Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

ναι αλλά ΟΛΟΙ οι χώροι έχουν ΥΔ-ΥΚ  επομένως αθροίζεις ΠΕΠΟΝΙΑ   και βγάζεις  πεπόνια

 

στην πλαγια αποσταση  άλλοι έχουν κάτω 20%   άλλοι άνω 20%   επομένως θεωρώ ΄οτι είναι σαν ναθροιζω μπανάνες με καρότα :mrgreen:   και άθροισμα  καρότα :mrgreen:

 

 

το ξαναλεώ ΥΔ ΥΚ το βλέπω  ΠΟΣΟΤΙΚΑ  και μετά  ανάλογα που είναι ΧΩΡΟΘΕΤΙΚΑ-ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΑ θα πάρουν τις αντίστοιχες υπερβάσει πλάγιας και πρασιάς

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική, θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος ότι αν για παράδειγμα έχουμε αυθαίρετο χώρο 100 τ.μ μόνο με Υ.Δ και αυθαίρετο χώρο 20 τ.μ με ΥΔ και ΥΚ,  ότι θα έπρεπε να λαμβάνει δυο ξεχωριστούς συντελεστές υπέρβασης ανάλογα με το ποσοστό που παραβιάζει το ΣΔ.

Έστω, επιτρεπόμενος ΣΔ=200 ΤΜ.

Εμείς λέμε ότι σε κάθε ΦΚ θα βάζουμε συντελεστή προσαύξησης 100+20/200=60%--->1.3 και όχι 100/200=50% και 20/200=20%.

Εξαιτίας των παραπάνω μιλάω για αναλογία.

Στην παραβίαση Δ έχεις ένα χώρο μιας χ επιφάνειας που την παραβιάζει κατά ποσοστό μικρότερο του 20%, και άλλον χώρο μιας ψ επιφάνειας που την παραβιάζει σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20%.

Εδώ λοιπόν δεν έχουμε ευθεία αναλογία στον τρόπο υπολογισμού, έναντι του υπολογισμού συντελεστών προσαύξησης δόμησης και κάλυψης?

Γιατί δεν θα πρέπει να υπάρχει ενιαίος συντελεστής προσαύξησης λόγω της παραβίασης αυτού του μεγέθους της υποχρεωτικής πλάγιας απόστασης?

Να το διατυπώσω διαφορετικά. Αν δεχτώ τον επιμερισμό ποσοστών για τη Δ, θα πρέπει να δεχτώ και κλιμακούμενους-διαφορετικούς- συντελεστές προσαύξησης λόγω ΥΔ και ΥΚ σε κάθε Φ.Κ.

Προσωπικά έχω πεισθεί και εφαρμόζω τον τρόπο αυτό. Μακάρι σε μελλοντικό νόμο να υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός και πιο δίκαιος τρόπος υπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Οι υδ υκ όλοι αυτοί που λες εχουν παράβαση δόμησης και αθροίζουμε να βρουμε τοβ τελικό συντελεστή υπέρβασης

 

Σε πλαγια έχουμε άλλους χωρους χωρίς καθόλου υπέρβαση άλλους με κάτω 20% και άλλους άνω 20%

 

Δλδ εναν χώρο με κάτω του 20% που ειναι ανάμεσα 12 και 15 μέτρα θα φαίνεται σε φκ με άνω του 20% δεν είναι παράξενο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο παράξενο με αυτό που λέμε για την ενιαία προσαύξηση λόγω διαφορετικών επιφανειών υπέρβασης. Όμως ή θα ισχύει το ένα για όλα ή το άλλο για όλα επίσης. (προσωπική γνώμη).

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί δεν μπορείς να διαχωρίσεις ποια είναι τα πρώτα εως 50% μετά ποια είναι εως 100% κτλ

Ο κάθε μηχανικός θα ξεκίναγε με διαφορετική σειρά

Εδώ βλέπεις γραμμές οριων και λες 1 - 2 -3

 

Καλή συνέχεια Παύλο

Βρήκα και ένα σημείο να λεω πελάτες που όλοι μου γκρινιάζουν οτι αλλόυ τους τα έβγαζαν λιγότερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

όταν έχω υπόγειο χώρο ο οποίος έχει παραμείνει στη στάθμη της αδείας αλλά έχει γίνει ξεμπάζωμα στη μια πλευρά του και έχουν γίνει σκαλιά για να μπαίνει κανείς και από έξω εκτός από το κεντρικό κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας και ο χώρος όπου έχει γίνει ξεμπάζωμα είναι πρασιά, πως το ρυθμίζω?

Επίσης θέλω συναινέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

όταν έχω υπόγειο χώρο ο οποίος έχει παραμείνει στη στάθμη της αδείας αλλά έχει γίνει ξεμπάζωμα στη μια πλευρά του και έχουν γίνει σκαλιά για να μπαίνει κανείς και από έξω εκτός από το κεντρικό κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας και ο χώρος όπου έχει γίνει ξεμπάζωμα είναι πρασιά, πως το ρυθμίζω?

Επίσης θέλω συναινέσεις?

αν ο χώρος είναι κάτω από την πρασιά, πως υπήρχε στην άδεια; Ως τι;

Κι αν δεν υπήρχε στην άδεια, μπήκε στη σύσταση;

Κι αν δεν μπήκε στη σύσταση, πως θα γίνει δήλωση από έναν χωρίς συναινέσεις; 

Αλλά και να υπάρχουν συναινέσεις, πως θα περιέλθει ιδιοκτησιακά στον κάτοχο χωρίς τροποποίηση της σύστασης;

Κατά τα άλλα (πολεοδομικά) αν η χρήση παραμένει βοηθητική έχεις μόνο λοιπές για ξεμπάζωμα και σκαλιά,

αν η χρήση έχει γίνει κύρια, έχεις ξεκάθαρη ΥΔ και ΠΠ (και εγώ θα σκεφτόμουνα σοβαρά και ΥΚ)

Αν ο χώρος δεν υπήρχε στην άδεια (όπως εικάζω) προφανώς έχεις και ΥΔ και ΥΚ και ΠΠ νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι και γω...

Έχω κτίσμα με Ο.Α. το οποίο έπρεπε να είναι κολλητά στα πίσω όρια οικοπέδου αλλά κατασκευάστηκε μεγαλύτερο και μετατοπισμένο 1-1,5 μέτρο προς το εσωτερικό του οικοπέδου.

Θεωρώ ότι υπάρχει παραβίαση των πλαϊνών αποστάσεων ή όχι; Υπάρχει πιθανότητα να βγει ολόκληρο το κτήριο ως αυθαίρετο; Το Δ σαν έννοια υπήρχε το 1983 και αν ναι ξέρει κανείς τι τιμές είχε;

 

Το κτίσμα ολοκληρώθηκε προ του 83 αλλά δεν έχει και πολλά κοινά με την Ο.Α που το συνοδεύει.

Επιπλέον παρατηρώ λάθη στην Ο.Α. όπως το ότι ενώ το οικόπεδο στην πραγματικότητα προέκυψε από διανομή σε οικισμό και επομένως έχει συγκεκριμένες διαστάσεις πλευρών, στην Ο.Α. οι διαστάσεις έχουν διαφορά μέχρι και μέτρο. Άρα από που να βρω το νόμιμο προς ανέγερση περίγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και γω...

Έχω κτίσμα με Ο.Α. το οποίο έπρεπε να είναι κολλητά στα πίσω όρια οικοπέδου αλλά κατασκευάστηκε μεγαλύτερο και μετατοπισμένο 1-1,5 μέτρο προς το εσωτερικό του οικοπέδου.

Θεωρώ ότι υπάρχει παραβίαση των πλαϊνών αποστάσεων ή όχι; Υπάρχει πιθανότητα να βγει ολόκληρο το κτήριο ως αυθαίρετο; Το Δ σαν έννοια υπήρχε το 1983 και αν ναι ξέρει κανείς τι τιμές είχε;

 

Το κτίσμα ολοκληρώθηκε προ του 83 αλλά δεν έχει και πολλά κοινά με την Ο.Α που το συνοδεύει.

Επιπλέον παρατηρώ λάθη στην Ο.Α. όπως το ότι ενώ το οικόπεδο στην πραγματικότητα προέκυψε από διανομή σε οικισμό και επομένως έχει συγκεκριμένες διαστάσεις πλευρών, στην Ο.Α. οι διαστάσεις έχουν διαφορά μέχρι και μέτρο. Άρα από που να βρω το νόμιμο προς ανέγερση περίγραμμα;

μόνο εγώ το βλέπω ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετο;

(το οικόπεδο ΔΕΝ βγαίνει, η θέση είναι λάθος, το περίγραμμα δεν ταιριάζει, υπερβάσεις έχει. Είναι καμιά παράβαση που δεν έχει; )

αφού είναι διαπιστωμένα προ 83, βάρα χωρίς άδεια να δεις που θα βγει πιο φτηνό παρά να περνάς ΥΚ, πλάγιες αποστάσεις κλπ κλπ συντελεστές

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.