Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)

Recommended Posts

On 8/5/2019 at 7:58 ΜΜ, pardamaskou said:

Καλησπέρα. Έχω μια περίπτωση εξώστη διαμερίσματος σε συνέχεια βεράντας ρετιρέ κατασκευής προ ΓΟΚ 85. Ο εξώστης δεν φαίνεται καθόλου στην κάτοψη της άδειας, φαίνεται όμως στην Τομή και την Όψη αλλά απεικονίζεται ως μη βατός (όχι λεκτικά, αλλά σχεδιαστικά, δηλ το καγκελάκι είναι περασιά με το τέλος της βεράντας και όχι του προβόλου).

Καλησπέρα και πάλι. Σε ό,τι αφορά το παραπάνω αποφάσισα τελικά να το εντάξω σε ρύθμιση. Επειδή έχω και μεταβολη κάποιου ανοίγματος, θεωρείτε ότι μπορώ να εντάξω την παραπάνω αλλαγή στην Κατ.3 ή θα πρέπει να πάει με αναλυτικό? (προκειμένου να αποφύγω ένα επιπλέον 250ρι..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Ερώτηση σε θέμα με τον εξώστη. Σε κτήριο που εκδόθηκε η Ο.Α το 2004 δεν κατασκευάστηκε λωρίδα 0,2*0,7 συνεπώς η επιφάνεια προκύπτει μικρότερη.

Χρήζει τακτοποίησης;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

όχι, σύμφωνα με την εγκύκλιο 3 του 4178 (το 23 στο τέλος) ό,τι  κατασκευάστηκε μικρότερο δεν είναι αυθαίρετο

Edited by Largy

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/4/2019 at 9:36 ΜΜ, laxanos said:

Παύλο μια υπενθύμιση γτ κλείνω μια παλιά δήλωση συναδέρφου στον 4178/13. Ανοικτός εξώστης ανωθεν κοινοχρήστου με ελεύθερο ύψος >3,00 και παράβαση άνω του 10% ρυθμίζεται ή πάει στο κόκκινο? Οικοδομική άδεια του 1988 άρα μετά ΓΟΚ 85.

On 10/4/2019 at 9:39 ΜΜ, Pavlos33 said:

Μετά το 85, όχι. Μόνο το ποσοστό μέχρι 10%,  εκτός αν το μεταφέρεις στο ν. 4495 για να αυξηθεί. Πάντα υπάρχει η λύση της νομιμοποίησης (εφόσον γίνεται) αλλά δε νομίζω να τον ενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Δες μήπως καλύπτεσαι από την κατ 3 του ν4495 να κάνεις μεταφορά.

 

On 10/4/2019 at 10:02 ΜΜ, Pavlos33 said:

Η λύση είναι εδώ, δηλαδή μεταφορά στο νέο νόμο, αλλιώς αδιατάρακτη κοπή ή νομιμοποίηση (να είναι τρελό να μπορεί να γίνει νομιμοποίηση και να μην γίνεται υπαγωγή αλλά έτσι είναι).

ν. 4495:  γγ)   αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφανείας τους έως είκοσι τις 
εκατό  (20%).  Συμπεριλαμβάνονται  στην  παρούσα  περίπτωση  και  εξαιρούνται  οριστικά  της 
κατεδάφισης  και  ανοικτοί  εξώστες  που  υπέρκεινται  του  κοινόχρηστου  χώρου  της  πόλης,  εφόσον 
εξασφαλίζεται κάτω από την επιφάνειά τους καθαρό ελεύθερο ύψος τουλάχιστον τριών (3) μέτρων, 

 

Συγγνώμη εξαρχής για το spoiler αλλά ψάχνω να το βρω από το νόμο και δεν το βρίσκω ακριβώς το συγκεκριμένο. Βάσει του ΤΕΕ πελοπ την Ε/Α 413
ανοικτός εξώστης άνωθεν κοινοχρήστου με τροποποίηση >10% μετά το 1985 δεν ρυθμίζεται.

Αν το δούμε από το νόμο (4178) εξαρχής με βάση το άρθρο 2 απαγορεύεται η υπαγωγή εντός εγκεκριμένου κοινοχρήστου κλπ.

Όμως στο άρθρο 9 Γ δ συμπεριλαμβάνονται και οι εξώστες άνωθεν κοινοχρήστου.
Στην τελευταία δε παράγραφο του άρθρου 9 αναφέρει ότι πλην ιστ ότι δεν καλύπτεται από τα ποσοστά πάει για 18.5.

Στην εγκύκλιο 3 κάνει αναφορά μονο σε εξώστες πριν το 1985 ότι πάνε ανεξαρτήτως μεγέθους ως Κ3, ενώ εξαιρεί πέραν του ιστ και τα θ και ιγ δηλαδή αποθήκες και αντλητικές εγκαταστάσεις απο το 18.5 σε περιπτώσεις υπερβάσεις των οριζομένων στην Κ3 ποσοστών.

Μήπως είναι λίγο δυσμενής η αντιμετώπιση του να μη ρυθμίζονται οι επεκτάσεις >10% υφιστάμενων εξωστών.
Δε θα έπρεπε να εξαιρεθεί τότε και η συγκεκριμένη παράγραφο ή τουλαχιστον να μπεί μια επεξήγηση για αυτές τις περιπτώσεις άνωθεν κοινοχρήστου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

[αν καταλαβα το ερωτημα]

θα δεις το 96/ιειε

που παραπέμπει σε  εξαιρεση του 89/α' , β΄'και γ'   για  πανω απο κοινοχρηστο της πολης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημήτρη αναφέρομαι σε περίπτωση του 4178. Αρα μιλαμε με το ισχυε και εξακολουθεί να ισχυει για τις δηλώσεις του 4178. Τα άρθρα που αναφέρεις ειναι 4495.

Share this post


Link to post
Share on other sites

και στον 4178 ισχυε παρομοια ρυθμιση

αν θυμαμαι καλα....στο ιστστ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Δημήτρη αναφερομαι σε εξώστες. Οπου απο το ΤΕΕ Πελλοπ είχε βγεί μια ερμηνεία για το ποιοί τακτοποιούνται και ποιοι όχι.
Το θέμα είναι οτι η εν λόγω ανάλυση και συγκεκριμένα το ποιοι εξώστες ανωθεν κοινοχρήστου ρυθμίζονται δε μου προκύπτει
απο κάπου ξεκάθαρα μέσα στο σώμα του νόμου.

Edited by laxanos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπήρχε εγκύκλιος 3 ν. 4178 για εξώστες προ ΓΟΚ 85 να μπορούν να τακτοποιηθούν στην κατηγορία 3 ανεξαρτήτως ποσοστού ακόμη και αν βρίσκονται πάνω από δρόμο. Στο ίδιο εδάφιο μπορούν να ενταχθούν και οι προεξοχές πλάκας οροφής (προστεγάσματα).

Στο ίδιο πνεύμα και οι ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ Πελοποννήσου. Με το ν. 4495 για την αντίστοιχη περίπτωση κατηγορίας 3 προστέθηκε ο επιπλέον περιορισμός του ελάχιστου ελεύθερου ύψους 3 μ από τον διαμορφωμένο δρόμο.

Εξώστες μετά τον ΓΟΚ 85 δεν τακτοποιούνται με κατηγορία 3 σε ποσοστό πάνω από 20% όταν βρίσκονται άνωθεν δρόμου. (άρθρο 89 απαγορεύσεις τακτοποίησης πάνω, κάτω ή επί κοινόχρηστου χώρου)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα γιατί αφορά στον 4495... Έχω περίπτωση διαμερίσματος σε πολυκατοικία με άδεια του 1971 που έχει εντελώς αυθαίρετο εξώστη πάνω από το δρόμο. Το διαμέρισμα είναι υπερυψωμένο ισόγειο και ο εξώστης είναι σε ύψος 2,70 περίπου (μέσο ύψος γιατί ο δρόμος έχει κλίση). Πέρα από αυτή την αυθαιρεσία υπάρχουν κι άλλες 2 μικρές, δλδ αύξηση του πλάτους ενός δεύτερου εξώστη που βλέπει στον ακάλυπτο και αλλαγή θέσης ενός ανοίγματος. 

1. Ο αυθαίρετος εξώστης δεν τακτοποιείται, σωστά;

2. Επειδή το διαμέρισμα πάει για πώληση, μπορώ να δώσω βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, από τη στιγμή που η περίπτωση (α) της βεβαίωσης αναφέρεται σε αυθαιρεσίες καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας (που δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο ακίνητο); Ή πρέπει να γίνει τακτοποίηση οπωσδήποτε;

3. Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί το ζήτημα του αυθαίρετου εξώστη από τη στιγμή που δεν τακτοποιείται η συγκεκριμένη αυθαιρεσία;

Αν υπάρχουν γνώμες θα βοηθήσουν πολύ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.