Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Έχω άδεια όπου αφήνω από το ένα πλάγιο όριο Δ. Βάσει άδειας λοιπόν έχω αφήσει απόσταση π.χ. 4,50μ.

Κατασκευάζω αυθαίρετα μία προσθήκη κατ' επέκταση σε όλη αυτή τη περιοχή, κολλώντας δλδ στο όριο του οικοπέδου.

Θα χρεώσω:

ΥΔ

ΥΚ

υπέρβαση πλάγιου ορίου 100%, ήτοι >20%.

 

Εγώ έτσι τα ξέρω τα γράμματα.

Βάσει άδειας που συγκρίνω, έχω οριοθετήσει ότι "αφήνω Δ".

Με το αυθαίρετο μου όμως το "έφαγα".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το Δ δεν είναι μέγεθος της άδειας Σταύρε. Ορίζεται με τους όρους δόμησης της περιοχής του ακινήτου. Η διαφωνία μας είναι πως έχεις υπέρβαση πλάγιων αποστάσεων 0% και όχι 100%. ;)

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Ποιός προτίθεται  να ζητήσει μια έγγραφη απάντηση από το helpdesk για το παραπάνω ζήτημα με το Δ (έστω και μέσω email) ??

Όλες οι απόψεις πάντως μοιάζουν σωστές και πιθανές (αν και εγώ ψηφίζω ότι δεν υπάρχει παράβαση Δ αν η αυθαίρετη προσθήκη κολλάει στο όριο)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εμφανέστατα παράβαση Δ. Συγκρίνεις με τα εγκεκριμένα της ο.α για να διαπιστώσεις την παράβαση, δεν φτιάχνεις Διάγραμμα Δόμησης για να εκδόσεις Ο.Α.

Edited by jja
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η πρόθεση υπάρχει, το αποτέλεσμα είναι όμως σίγουρο.... θα πάρουμε.... προφορική απάντηση.

 

Η άδεια οριοθετεί μία ζώνη Δ π.χ. 4,5 μέτρων.

 

Αρχίζοντας να μπαίνουμε σε αυτήν, το ποσοστό αυξάνει:

πχ. άμα πάμε 20εκ μέσα, θα έχουμε ποσοστό υπέρβασης 20/450.

Άμα μπούμε μέσω 2μέτρα, θα έχουμε ποσοστό 200/450

 

Ερώτηση:

άμα μπούμε μέσα 4 μέτρα, τι ποσοστό θα έχουμε; 400/450 ή 50/450;

Link to comment
Share on other sites

Άρα το ερώτημα ανάγεται στο εάν η παράβαση Δ αφορά το εγκεκριμένο Δ της άδειας ή το επιτρεπόμενο Δ του γεωτεμαχίου.

Τόσο απλά..Εάν κάποιος έχει λάβει ή εάν προτίθεται να λάβει κάποια επίσημη απάντηση, ας τη μοιραστεί μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάζεις μία άδεια λες "θα αφήσω Δ".

Άμα χτίσεις εκεί μέσα αυθαίρετα, τότε έχεις παραβιάσει τα πλάγια όρια που έχεις ορίσει με την άδεια.

Άμα το "φας" όλο, τότε το έχεις παραβίαση πλάγιου ορίου στο 100% της ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

!!!

ο,τι πεις....

Και για εξηγησέ μου, αν δεν ξεπερναω την επιτρεπομενη δομηση(σε σχεση με τους ορους δομησης) γιατι βαζω ποσοστο υπερβασης δομησης?

Γιατί όταν λένε συγκρίνουμε το υπερβάλλον πολεοδομικό μέγεθος της οικ. αδείας με το επιτρεπόμενο της περιοχής μάλλον εννοούν (?) ότι το διαιρούμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής και το μετατρέπουμε σε ποσοστό %. Πάντα είναι ένας αριθμός ....

Αλλιώς αν κάποιος έκτισε χωρίς άδεια λιγότερα από τα επιτρεπόμενα μέτρα δεν θα πλήρωνε πρόστιμο...

Έτσι τουλάχιστον κατέληξα ioannat αφού κι εγώ είχα τον ίδιο προβληματισμό....

Και επίσης κατέληξα ότι πολεοδομικά μεγέθη είναι η δόμηση, κάλυψη και ύψος. Το Δ και το προκήπιο επιβαρύνουν το πρόστιμο όπως ο χρόνος κατασκευής...

(Γενικώς αυτοσχεδιάζουμε για να βρούμε μια λογική (?) στην εφαρμογή του νόμου ..................)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω Σταυρο θα το θεσω αναποδα....αν στην ΟΑ κολλαμε ενω εμεις στην εφαρμογη αφησαμε αποσταση απο <Δ εως κ Δ  τι ποσοστο παραβιασης βαζω συγκρινοντας με τα επιτρεπομενα στη περιοχη?

Οπως αναφερεις εχω παραβιαση σε σχεση με την ΟΑ  αλλα το ποσοστο της οταν κολλησε ειναι =0% εφοσον οι σημερινοι οροι μου επιτρεπουν Δ=0.00μ

 

οσο για το ερωτημα στο ΗD δημοσιευσα την απαντηση ,οτι προσθηκη που κολλα δεν εχει παραβαση Δ,απο εκει ξεκινησε κ η ολη συζητηση

 

υγ .οκτ κ δεν εχουμε λυσει τα πιο απλα....

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.