Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

.. νομιζω ότι δεν είναι τόσο απλό όπως λες.. Θεωρώ εξωφρενικό να πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης ένα πρόστιμο της τάξης των 5.000 ευρώ γιατί πέρασε από το οικόπεδό του ο δρόμος και μίκρυνε το Δ.. αλλά δε βρίσκω και κάποια ξεκάθαρη απάντηση στο νόμο....Πού μπορώ να ψάξω για την απαλλοτρίωση? Ο δρόμος έγινε μετά το 1983, σίγουρα πριν το 2000, και στο site του Εθνικύ Τυπογραφείου τα τεύχη αναγκαστικών απαλλοτριώσεων  ξεκινούν από το 2006.. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει ως προς το τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

λογικά ο Δήμος θα πρέπει να το ξέρει το θέμα.

Αν και ο δρόμος μάλλον ήταν της νομαρχίας, αφού λες "επαρχιακός"

Όσο παράλογο κι αν φαίνεται, είναι ίδιο με την περίπτωση της εκ των υστέρων ένταξης στο σχέδιο

οπότε θεωρητικά έχεις την ίδια παράβαση Δ.

Και προχθές το συζητήσουμε με κάποιους συναδέλφους χωρίς να καταλήξουμε θετικά για την αντιμετώπιση

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια ερώτηση... 

Υποτίθεται ότι συγκρίνουμε τους αυθαίρετους χώρους με τους σημερινούς όρους δόμησης και όχι με αυτούς που ίσχυαν όταν εκδόθηκε η άδεια... Σωστά???

Αν ισχύει το παραπάνω τότε: 

 

Σε μία οικοδομή, με μέγιστο ύψος 10μ, υπάρχει προσθήκη κατ' επέκταση ισογείου (οικ. άδεια 1989) η οποία αφήνει απόσταση 3,00μ από το πλάγιο όριο...

 

Σύμφωνα με την άδεια η ελάχιστη απόσταση έπρεπε να έιναι Δ= 4,00μ και άρα έχω παραβίαση Δ κατά 1,00μ ενώ αν πάμε με ΝΟΚ τότε η ελάχιστη απόσταση δ από τα πλάγια όρια έιναι 3,00μ (όσο και η πραγματική απόσταση της προσθήκης από τα πλάγια όρια) και άρα δεν έχω παράβαση δ... 

Ποια είναι η γνώμη σας???

Link to comment
Share on other sites

Η παράβαση κρίνεται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια. Συνεπώς η προσθήκη σου παραβιάζει την Δ κατά 1 μ. Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης και κάλυψης κρίνεται με βάση τους σημερινούς συντελεστές, αφού στον παρανομαστή βάζεις το σημερινό Σ.Δ και Σ.Κ του οικοπέδου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι δεν κατάλαβες.

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές ερωτήσεις που να έχουν λάβει τόσες πολλές και αναλυτικές απαντήσεις,

όπως ευγενικά αναγνωρίζεις.

Όμως, για ποιο Δ ρωτάς; Αυτό που δεν υπάρχει; Δ από τι; Πλάγιο όριο που δεν υπάρχει;

Αν υπάρχει (που λες κι εσύ ότι δεν ισχύει) τότε είναι άκυρη η άδεια, για τον πολύ απλό λόγο ότι αφορά γήπεδο που δεν υπάρχει,

μετά από άκυρη κατάτμηση μη αρτίου εκτός σχεδίου, η οποία όμως λες κι εσύ ότι δεν έγινε ποτέ.

ΑΝ όμως είχε γίνει, δεν τίθεται θέμα αδείας όπως λέει ρητά ο νόμος (όλο αυθαίρετο) και άρα δεν τίθεται και θέμα Δ. 

Δηλαδή το Δ είναι το μόνο πρόβλημα που δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση. 

Κι έτσι κι αλλιώς, ο δικός σου θα το φάει το κεφάλι του τελικά, για να μην τσακωθεί

(ή για άλλους λόγους που δεν ξέρουμε, όπως ας πούμε θεωρητικά ότι υπήρξε κάποια οικονομική συναλλαγή για τη "μεταβίβαση")

Κι εσύ θα φέρεσαι να έχεις υπογράψει τοπογραφικό και δήλωση για ανύπαρκτο γήπεδο, με τη σημείωση ότι τα όρια υπέδειξε ο ιδιοκτήτης,

και ανύπαρκτες παραβάσεις για μία άδεια που αναγνωρίζεις χωρίς να δέχεσαι όμως το γήπεδο που αφορά. 

Προφανώς είναι δικαίωμά σου, αλλά δεν ξέρω τι άλλο θέλεις να σου πούμε. Γιατί δεν συμφωνούμε με το Δ που δεν υπάρχει;

Διάλεξε έναν από τους παραπάνω λόγους. Δεν έχει διαφορά επί της ουσίας

 Καλησπερα και παλι, τελικα, βαζοντας κατω τα τοπογραφικα, και το πραγματοποιημενο μεγεθος του οικοπεδου, η αποκλιση των δυο οικοπεδων ειναι μεσα στο αποδεκτό οριο του 10% (οχι 2στρ οπως ειχα πεισ την αρχη). Θα υπαρχει τωρα παρανομία για το Δ?

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπερα και παλι, τελικα, βαζοντας κατω τα τοπογραφικα, και το πραγματοποιημενο μεγεθος του οικοπεδου, η αποκλιση των δυο οικοπεδων ειναι μεσα στο αποδεκτό οριο του 10% (οχι 2στρ οπως ειχα πεισ την αρχη). Θα υπαρχει τωρα παρανομία για το Δ?

εφόσον λοιπόν τώρα το τοπογραφικό σου επιτρέπει να θεωρείς ότι έχεις άδεια (και οικόπεδο / γήπεδο)

έχεις και Δ και όλα τα καλά. Αρκεί να ισχύει το παραπάνω.

Δηλαδή το τοπογραφικό σου συνολικά να σου επιτρέπει να θεωρείς ότι έχεις άδεια.

Δεν είναι μόνο το εμβαδό το θέμα. Είναι και οι διαστάσεις, και το σχήμα και όλα.

(τσέκαρε λίγο τα όρια. Μου φαίνεται είναι 5% και όχι 10%)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, 

αλλη μια ερωτηση (με ταλαιπωρει αρκετα..)

οταν εχω αυθαιρετο Η/Χ παω με αναλυτικο.
οταν εχω αυθαιρετο Η/Χ , ΜΕΣΑ ΣΤΟ Δ, αλλαζει κατι? παω παλι με αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.