Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγνώριση πτυχίου στο εξωτερικό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπεις στην ιστοσελίδα του ICE (Institute of Civil Engineers) ή στο αντίστοιχο των μηχανολόγων τέλος πάντων, το δίπλωμα από Ελληνικό πολυτεχνείο το αναγνωρίζουν ως "Master of Engineering". Επίσης, στον Καναδά που είχα κάνει μια αντίστοιχη διαδικασία πάλι έτσι με έβγαζε. Δεν νομίζω ότι μπορείς να το θεωρήσεις ως Master of Science. 

Είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω που το έλεγε αυτό στο site???Πρέπει να γίνω μέλος πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Βάζω τα στοιχεία που ζητάει και από διάφορες μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες μόνο το Ηνωμένο Βασίλειο με βγάζει σαν μέλος του MiMeche.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις?

Αν είσαι Διπλ. μηχανολόγος μηχανικός από Ελλάδα, τότε σίγουρα το πτυχίο σου αναγνωρίζεται σαν Master of Engineering. Για να ασκείς το επάγγελμα στο Ηνωμένο Βασίλειο πρέπει να γίνεις μέλος του αντίστοιχου Ινστιτούτου Μηχανολόγων μηχανικών. Αυτός πρέπει να είναι ο ιστότοπός τους. Ψάξε για την διαδικασία european directive route. (Δες και το θέμα "όλα όσα θέλετε να μάθετε για τους chartered engineers..." κάπως έτσι...)

Επίσης, μπορείς να κάνεις αναγνώριση ως Eur-Ing (Ευρωπαίος μηχανικός) αρκετά εύκολα απ'όσο γνωρίζω.

Για Αμερική-Καναδά η αναγνώριση δυσκολεύει σαφώς διότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις traninig κάποια χρόνια δίπλα σε Professional engineer εκεί ώστε να πάρεις αναγνώριση...

Για Αυστραλία η διαδικασία πρέπει να περάσει από τους Engineers Australia όπου σε κατατάσσουν ως professional, technician ή assistant αναλόγως τις σπουδές και την εμπειρία σου. Το πακέτο που πρέπει να στείλεις για την σχετική αναγνώριση είναι βαρβάτο ενώ θέλει Αγγλικά advanced level τουλάχιστον (IELTS>6). 

Link to comment
Share on other sites

η Αμερική και ο Καναδάς είναι αρκετά κλειστές αγορές. Ακόμα και για εμένα που είμαι κοντά στο charteredship με το ICE -ένεκα εμπείριας- και παίρνω το EurIng. αρκετά εύκολα.

Νομίζω οτί σε λίγο όλοι θα γίνουμε μετανάστες.

Link to comment
Share on other sites

Απο προσφατη αναφορα καθηγητη στο ΕΜΠ ακουσα οτι το διπλωμα αναγνωριζεται ως MSE (Master of Science in Engineering)

Edited by TimeLord
Link to comment
Share on other sites

M.Eng=master in Engineering
M.Sc= Master in Science

δυο διαφορετικά πράγματα, τα πολυτεχνεία είναι M.Eng

το τι λέει ο κάθε καθηγητής δεν έχει σημασία.

Να το πω απλά με M.Eng η B.Eng μπορείς να κανεις αίτηση σε Ph.D απλά οι πιθανότητες εάν βρεθείς απέναντι σε κάποιον με M.Sc αλλάζουν , είναι υπέρ του M.Sc.

Ξέρω άτομα που κάνουμε διδακτορικό, Έλληνες, οι οποιο έχουν μονο B.Eng η M.Eng, k τους δεχτήκανε.

Οποτε οποιος ενδιαφέρεται κάνει αίτηση απλά για πιο σιγουριά ένα M.Sc είναι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, δεν ξερω πολλα περισσοτερα...

Μου εκανε εντυπωση η αναφορα του (σε μια ημεριδα), γι'αυτο και το θυμαμαι. Ειχε υπαρξει και κοσμητορας της σχολης.

Διαβαζοντας την περιγραφη στο wiki, δεν βλεπω κατι "περιεργο" παντως

 

edit: +1 george_RES, φαινεται να τα γνωριζεις καλυτερα

Edited by TimeLord
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.