Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνδεση πολυτεχνείου με αγορά εργασίας


requiem_for_a_dream

Recommended Posts

Το ερώτημα είναι γενικό...Αφορά δηλαδή, και τα παλαιότερα χρόνια (γτ πλέον δεν υπάρχουν δουλειές) και στο κατά πόσο πιστεύετε ότι βγήκατε έτοιμοι από την οποιαδήποτε πολυτεχνική σχολή που φοιτήσατε για να μπείτε άμεσα και να ανταπεξέλθετε στην αγορά εργασίας. Σας έδωσε δηλαδή τα ερεθίσματα, τις ικανότητες, τις βάσεις, τι ακριβώς;

 

Υ.Γ. Είμαι στη φάση αναζήτησης εργασίας και ανοίγω θέματα να περάσει η ώρα... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα εστιάσω στο γεγονός ότι και οι σχολές μηχανικών ίσως ήταν καλύτερα να έχουν το σύστημα των νομικών σχολών με τους ασκούμενους δικηγόρους, ή των ιατρικών με το αγρατικό. Να υπάρχει δηλαδή μία σύνδεση με την αγορά εργασίας και όχι τελείωσες? ψάξε βρες....

Επίσης όταν πήγα πρώτη φορά εργοτάξιο.....πρίν πολλα χρόνια βεβαίως βεβαίως.....δεν ήξερα που παν τα 4, για πολύ καιρό...

Link to comment
Share on other sites

κατα την ταπεινη μου αποψη θα επρεπε ισως να μπει μια συντομη υποχρεωτικη πρακτικη  πχ 1 μηνας καθε 2 ετη με την σχολη να κανει τα conne εστω με καποιο πολυ μικρο συμβολικο μισθο( οποιος θα μπορουσε να ερχοταν και με κανενα προγραμμα εσπα/εε κλπ ..) win-win για ολους..

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε μου χρειάστηκε στην επαγγελματική μου ζωή (καλοριφέρ - θέρμανση - κλιματισμός αλλά και δίκτυα ατμού) τα έμαθα αρκετά μετά την αποφοίτησή μου και από τελείως "εξωπολυτεχνικά" βιβλία.

το ΕΜΠ δεν μου έδωσε απολύτως τίποτα για αυτά (ίσως βέβαια να άκουγα κάποια απ αυτά αν ήμουν συνέχεια παρών....)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ούτε σύνδεση , ούτε βγαίνεις και λές "ξέρω απο αυτά"  , ούτε έτοιμος είσαι να δουλέψεις.

 

Λίγοι όταν βγαίνουν απο τη σχολή είναι έτοιμοι να δουλέψουν και αυτοί ειναι οι καλοί φοιτητές (8,5+)οι οποίοι όχι μονο ήτανε καλοι στα μαθήματα αλλα και διάβαζαν πάμπολλα πράγματα που δεν γινότανε στο μάθημα (επίσης έβγαζαν βαθμό τέρας) και δεν είχανε κανένα κενό αλλα είχανε πάρα πολλές γνώσεις εξωπανεπιστημιακές (σχετικά με το επάγγελμα βέβαια).

 

Οι υπόλοιποι αρκεστήκαμε στο να χαζογελάσουμε οταν ο κάθε τεμπέλης καθηγητής μας μάθαινε οτι "μασημένη τροφή" μη θέλετε, (επομένως έλεγε τα μισά της υλης και το μάθημα περιττό) και σπεύδαμε να πιούμε καφέ χάνοντας χρόνο απο το να καθίσουμε και να σκιστούμε όπως ο συμφοιτητής μας που διάβαζε πολύ.

 

Επομένως, λίγοι είναι έτοιμοι οταν βγαίνουν 0.5% απο το σύνολο, οι υπόλοιποι απλά σκεφτόμαστε τους καφέδες και τα κενά που άφησαν καθώς και οτι αφήσαμε τους (πάρα πολλούς) Δ.Υ καθηγητές να μας πουλάνε πνεύμα και να μη κάνουν μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό αλλά πρέπει να λέγεται για να μη ξεχνιέται.

Το Πολυτεχνείο σε συνεργασία με το Υπουργείο θα πρέπει να ρυθμίσει τα πράγματα ώστε μετά το πέμπτο εξάμηνο οι φοιτητές να έχουν πλήρη δικαιώματα τεχνολόγου.

Φυσικά με την συνδιαμόρφωση του  προγράμματος σπουδών. Για να μπορούν εργαζόμενοι να καλύπτουν τα έξοδά τους και παράλληλα να εξασκούνται γιαυτό που τους περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Επομένως, λίγοι είναι έτοιμοι οταν βγαίνουν 0.5% απο το σύνολο, οι υπόλοιποι απλά σκεφτόμαστε τους καφέδες και τα κενά που άφησαν 

Ευτυχώς...που διαβάζω κάτι τέτοιο...γιατί με είχαν πιάσει και οι τύψεις...Υπάρχουν και άλλοι!!! :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Τελικα ενας αποφοιτος πολυτεχνειο έχει καποια καταρτιση πανω στο επάγγελμα που θε επιλέξει ή μονο αποκτά θεωρητικές γνώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε μου χρειάστηκε στην επαγγελματική μου ζωή (καλοριφέρ - θέρμανση - κλιματισμός αλλά και δίκτυα ατμού) τα έμαθα αρκετά μετά την αποφοίτησή μου και από τελείως "εξωπολυτεχνικά" βιβλία.

το ΕΜΠ δεν μου έδωσε απολύτως τίποτα για αυτά (ίσως βέβαια να άκουγα κάποια απ αυτά αν ήμουν συνέχεια παρών....)

Μιας και ειμαι και εγω απόφοιτος μηχ. μηχ. ΕΜΠ θα συμφώνησω μαζι σου. Σιγουρα εχω παρει περισσότερα βιβλια απο αυτα που ειχαμε στο ΕΜΠ για να μαθω, με πρωτο και καλυτερο του Σελλουντου. Χωρις να βαλουμε μεσα τα σεμιναρια και την εκπαιδευση σε διαφορα λογισμικά.

 

Το μονο επαγγελμα που θα μπορουσα να κανω μετα την αποφοιτηση ηταν φροντιστήριο μαθηματικων σε μαθητες γυμνασιου-λυκειου (ενταξει, οχι για πανελληνιες).

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.