Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνική έκθεση για εκτίμηση κόστους εργασιών


Recommended Posts

Μου ζήτησε ο ενοικιαστής ενός καταστήματος την εκτίμηση του κόστους των εργασιών που έκανε στο κατάστημα του. Ιδιοκτήτης του καταστήματος είναι ένα ίδρυμα. Το κατάστημα είναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά δεν ξέρω πότε έγιναν οι εργασίες, κατα δήλωση του ενοικιαστή μόνο. Μήπως γνωρίζει κανείς τι τιμές κόστους χρησιμοποιώ και πως συντάσσονται τέτοιες τεχνικές εκθέσεις, γιατί θα το χρησιμοποιήσει ο ενοικιαστής στο ίδρυμα για αποζημίωση ή τη μείωση του ενοικίου. Το ενοικιαστήριο έχει γίνει το 1980 κ λήγει πρόσφατα

Link to comment
Share on other sites

Ό, τι και να συντάξεις, να αναφέρει: "κατα δήλωση του μισθωτή" και "εκτίμηση κόστους"

Τιμές: ό, τι ισχύει στην αγορά..

Καλό θα είναι να περιλαμβάνεται μια τεχνική - αιτιολογική έκθεση, συνοδευόμενη από επιμέτρηση και κοστολόγηση εργασιών.

Edited by Athan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτίμηση κόστους ζήτησες!

Αν υπάρχουν τιμολόγια από τις εργασίες, θα αναφέρουν εργασία, τόπο, εντολέα. Οπότε ποιός ο σκοπός της εκτίμησης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησε ο ενοικιαστής ενός καταστήματος την εκτίμηση του κόστους των εργασιών που έκανε στο κατάστημα του

άρα το τι έκανε το γνωρίζει.... όπως και πόσο κόστισε.....  Άρα για ποια εκτίμηση μιλάμε....????

 

αυτό που τον ενδιαφέρει είναι ότι...

 

 Ιδιοκτήτης του καταστήματος είναι ένα ίδρυμα.  γιατί θα το χρησιμοποιήσει ο ενοικιαστής στο ίδρυμα για αποζημίωση ή τη μείωση του ενοικίου.

 

Και, η μόνη περίπτωση που μπορεί να μην γνωρίζει, είναι για εργασίες που έκανε μόνος του, και όχι μάστορας ή συνεργείο, άρα μπορεί να ζητήσει κόστος εργασιών για τις συγκεκριμένες εργασίες... Τα υλικά, σε κάθε περίπτωση, όφειλε να τα έχει σε τιμολόγιο....!!!

 

Βεβαίως, από την στιγμή που είναι ίδρυμα, και όχι κάποιο φυσικό πρόσωπο ο ιδιοκτήτης, για να λάβει αποζημίωση ( με οποιοδήποτε τρόπο) θα έπρεπε το ΔΣ του ιδρύματος να έχει εγκρίνει τις εργασίες αυτές - κοστολογημένες... και μετά να προχωρήσει σε αυτές...

 

Τώρα, αν ψάχνει υπερεκτίμηση των εργασιών.... για να κάνει την δουλειά του.... ο καθένας μπορεί να εκτιμήσει όσο θέλει....  Ειδικά το κόστος εργασίας... τιμοκατάλογος σε ιδιώτη ΔΕΝ υπάρχει..... 8-)

Edited by astrah
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Συμφωνήσαμε με τον πελάτη να γίνει μια απλή καταγραφή του κόστους και των εργασίων την οποία θα φαίνεται ότι έκανε αυτός χωρίς να έχει δική μου σφραγίδα και υπογραφή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.