης.

Υ.Γ πήρες πλήρη φάκελο από το αρχείο της Υπηρεσίας;

Μήπως υπάρχει κάποια αναθεώρηση;

Καλησπέρα (έστω και καθυστερημένα)

Ναι πήρα αντίγραφα από την πολεοδομία και η τελευταία αναθεώρηση το δείχνει όπως στο αναφέρω.

Προτείνω να το σημειώσω στην έκθεση και αν ζητηθεί κάνω ενημέρωση της κάτοψης.

Ευχαριστώ και καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή συνσδελφοι, δεν είναι απαραίτητο ότι όλοι οι εξώστες ανήκουν αποκλειστικά στην κατηγορία 3 ούτε στον 4178 ούτε στον 4495. Πάντα ελέγχεται το ποσοστό υπέρβασης σε σχέσης με τους εγκεκριμένους.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας

Σε οικία με ισόγειο (21,45τμ) και πρώτο όροφο (21,45τμ με εξώστη πάνω από κοινόχρηστο) όπου προϋπήρχαν του 1955 βγήκε άδεια το 1986 για προσθήκη 2ου ορόφου (8,55τμ, χωρίς εξώστη).

Κατά την αυτοψία: Στην προσθήκη του 2ου ορόφου (16τμ) κατασκευάστηκε τότε ακριβώς ίδιος εξώστης 2,80μ x 0,80μ σε ύψος 6μ πάνω από τον κοινόχρηστο. Την έχω δηλώσει στο νόμο 4178/13 εκκρεμεί η περίπτωση του εξώστη εφόσον είχα καταλάβει οτί δεν μπορεί να ενταχθεί στο νόμο.

 

Το θέμα μου είναι ο εξώστης νομιμοποιείται με το νέο νόμο? Προχωράω με το Άρθ. 4 § 6 του νόμου 4067/2012.

Edited by figolino
Link to comment
Share on other sites

Ο εξώστης σου νομιμοποιείται και με τον 4178 και με τον 4495, δεν καταλαβαίνω γιατί λές πως εκκρεμεί.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέα στα αυθαίρετα και μπορεί να έχω καταλάβει λάθος από τα προηγούμενα post

σημείωση 413. Β. Ο εξώστης πάνω από κοινόχρηστο


iii. Αν η κατασκευή είναι μετά ΓΟΚ 1985: δεν τακτοποιείται για αυθαίρετο εμβαδόν πάνω από 10% ή για εντελώς αυθαίρετο εξώστη. 

Εμένα ο εξώστης είναι εντελώς αυθαίρετος κατασκευής 1986

Ερμηνεύω κάτι λάθος? Που μπορώ να τον εντάξω

Θα εκτιμήσω την οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 96 Ν 4495 κατηγ 3

 

γγ) αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφανείας τους έως είκοσι τις εκατό (20%). Συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης και ανοικτοί εξώστες που υπέρκεινται του κοινόχρηστου χώρου της πόλης, εφόσον εξασφαλίζεται κάτω από την επιφάνειά τους καθαρό ελεύθερο ύψος τουλάχιστον τριών (3) μέτρων,

Link to comment
Share on other sites

figolino

Αυτά που αναφέρεις ήταν βάσει του ν.4178 και αν θυμάμαι καλά από ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ. Αναμένουμε μήπως εκδοθεί κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος στη συνέχεια.

Σήμερα ισχύει αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος ΚΑΝΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.