Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός και επίλυση καλωδιωτής γέφυρας


 
GM ADAMO

Recommended Posts

Καλησπέρα,είμαι καινούργιος στο fοrum και με αφορμή το θέμα της πτυχιακής μου θα ήθελα τη βοήθεια σας..

Η πτυχιακή μου αφορά το σχεδιασμό  καλωδιωτής γεφυρας..Θα ήθελα λοιπόν πληροφορίες σχετικά με βιβλιογραφία,προγράμματα(έχω κάνει κάποιες προσπάθειες με το csi bridge 15) και γενικά ποιά στάδια πρέπει να ακολουθήσω κατα τη μελέτη!Και η παραμικρή βοήθεια είναι απαραίτητη!!!

Το ξέρω οτι έχω πέσει από αεροπλάνο  στον ατλαντικό χωρίς αλεξίπτωτο και μπρατσάκια αλλά θέλω να κάνω κάτι ιδιαίτερο,άλλωστε με ενδιαφέρει πολύ ο τομέας της γεφυροποιίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από την χρήση της γέφυρας. Πρόκειται για οδογέφυρα ή πεζογέφυρα?

Νο2 και πολύ βασικό το οποίο για πρώτη φορά θα σου φάει πολύ χρόνο είναι τα φορτία. Με τι κανονισμούς θα δουλέψεις? Με ευρωκώδικες να υποθέσω? Ξεκίνα έρευνα λοιπόν για τους σχετικούς ευρωκώδικες.

Μετά πας παρακάτω...

Βιβλιογραφία άπειρη, αλλά στα Αγγλικά...Ξεκίνα ψαχούλεμα στο ιντερνετ και ενημέρωνέ μας. Ότι μπορούμε θα βοηθήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

Πρόκειται για οδογέφυρα και θα δουλέψω με τους ευρωκώδικες.Τους έχω εντοπίσει στα Αγγλικά βέβαια και προσπαθώ να βγάλω τη μετάφραση..Όσο αφορά το internet έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν έχει έξειδικευμένα πράγματα πλην γενικών γνώσεων για διάφορες γέφυρες.Βέβαια πήρα στο σχετικό υπουργείο και κατάφερα να μου δώσουν κάποια στοιχεία από τη γέφυρα της Χαλκίδας για την φάση της προδιαστασιολόγησης.

Ούσιαστικα θα ήθελα τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω στον υπολογιστή..για να βάλω μια τάξη!

 

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ δουλειά στο χέρι πριν περάσεις στον ΗΥ. Επίσης πρέπει να επιλέξεις ένα κατάλληλο πρόγραμμα. Ίσως το SAP? Θα κάνεις και αντισεισμικό? Μη γραμμική ανάλυση? 

Link to comment
Share on other sites

Εχει δουλεια.

Βρες το λογισμικο πρωτα.

Σε ποια σχολη εισαι?

 

Φυσικα μη- γραμμικη αφου εχει τα καλωδια (εκτος και αν προσεγγιστικα ..... μπλα μπλα)

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά μπορείς στον ελεύθερο σου χρόνο να δεις και ένα ντοκιμαντέρ για την κατασκευή της γέφυρας στο Ρίο να πάρεις και μια πρώτη γεύση τι εστί βερίκοκο …

 



 

 

(από καθαρή περιέργεια ο καθηγητής σου έχει κάνει ποτέ του πλήρη σχεδιασμό καλωδιακής γέφυρας και προχωράτε στα πλαίσια μιας πτυχιακής της σχολής σου για αυτό)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το csi bridge 15(ανήκουν στην ίδια εταιρία με το sap).Μη γραμμική ανάλυση θα χρησιμοποιήσω..Τι εννοείς έχει πολύ δουλειά πριν περάσω στον υπολογιστή..όπως??

Φίλε terry(αν μου επιτρέπεις το φίλε) είμαι στο τει πειραά.

Didonis έχω παρακολουθήσει όλα τα βίντεο που υπάρχουν στο διαδίκτυο.Ο καθηγητής λέει έχει ασχοληθεί στο παρελθόν και ύστερα από πρόταση δικιά μου δέχτηκε..Από Σεπτέμβρη θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έχει πολύ δουλειά πριν περάσω στον υπολογιστή..όπως??

 

Πρέπει καταρχήν να ρίξεις πολύ διάβασμα. Να δουλέψεις με τα γεωμετρικά δεδομένα αρκετό χρόνο ώστε να καταστρώσεις το μοντέλο (στο autocad?). Έπειτα ξανά διάβασμα ώστε να βρεις, να υπολογίσεις και συνδυάσεις όλα τα φορτία.

Κατόπιν περνάμε στο προσομοίωμα στον ΗΥ. Δεν πιστεύω να κάνεις Time-History Analysis γιατί πλέον δεν θα μιλάμε για μια απλή διπλωματική αλλά για κάτι περισσότερο....

Συνοψίζοντας λοιπόν έχεις να μάθεις:

- Γενικές αρχές γεφυροποιίας

- Καλωδιωτές γέφυρες

- Ευρωκώδικες (βάσεις σχεδιασμού, φορτία, ανάλυση στοιχείων σκυροδέματων, καλώδια κλπ)

- Ανελαστική ανάλυση

- Αντισεισμικός σχεδιασμός

- Το πρόγραμμα Csi bridge (για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα)

- Να συνδυάσεις τα παραπάνω και να βουτήξεις στο πρόγραμμα με αναλύσεις, διαστασιολογήσεις κλπ

- Σχέδια - τεύχη!! (βασικό κομμάτι...)

 

Δες εδώ και αυτό είναι πολύ καλό με βιβλιογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Πεζογέφυρα μονόπλευρα αναρτημένη για ελεύθερη θέα προς την θάλασσα 243μ. μήκος και λόγω καμπύλης μικρή κλίση <6,5%. Από το dbz.

 

http://www.dbz.de/artikel/dbz_Balkon_mit_Meerblick_Fussgaengerbruecke_am_Stadthafen_Sassnitz_961998.html

 

Στο ίδιο τεύχος  08/2010 θα βρούμε και άλλες ενδιαφέρουσες γέφυρες όπως αυτή του λιμανιού της Βρέμης, του Αμβούργου κλπ. κλπ

post-31607-0-24564100-1377723788_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.