Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

μια ερώτηση σχετική με το θέμα:

εντός σχεδίου, όταν έχω ένα αυθαίρετο κτίσμα αποθήκης δίπλα σε μια οικοδομή κατοικίας (με οικοδομική άδεια), το μισό παραβιάζει την πλάγια απόσταση τότε μπορώ να δηλώσω

α) τη μισή επιφάνεια με την παραβίαση της πλάγιας απόστασης σε ένα φύλλο καταγραφής και την άλλη μισή σε άλλο χωρίς παραβίαση 

β) ή μπορώ επίσης σε ένα ξεχωριστό φύλλο καταγραφής να δηλώσω μόνο παραβίασης πλάγιας απόστασης χωρίς καμιά υπέρβαση αφού έχω δηλώσει ξεχωριστά την υπέρβαση δόμησης ολοκλήρου του κτίσματος χωρίς παραβίαση πλαγίων αποστάσεων σε ξεχωριστό φύλλο?

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση σχετική με το θέμα:

εντός σχεδίου, όταν έχω ένα αυθαίρετο κτίσμα αποθήκης δίπλα σε μια οικοδομή κατοικίας (με οικοδομική άδεια), το μισό παραβιάζει την πλάγια απόσταση τότε μπορώ να δηλώσω

α) τη μισή επιφάνεια με την παραβίαση της πλάγιας απόστασης σε ένα φύλλο καταγραφής και την άλλη μισή σε άλλο χωρίς παραβίαση 

β) ή μπορώ επίσης σε ένα ξεχωριστό φύλλο καταγραφής να δηλώσω μόνο παραβίασης πλάγιας απόστασης χωρίς καμιά υπέρβαση αφού έχω δηλώσει ξεχωριστά την υπέρβαση δόμησης ολοκλήρου του κτίσματος χωρίς παραβίαση πλαγίων αποστάσεων σε ξεχωριστό φύλλο?

το β ξέχασέ το. ούτε γίνεται ούτε ακουμπάει πουθενά

θα βάλεις τα τ.μ. κάθε τμήματος σε ένα φ/κ με τους αντίστοιχους συντελεστές

αυτό που έχει παραβίαση με παραβίαση, αυτό που δεν έχει παραβίωση χωρίς παραβίαση. απλό

 

(εκεί που μπλέκει κάπως είναι όταν ένας χώρος κόβεται από τη γραμμή του 20%.

εγώ και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι βάζουμε το δυσμενές. Άλλοι το κόβουν σε τμήματα) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια οικοδομή με άδεια του 1979 εντός οικισμού.Η άδεια δείχνει ένα οικόπεδο 17μ*14μ.Σε αυτό έχει τοποθετηθεί μια οικοδομή με πίσω απόσταση από το όριο 2,70 πλάγια όρια 2,80 και όριο μπροστά στο δρόμο 2,30.Μπήκα στην διαδικασία να τακτοποιήσει κάποιες υπερβάσεις και έκανα ένα τοπογραφικό για να τσεκάρω την οικοδομή.Βρήκα λοιπόν σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη ένα οικόπεδο 17*15(λόγω της κατασκευής ενός πεζοδρομίου 1μ) και την οικοδομή να κολλάει στο πεζοδρόμιο.Αν θεωρήσω λοιπόν όριο του οικοπέδου το πεζοδρόμιο έχω απόσταση από το μπροστινό όριο 1μ και όχι 2,5 που είναι το Δ στους οικισμούς.Αυτό που περιγράφω παραπάνω είναι παράβαση ή όχι??Έχω ακούσει πολλές γνώμες και έχω μπερδευτεί.Εγώ θα το έβαζα παράβαση παίρνοντας τα 2,50 μέτρα και βλέποντας πόσα τμ του κτιρίου έχουν την υπέρβαση του 1,50μ.Βάζοντας το λοιπόν παράβαση-που δεν ξέρω αν έκανα σωστά-έφτιξα ένα νέο ΦΚ βάζοντας τα μέτρα που έχουν την παράβαση.Το σύστημα όμως πρόσθεσε τα μέτρα αυτά στα μέτρα που έχω βάλει σε άλλα ΦΚ για υπέρβαση δόμησης.έχω κάνει κάποιο λάθος ή έτσι γίνεται??Και το πρόστιμο και άρα και το παράβολο τελικά με ποιά μέτρα υπολογίζονται??Της υπέρβασης δόμησης ή και της παραβίασης του Δ??

Link to comment
Share on other sites

Αν η οικοδομή σου αποτυπώνεται στην άδεια εντός του Δ τότε δεν έχεις παράβαση διότι κακώς μεν βγήκε η άδεια δεν είναι αρμοδιότητά σου δε να ελέγξεις την ορθότητά της. Αλλά αν το κτίριό σου μετακινήθηκε σε σχέση με τη θέση που προβλεπόταν στην άδεια με αποτέλεσμα να προκύπτει τώρα παραβίαση Δ τότε ορθώς θα βάλεις τα μέτρα που εξέχουν με παραβίαση Δ. Και ναι το σύστημα τα αθροίζει κανονικά με τα υπόλοιπα αυθαίρετα τετραγωνικά για τον υπολογισμό του παραβόλου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσωπο του οικοπέδου δεν είναι πλάγιο ή πίσω όριο, οπότε δεν ισχύει το 0,00 ή >=2,50.

Εκτός κι αν υπήρχαν ειδικοί όροι δόμησης (υποχρεωτική απόσταση από το δρόμο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω περίπτωση οικοδομής του '78 σε εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού περιοχή, η οποία τότε που έγινε, τοποθετήθηκε οπου να΄ναι.... με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να μπαίνει όλη μέσα στα 15μ της πλάγια απόστασης και μάλιστα >20%. Η μέθοδος καταγραφής είναι η προφανής, δλδ 100μ2 που είναι το κτίσμα ------> υπέρβαση δόμησης (χωρίς υπέρβαση) και >20% της υποχρεωτικής απόστασης;

το ποσο βγαίνει μεγάλο και είπα να ρωτήσω και την κοινότητα...

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή ανεγέρθηκε σε λαθος θέση, παραβιάζει πολεοδομικές διατάξεις και το περίγραμμα κάλυψης επί εδάφους δεν ταυτίζεται πουθενά με το εγκεκριμένο.

Αν είναι έτσι, θα βάλεις χωρίς ο.α

οπότε ενεργοποιείται μόνο η Υ.Δ στο σύστημα και εξετάζεις αν υπάρχει υπέρβαση ύψους σε σχέση  με τα 7.5 μ΄(ή τα 4 για ισόγειο).

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή ανεγέρθηκε σε λαθος θέση, παραβιάζει πολεοδομικές διατάξεις και το περίγραμμα κάλυψης επί εδάφους δεν ταυτίζεται πουθενά με το εγκεκριμένο.

Αν είναι έτσι, θα βάλεις χωρίς ο.α

οπότε ενεργοποιείται μόνο η Υ.Δ στο σύστημα και εξετάζεις αν υπάρχει υπέρβαση ύψους σε σχέση  με τα 7.5 μ΄(ή τα 4 για ισόγειο).

 

μα γιατί χωρίς ΟΑ αφού εχει; προβλεπεται απ΄το νομο κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.