Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

κατ' αρχήν προτείνω στους mods τη μεταφορά των αναρτήσεων στο σχετικό νήμα, αν υπάρχει.

κατά δεύτερον, επιτρέψτε μου μία διευκρίνηση που θεωρώ σημαντική: (κυρίως @ ioanat & pipakos)

ο Νόμος λέει ξεκάθαρα ότι διαπιστώνουμε τις παραβάσεις, δηλαδή τους χώρους προς δήλωση, συγκρίνοντας με τα εγκεκριμένα.

Για τον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης όμως, λέει εξίσου ξεκάθαρα, ότι συγκρίνουμε με τα επιτρεπόμενα.

Αυτό κάνουμε και για το Δ. Γι' αυτό και αναφέρουμε το κριτήριο αν θα μπορούσε να νομιμοποιηθεί, (ανεξάρτητα του υπολοίπου ΣΔ και κάλυψης)

Αν επιτρέπεται με ΓΟΚ ή επιτρέπονταν το κόλλημα, θα μπορούσε να έχει κολλήσει.

Ας το πούμε αλλιώς: έστω οικοδομή χωρίς καμία υπέρβαση, η οποία απλώς μετακινήθηκε αυτούσια από Δ σε κόλλημα.

Θα βάζατε υπέρβαση και μάλιστα εντός Δ; Εγώ θα έβαζα λοιπές για μετακίνηση σε άλλη νόμιμη θέση.

Αυτό το καταλαβαίνουμε και από τη σαφή διαφοροποίηση που κάνει ο Νόμος για την υπέρβαση ύψους.

Εκεί το ξεκαθαρίζει ότι θεωρεί υπέρβαση ύψους την απόκλιση από την άδεια, και δίνει και ειδικούς συντελεστές για την υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Δεν κάνει το ίδιο για το Δ και το προκήπιο.

Link to comment
Share on other sites

Aς μεταφερουν την συζητηση στο καταλληλο νημα

προσπαθωντας να εξηγησω την απαντηση του HD κατεληξα στα εξης 

1.κτιριο που κολλησε στο οριο =εχω υπρβαση ως προς την ΟΑ  αλλα για το ποσοστο υπερβασης του Δ χρησιμοποιω τα σημερινα επιτρεπομενα ...αρα ποσοστο=0

εχω λοιπον α) μετατοπιση σε νομιμη θεση η β)αν υπαρχουν διαφορες στις σταθμες εχω ΥΔ+ΥΚ για τα μετρα εντος Δ 

2.προσθηκη αυθαιρετη εντος Δ που κολλαει =ΥΔ+ΥΚ δεν εχω παραβιαση Δ αφου αν συγκρνω για το ποσοστο παλι ειναι 0 με τα σημερινα επιτρεπομενα

3.περιπτωση που παραβιαζω το Δ της ΟΑ κ ταυτοχρονα τα σημερινα επιτρεπομενα(εχει νοηματοποσοστο μικροτερο η μεγαλυτερο του 20%) τοτε εχω παραβαση Δ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ο εντοπισμός της παράβασης (ΥΔ) γίνεται κατά τη σύγκριση με την τις μελέτες της ΟΑ. Ο εντοπισμός του ποσοστού (% παραβίαση πλάγιων αποστάσεων) γίνεται με τους όρους δόμησης. Αν έχει κολλήσει η κατασκευή παρά το όριο ποσοστό υπέρβασης πλαγιάς απόστασης δεν υπάρχει όποτε και δε δηλώνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει απαντησει κανεις με σαφηνεια μεχρι τωρα γιατι αφου δεν βαζω ποσοστο υπερβασης Δ οταν κολαω στο οριο ,ΒΑΖΩ ποσοστο υπερβασης δομησης οταν εχω αυθαιρετο οροφο ο οποιος ομως δεν ξεπερνα την  επιτρεπόμενη σημερα δομηση  της περιοχης.....

 

 

Μας βολευει αφανταστα αυτη η λογικη αν καταφέρουμε να την τεκμηριώσουμε για ολα τα πολεοδομικα μεγεθη!!!!!

Edited by ioannat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει απαντησει κανεις με σαφηνεια μεχρι τωρα γιατι αφου δεν βαζω ποσοστο υπερβασης Δ οταν κολαω στο οριο ,ΒΑΖΩ ποσοστο υπερβασης δομησης οταν εχω αυθαιρετο οροφο ο οποιος ομως δεν ξεπερνα την επιτρεπόμενη σημερα δομηση της περιοχης.....

 

 

Μας βολευει αφανταστα αυτη η λογικη αν καταφέρουμε να την τεκμηριώσουμε για ολα τα πολεοδομικα μεγεθη!!!!!

Βάζεις γιατί έχεις υπέρβαση δόμησης, παραβίαση πλάγιων αποστάσεων (σε σχέση με τους όρους δόμησης) δεν έχεις όποτε και δε "βάζεις". Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

!!!

ο,τι πεις....

Και για εξηγησέ μου, αν δεν ξεπερναω την επιτρεπομενη δομηση(σε σχεση με τους ορους δομησης) γιατι βαζω ποσοστο υπερβασης δομησης?

Edited by ioannat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η υπέρβαση της δόμησης διαπιστώνεται σε σχέση με τα μεγέθη που περιγράφει η οικοδομική άδεια ενώ η παραβίαση πλάγιων αποστάσεων σε σχέση με τους όρους δόμησης. Τη γνώμη μου σου λέω, take it easy.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.