Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Κατοικία σε δώμα, έχει αφήσει από το διπλανό κτίριο απόσταση ενός μέτρου. Πρέπει εκτός από Υ.Δ. , Υ.Υ.  να χρεώσω και απόσταση Δ γιατι δεν ακουμπάει στο διπλανό κτίριο?

Επισυνάπτω σκαρίφημα.  Με την ευκαιρία, όπως βλέπετε η είσοδος στο διαμέρισμα είναι απ΄ευθείας από το κλιμακοστάσιο.

Το κλιμακοστάσιο θεωρείται Κ.Χ. τελικά ? γιατί διάβασα και ότι μετράει ως παράβαση  όταν ..... η απόληξη λειτουργεί ως σκάλα πρόσβασης στον όροφο αυτό, τότε μετράει ως παράβαση.

 

Η δήλωση είναι στον Ν.4178.

Δ.JPG

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι στην παραβίαση Δ.  Τα κλιμακοστάσια είναι κοινόχρηστοι χώροι, εκτός αν η σύσταση ορίζει κάποιο τμήμα του για εξυπηρέτηση ενός οροφοδιαμερίσματος με αποκλειστική χρήση, οπότε σε μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσαμε να πούμε ότι περιορίζεται ο κοινόχρηστος χαρακτήρας του. Αν το κλιμακοστάσιο παραμένει με την χρήση για τον οποία προορίστηκε και δεν έχει γίνει για παράδειγμα κατοικία, δεν θα βάλεις κάποιο πρόστιμο σε αυτό. Δεν θα θεωρήσεις ντόμινο παράβαση. Αυτή ήταν μια άποψη στα πλαίσια του ν. 4014 και δεν ισχύει πλέον.

ΥΓ μήπως εννοείς ότι και η απόληξη του κλιμακοστασίου είναι αυθαίρετη;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα υπολογίσω την παραβίαση  με  το υλοποιημένο Δ  που είναι 5,00μ. ή αυτό που προκύπτει με τον αυθαίρετο όροφο στο δώμα που πάει στα 5,30 μ. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σε οικόπεδο εντός οικισμοί 2000 κατοίκων ,που έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια από την πολεοδομία (1998), διαπιστώνω ότι ένα τμήμα του κτιρίου είναι εντός της απόστασης Δ ,όπως στην οικοδομική άδεια.Προφανώς ο μηχανικός που εξέδωσε την οικοδομική άδεια δεν μελέτησε σωστά το τοπογραφικό διάγραμμα. Στο διάγραμμα κάλυψης δεν υπάρχει οικοδομική γραμμή.Μου ζητήθηκε η έκδοση άδειας προσθήκης.Πως θα το αντιμετωπίζατε?

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάς και για Δ και για γραμμή δόμησης διευκρινησε λίγο.
Το κτίριο έχει αποστάσεις μικρότερες των  2,5 μ  από το πλάγιο όριο ?  από την γραμμή δόμησης ? ή και τα δύο ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε οικισμό εχω κατοικία προς ρύθμιση με 4495. Σε συνέχεια της κατοικίας, εχω αυθαίρετη αποθήκη η οποία βρίσκεται η μισή εντός Δ (2,5) από το όριο του οικοπέδου.

Ως παραβάσεις θα βάλω την μισή με παράβαση πλάγιων αποστάσεων και την υπόλοιπη μισή ως λοιπή παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, gio said:

Σε οικισμό εχω κατοικία προς ρύθμιση με 4495. Σε συνέχεια της κατοικίας, εχω αυθαίρετη αποθήκη η οποία βρίσκεται η μισή εντός Δ (2,5) από το όριο του οικοπέδου.

Ως παραβάσεις θα βάλω την μισή με παράβαση πλάγιων αποστάσεων και την υπόλοιπη μισή ως λοιπή παράβαση;

Καλημέρα-δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει η λοιπή παράβαση-αναφέρεις αποθήκη άρα λογικά κλειστό χώρο-επομένως,θεωρώ ότι το τμήμα που δεν παραβιάζει Δ είναι ΥΔ+ΥΚ και το τμήμα που παραβιάζει Δ είναι ΥΔ+ΥΚ+Π.Π.Α.🙃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.