Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

είναι κατοικία; Αν ναι, δεν σε νοιάζει τίποτα απ' όλ' αυτά, και απλά τα γράφεις όπως νομίζεις στην τεχνική έκθεση

Αν δεν είναι κατοικία, οπότε δεν πάει κατηγορία 1, κατά τη γνώμη μου πρέπει να συγκρίνεις το περίγραμμα του τοπογραφικού με το περίγραμμα της κάτοψης.

μήπως η σκάλα περιλαμβάνεται σε εκείνο του τοπογραφικού;

Σε κάθε περίπτωση, αν η μετακίνηση είναι σε νόμιμη θέση, σύμφωνα με ΓΟΚ55 όπως τον γράφεις,

νομίζω ότι καλύπτεσαι με μία λοιπή (για τη μετακίνηση)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε διώροφη κατοικία, τμήμα της έχει κατασκευαστεί προ του '55, και επεκτάσεις αυτής κατασκευάστηκαν το 1989 και 2000

χωρίς Ο.Α.που σε κάποια σημεία παραβιάζεται η πλάγια απόσταση.

Επιλέγουμε "με Ο.Α." λόγω της ύπαρξης του προ του '55.Εφόσον ουσιαστικά δεν έχουμε Ο.Α., θα πρέπει να γίνει έλεγχος

των πλαγίων αποστάσεων;

Έχω υποβάλλει ήδη δήλωση, με ξεχωριστό ΦΚ για την παραβίαση πλαγίων αποστάσεων.

Σχεδιάζοντας το ΔΚ διερωτώμαι αν πρέπει τελικά να ελέγχουμε πλάγιες αποστάσεις σε ανάλογη περίπτωση ή πρέπει να

διορθώσω τελικά τη δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις κτίριο πρό του 55 επιλέγεις με άδεια σύμφωνα με το παράρτημα.

Ότι υπήρχε πρό του 55 είναι νομίμως υφιστάμενο.

Για τα υπόλοιπα ελέγχεις κανονικα και πλαγιες αποστάσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

διάβασα όλα τα post του συγκεκριμένου θέματος καθώς έψαχνα απάντηση στο παρακάτω,

 

Σε περίπτωση που εξετάζω, η οικοδομική άδεια προέβλεπε ύψος κτιρίου Η=10,25μ με εξάντληση του ΣΔ οπότε το Δ ήταν Δ=3,00+0,10*10,25=4,025μ.

Σήμερα λόγω προσθήκης αυθαίρετου ορόφου, το υλοποιημένο ύψος κτιρίου είναι Η=13,36μ.(το Δ που αντιστοιχεί σε τέτοιο ύψος είναι Δ=3,00+0,10*13,36=4,336μ)

Η οικοδομή δεν παραβιάζει πουθενά το Δ=4,025μ (της οικοδομικής άδειας)

Το ύψος που επιτρέπεται σήμερα, από τους όρους δόμησης της περιοχής είναι 17,25μ

Προφανώς ο αυθαίρετος όροφος έχει υπέρβαση δόμησης και ύψους.

 

Το ερώτημα είναι,

αν, λόγω της αύξησης του ύψους της οικοδομής, αυξάνεται και το Δ (σε 4,336μ) οπότε σε αυτή την περίπτωση μου προκύπτει παραβίαση πλάγιας απόστασης.

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Οι παραβάσεις διαπιστώνονται από τα εγκεκριμένα σχέδια. Μετά πάμε για συντελεστές και ασχολούμαστε με επιτρεπόμενα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψη, απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι η υπέρβαση ύψους είναι η μοναδική παράβαση που συνδιάζεται με άλλο μέγεθος

καθώς το Δ είναι συνάρτηση του ύψους στα σχέδια πόλης. Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει με καμία άλλη παράβαση, (δόμηση, κάλυψη, Δ, Πρασιά)

ευχαριστώ για την απάντηση πάντως

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ κι εγώ ότι δεν έχεις παραβίαση Δ.

Έχουμε ξανασυζητήσει ότι η λογική του νόμου δεν είναι να δημιουργούνται ντόμινο παραβάσεις.

Έχεις ένα κτίριο που είναι νόμιμο σύμφωνα με οικοδομική άδεια

Το γεγονός ότι έχεις επιπλέον αυθαίρετες κατασκευές (τις οποίες θα τακτοποιήσεις) δεν επηρεάζει τη νόμιμότητα του τμήματος που υλοποιήθηκε σύμφωνα με την οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοπεδο σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων υπαρχει διωροφη κατοικια με αδεια και κολλητα σε αυτην χτιστηκε μια επεκταση που επικοινωνει εσωτερικα με την κατοικια.Ο νομος του 85 για τους οικισμους κατω των 2000 κατοικων αναφερει οτι η αποσταση μεταξυ των ανεξαρτητων κτιριων πρεπει να εχει αποσταση τουλαχιστον 2,5 μετρων,με τη λογικη αυτη πρεπει να λαβω υποψιν μου και το συντελεστη πλαγιας αποστασης; ή ειναι λαθος το σκεπτικο μου..

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση αυτή είναι η ελάχιστη που πρέπει να τηρείται όταν τα κτίρια δεν είναι σε επαφή.

Δεν απαγορεύεται όμως να είναι σε επαφή, ακόμη κι αν πρόκειται για ανεξάρτητα. 

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψη, απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι η υπέρβαση ύψους είναι η μοναδική παράβαση που συνδιάζεται με άλλο μέγεθος

καθώς το Δ είναι συνάρτηση του ύψους στα σχέδια πόλης. Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει με καμία άλλη παράβαση, (δόμηση, κάλυψη, Δ, Πρασιά)

ευχαριστώ για την απάντηση πάντως

για να έχεις παραβίαση Δ πρέπει το κτίριό σου να κόβει τη γραμμή. 

Στον 4178 δεν υπάρχει παραβίαση θεωρητικών μεγεθών, όπως το Δ άδειας που σχετίζεται με το ύψος, παρά μόνο παραβίαση εγκεκριμένων, 

όπως το συγκεκριμένο Δ της συγκεκριμένης άδειας που γράφεται στο συγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης.

Αφού δεν κόβεις την γραμμή, δεν έχεις παραβίαση. 

(Δεν είναι νομιμοποίηση, είναι ρύθμιση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.