Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

1 ώρα πριν, gio said:

Σε οικισμό έχω κατοικία προς ρύθμιση με 4495. Σε συνέχεια της κατοικίας, εχω αυθαίρετη αποθήκη η οποία βρίσκεται η μισή εντός Δ (2,5) από το όριο του οικοπέδου.

Ως παραβάσεις θα βάλω την μισή με παράβαση πλάγιων αποστάσεων και την υπόλοιπη μισή ως λοιπή παράβαση;

Αν τυχόν το ερώτημα σχετίζεται με ένα άλλο που έχεις ποστάρει, η απάντηση είναι εδώ και μην "σπας" τα ερωτήματα σε τμήματα διότι έτσι διασκορπίζονται οι απαντήσεις.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την συνάδελφο. Το έχω και ο ίδιος αναφέρει πολλές φορές. Κλειστοί χώροι δεν υπολογίζονται με αναλυτικό. Μην βλέπετε την ερμηνεία που δίνει η εγκ. 2/ν, 4495 για συμψηφισμό κατηγορίας 3 και λοιπών παραβάσεων. Αυτή την αντιμετώπιση, αν θέλετε (καθώς ο νόμος δεν αναφέρει κάτι τέτοιο)  την εφαρμόζεται μόνο για περιπτώσεις της κατηγορίας 3 που δεν σχετίζονται με επιφάνεια χώρου, διότι το άρθρο 100 αναφέρει ότι με αναλυτικό υπολογίζονται μόνο αυθαίρετες κατασκευές που δεν αντιστοιχούν σε επιφάνεια χώρου, εξαιρώντας συγκεκριμένες περιπτώσεις (πχ Η.Χ, κιόσκια κλπ).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ισόγεια κατοικία κατασκευάστηκε με Ο.Α. ως εκτός σχεδίου τότε (1977). Κατά την κατασκευή έγινε αναστροφή του κτιρίου σε σύγκριση με την προβλεπόμενη θέση.  Σήμερα η περιοχή είναι εντός σχεδίου και  μετά την Πράξη Εφαρμογής, το κτίριο παραβιάζει την πλάγια απόσταση προς το όμορο οικόπεδο.

Ερώτηση: Την αλλαγή θέσης μπορώ να την εντάξω στο εδάφιο ιδιδ της κατ.3, εφόσον η κατασκευή του κτιρίου προυπήρχε της Πράξης Εφαρμογής; Η εγκύκλιος 2 αναφέρει την παραβίαση του Δ, αλλά στην προκειμένη περίπτωση η παραβίαση προέκυψε μετά την Πράξη Εφαρμογής.   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.