Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

συναδελφοι δεν μπορω να βρω αυτο που ψαχνω αλλα θεωρω οτι εχει αναφερθει σιγουρα εδω. εχω αδεια του 1987 σε οικισμο προ 1923 με Δ = 2,5 μ. η κατοικια που προβλεποταν εχει γινει σωστά. εγινε ομως αυαθιρετη αποθηκη η οποια απεχει 0,14 μ. απο το οριο. εγω τωρα θα ελεγξω με το Δ του ΓΟΚ ? οχι του ΝΟΚ. ο οικισμος αυτος το 1988 απεκτησε σχεδιο πολης. σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Αν  η αποθήκη δεν πληροί την κατηγορία 3, θα υπολογιστεί με πρόστιμο επιφάνειας και μειωτικό συντελεστή (για Ε μέχρι 50 τμ). Οπότε έχεις Υ.Δ, ΥΚ και παραβίαση Δ σε επιφάνεια που εισέρχεται κατά 2.50-0,14=2,36 μ.οπότε σίγουρα πάνω από 20% παραβίαση (συντ. 1.40).

Μήπως κατά λάθος το τρακτέρ να κάνει μια όπισθεν το βράδυ και να την ρίξει?  :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω ότι η αποθήκη θα χωρίστεί σε 2 φ.κ

 

στο 1  Β.Χ  Υ.Δ  Υ.Κ  και Υ.Πλα >20%για το τμήμα από  τα 2 μέτρα μέχρι 0,17 από όριο

στο 2 ΒΧ  ΥΔ  ΥΚ και  Υ.πλα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ορθό και νόμιμο να διαχωρίζεται η υπέρβαση πλάγιας απόστασης σε > και < του 20%.

Είναι πάντα "μονοσήμαντη", δηλαδή, ή >20% ή <20%.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

που το βασίζεις αυτό ΙΑΣΟΝΑ?

δεν είναι ΥΔ  ΥΚ που το πας ενιαία με έναν συντελεστή

είναι που έχει τοποθετηθεί τμήμα αυθαιρέτου....

αν η αποθήκη συνέχιζε και σε τμήμα που δεν έχει παραβίαση πλαγιας απόστασης   θα  έβαζες όλη την αποθήκη  με  Υ.>20%

σε πολλές δηλώσεις εκτός σχεδίου που έχουν περάσει από τα χέρια μου εκτός από τις δικές μου

υπάρχει το όριο του αγροτεμαχίου

το όριο των 12 μέτρων

και το όριο των 15 μέτρων

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ

Συμφωνώ. Με την ιδια λογική θα έπρεπε να διαχωρίζουμε και τις υπερβάσεις δόμησης για να έχουμε κλιμακούμενους συντελεστές προσαύξησης.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά Pavlos33.

Όπως συμπλήρωσα και πιό πάνω, είναι πάντα "μονοσήμαντη", όπως ακριβώς και η ΥΔ ή η ΥΚ ή η ΥΥ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

όχι παυλο διαφωνώ σε αυτό

η ΥΔ και η ΥΚ  είναι ενιαίος συντελεστής γιατί είναι ΕΝΙΑΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ

 

το παραβίαση πλαγιων αποστάσεων - πρασιας  είναι  καθαρά   θέμα ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ το αυθαίρετο τμήμα

 

 

ερωτώ απλά αν η αποθήκη συνέχιζε και σε τμήμα που δεν παραβιάζει πλαγια απόσταση   πάλι στο ίδιο Φ.Κ  με υπέρβαση άνω του 20%?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.