Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου στο εξωτερικό


Recommended Posts

Καλησπέρα,

τελειώνω τη σχολή των μηχανολόγων μηχανικών στο Βόλο και δεν είμαι σίγουρος αν το πτυχίο μου στο εξωτερικό αναγνωρίζεται ως Master of Science. Πως μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι MSc,
ώστε να κινηθώ καλύτερα στην εύρεση προγράμματος στο εξωτερικό, άλλα να είναι πάνω από το MSc ( Diplom, PHD).
Σας ευχαριστώ.

 

 

 

Υ.Γ Η σχολή μου αναφέρει βέβαια ότι είναι MSc http://www.mie.uth.gr/n_page.asp?ID=6

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία. Απλά στην αναζήτηση προγραμμάτων που κάνω, πολλά είναι για MSc ως τελικό τίτλων σπουδών. Ουσιαστικά αυτά αξίζει να τα έχω υπόψιν μου ή να κατευθυνθώ καθαρά για PHD?

Y.Γ κάποιος μηχανολόγος από Τ.Ε.Ι  τι τελικό τίτλο σπουδών παίρνει?

Link to comment
Share on other sites

BEng παίρνει κάποιος από ΤΕΙ

η κατάταξη είναι

BEng<MEng<MSc<Mphil<PhD

 

για όλα μπορείς να δηλώσεις απλά το MSc είναι κάτι που θεωρείται καλο προσόν για ερευνα

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στην ιστοσελίδα του ICE (Institute of Civil Engineers) ή στο αντίστοιχο των μηχανολόγων τέλος πάντων, το δίπλωμα από Ελληνικό πολυτεχνείο το αναγνωρίζουν ως "Master of Engineering". Επίσης, στον Καναδά που είχα κάνει μια αντίστοιχη διαδικασία πάλι έτσι με έβγαζε. Δεν νομίζω ότι μπορείς να το θεωρήσεις ως Master of Science. 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..Επίσης μόλις διάβασα το συγκεκριμένο... http://glotta.ntua.gr/posdep/Internal/Private-Univ/2008-05_ptyxia345eti-Amargiannakis.pdf

Οποίος αναφέρει ότι πρέπει ουσιαστικά να μας δώσουν και ένα επιπλέον έγγραφο ότι είναι Master of Engineering.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν ανησυχώ για το άμα θα είναι MSc. Απλά θέλω να ξέρω ΤΙ είναι, ώστε να κατευθυνθώ σωστά στις μεταπτυχιακές σπουδές μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό με τρία χρόνια πιάνουν BEng κι εμείς με πέντε δεν μπορούμε να πιάσουμε BEng + MSc? Και καταλήγουμε να έχουμε απλώς BEng + MEng το οποίο δεν το αναγνωρίζει και το κράτος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.