Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Εγώ λέω ότι πρέπει να βάζουμε και ΥΚ, διότι είμαστε εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος.

Δηλαδή, άσχετα με το εγκεκριμένο περίγραμμά μας, εάν είμαστε εντός την κάλυψης που εγκρίθηκε ως νούμερο από την ο.α., τότε δεν βάζουμε ποτέ ΥΚ ???

Link to comment
Share on other sites

Εκεί εντοπίζω τη διαφορά. Αν μια επέκταση  ή νέα κατασκευή έγινε εντός του εγκεκριμένου περιγράμματος της κάλυψης δεν βάζω Υ.Κ. Πχ επέκταση σε ανοιχτή βεράντα σε εσοχή. Στη περίπτωση αυτή η επέκταση γίνεται εντός του εγκεκριμένου περιγράμματος της κάλυψης.

Αν όμως η επέκταση γίνει σε έναν εξώστη, εκεί είμαστε εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος κάλυψης και συνεπώς υπάρχει και υπέρβαση κάλυψης. 

Επίσης, υπέρβαση  κάλυψης θα είχαμε και στον ακάλυπτο μιας οικοδομής ως κατ' επέκταση προσθήκη σε μια οικοδομή.Και σε αυτή την περίπτωση είμαστε εκτός εγκεκριμένου  περιγράμματος. 

Βεβαίως και συμφωνούμε, ότι  ασχέτως αν περισσεύει κάλυψη στο οικόπεδο/γήπεδο, αν κατασκευάσουμε κάποιο χώρο εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος, αυτός θα λάβει Υ.Κ. 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνουμε απολυτα Παυλο κ μαλιστα εφερα κ σαν παραδειγμα την ερωταπαντ 8 του τεε Πελοπονησου για Δ κ ΥΚ

Το ολο θεμα ξεινησε με κτιριο ολοκληρο εντος Δ που δεν συμπιπτει πουθενα με αυτο της ΟΑ οποτε θεωρειται ολο αυθαιρετο.

Ομως νομιζω οτι θα πρεπει να απευθυνθουμε στο  ΥΠΕΚΑ διοττ ειναι παραλογισμος η ιδια παραβαση δηλ.παραβιαση Δ για κτιριο

πχ 400τμ αν παταει εστω κ 1τμ με το περιγραμμα της αδειας να παιρνει διπλασιο προστιμο απο ενα που δεν εχει κοινο σημειο

Θεωρω οτι η παρ δ  του ΠΑΡΑΡΤ. θα ηθελε να πει για εξολοκληρου -με διαφορετικο περιγραμμα κτιριο,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ!!!

 η οταν λεει <<δεν συμπιπτει σε κανενα σημειο με τα προβλεπομενα  στη  ΟΑ >>εννοει ακριβως αυτο,δηλ  ΑΛΛΟ ΚΤΙΡΙΟ

δεν λεει  <<δεν συμπιπτει σε κανενα σημειο με τη προβλεπομενη θεση  απο την ΟΑ>>

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι που τώρα ξεκίνησα να το ψάχνω και διάβασα αρκετά σχόλια βέβαια. Κατέληξα ότι πρέπει να περιμένω ερμηνευτικές εγκυκλίους μήπως και διευκρινιστούν κάποια πράγματα. Παρόλα αυτά διαφωτίστε με αν έχω καταλάβει καλά σε περίπτωση κατοικίας για παράδειγμα εκτός σχεδίου με Ο.Α., έχει μετακινηθεί (για να έχουν καλύτερη θέα) και τμήμα της εμπίπτει εντός του Δ που θέλει το κτίριο στα 15μ. από το όρια. Οι υπερβάσεις αυτούσιες μπορούν να πάνε στην Κατηγορία 4 (<40%), αλλά υπάρχει παράβαση του Δ. Δεν θα έπρεπε να το κατατάξω στη Κατηγορία 5; Σκέφτομαι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι πρέπει να βάζουμε και ΥΚ, διότι είμαστε εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος.

Δηλαδή, άσχετα με το εγκεκριμένο περίγραμμά μας, εάν είμαστε εντός την κάλυψης που εγκρίθηκε ως νούμερο από την ο.α., τότε δεν βάζουμε ποτέ ΥΚ ???

με την λογικη αυτη την ΥΚ την βαζεις κ για καταταξη σε κατηγορια??(μιλαμε για το ιδιο κτιριο της ΟΑ με τμημα του εντος Δ)

Καλημέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι που τώρα ξεκίνησα να το ψάχνω και διάβασα αρκετά σχόλια βέβαια. Κατέληξα ότι πρέπει να περιμένω ερμηνευτικές εγκυκλίους μήπως και διευκρινιστούν κάποια πράγματα. Παρόλα αυτά διαφωτίστε με αν έχω καταλάβει καλά σε περίπτωση κατοικίας για παράδειγμα εκτός σχεδίου με Ο.Α., έχει μετακινηθεί (για να έχουν καλύτερη θέα) και τμήμα της εμπίπτει εντός του Δ που θέλει το κτίριο στα 15μ. από το όρια. Οι υπερβάσεις αυτούσιες μπορούν να πάνε στην Κατηγορία 4 (<40%), αλλά υπάρχει παράβαση του Δ. Δεν θα έπρεπε να το κατατάξω στη Κατηγορία 5; Σκέφτομαι λάθος;

για ποιο λογο κατ5?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

με την λογικη αυτη την ΥΚ την βαζεις κ για καταταξη σε κατηγορια??(μιλαμε για το ιδιο κτιριο της ΟΑ με τμημα του εντος Δ)

για ποιο λογο κατ5?

Με τη λογική ότι ναι μεν τα τ.μ. εμπίπτουν στη κατηγορία 4, αλλά δεν θα έπρεπε να μετράει και η απόσταση Δ; Είναι σαν να εξαιρεί από κατεδάφιση μετά την ταυτοποίηση κτιρίου πολλά εκτός σχεδίου που έχουν παραβιάσει τις πλάγιες αποστάσεις. Δεν το αναφέρει βέβαια πουθενά στο Νόμο, αλλά η λογική μου αυτό μου λέει, ότι θα έπρεπε να ληφθεί υπόψιν. Τώρα θα μου πείτε άλλο η δική μου λογική και άλλη αυτή όσων έφτιαξαν τον 4178...δεν ξέρω τι να πω. Αν το βάλω κατηγ. 4 και βγει μετέπειτα διευκρινιστική θα τα πάει όλα 5. Θα έχω ειδοποιήσει ήδη τους πελάτες που θα ρωτήσουν και μετά τι, σόρρυ κάναμε λάθος είναι μόνο για 30 έτη..Αντιεπαγγελματικό πέρα για πέρα όσο και να μην φταίω εγώ...

 

Από την άλλη να μπει 5 και τελικά να τους χαντακώσω,εφόσον δεν βγει κάτι άλλο. Ή απλά 5 τώρα και πριν ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία αν δεν αλλάξει κάτι, να αλλάξω σε 4. Έλεος πόσες φορές θα πρέπει να μαντέψουμε....

Edited by An_Archi
Link to comment
Share on other sites

για παραβιαση πλαγιων αποστασεων Δ σε συνδιασμο με υπερβαση δομησης και υπερβαση καλυψης φτιαχνω 3 ΦΚ? στο ενα βαζω την υπερβαση δομησης που ειναι 5 τμ στο αλλο την καλυψη που ειναι παλι 5 τμ και στην παραβ. πλαγιων αποστασεων βαζω στο κουτακι Υ.Δ κυριων χωρων τα τμ που ειναι μεσα στο Δ δηλαδη 22 τμ σωστα ή υπαρχει και αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Εντός οικισμού < 2000 ανεγέρθη διώροφο κτίριο κατοικίας και σε απόσταση από αυτό και κολλητά με το οριο του δρόμου ισόγειο γκαράζ. Για αυτά έχει εκδοθεί άδεια το 2009. κάνω έλεγχο για ρύθμιση και βλέπω τα εξής

 

1) το κτίριο κατοικίας έχει γίνει μικρότερο κατά 12 μ2 στην κάλυψη

2) το γκαράζ λίγο μεγαλύτερο

 

τα θέματα που αντιμετωπίζω είναι τα εξής:

 

α) τη μείωση του εμβαδού του κτιρίου πως την υπολογίζω ? χρειάζεται να πληρωθεί πρόστιμο για αυτό ? αλλά δεν έχω υπέρβαση δόμησης. ωστόσο υπάρχει δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης και σκέφτομαι να ακολουθήσω αυτήν την οδό για αυτό το τμήμα. Ωστόσο αν μπορώ να το διεκπεραιώσω με ρύθμιση χωρίς πρόστιμα υπερβάσεων θα ήθελα την άποψη σας.

 

β) το γκαράζ έχει κατασκευαστεί εφαπτομενικά του ορίου του γηπέδου με τη δημοτική οδό (δευτερεύουσα). Αυτό φαίνεται και στο διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας. Ωστόσο βάσει του ΦΕΚ 181Δ/1985, επειδή το οικόπεδο είναι μεγαλύτερο από 500 μ2, θα έπρεπε να είναι σε απόσταση 2,50 μ από την οικοδομική γραμμη. Αυτήν λοιπόν την περίπτωση πως την ρυθμίζω ? εφόσον είχε εκδοθεί άδεια θεωρώ πως είναι οκ ή πρέπει να καθορίσω τμήμα εντός Δ και να πληρωθούν πρόστιμα για αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

για παραβιαση πλαγιων αποστασεων Δ σε συνδιασμο με υπερβαση δομησης και υπερβαση καλυψης φτιαχνω 3 ΦΚ? στο ενα βαζω την υπερβαση δομησης που ειναι 5 τμ στο αλλο την καλυψη που ειναι παλι 5 τμ και στην παραβ. πλαγιων αποστασεων βαζω στο κουτακι Υ.Δ κυριων χωρων τα τμ που ειναι μεσα στο Δ δηλαδη 22 τμ σωστα ή υπαρχει και αλλος τροπος?

Οχι.. αν ένα τμήμα έχει Δ, ΥΔ και ΥΚ τότε φτιάχνεις 1 Φυλλο βάζοντας και τους 3 αντίστοιχους συντελεστές. Ξεχωριστά φύλλα κάνεις όταν τα τμήματα έχουν και διαφορετικού είδους παραβάσεις. ΠΧ σε ένα κτίριο έγινε επέκταση εκτός περιγράμματος (Δηλαδή ΥΚ) στο ισόγειο κατά 10 μ2 και πες ότι τμήμα της επέκτασης (πχ 8 μ2) αυτής είναι στο Δ.

τότε κάνεις 2 ΦΚ

1. ΥΔ, ΥΚ, Δ για τα 8 μ2

2. ΥΔ, ΥΚ, για τα 2 μ2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.