Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περγκολες κατά ΝΟΚ


Recommended Posts

2 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Τα 2 πρώτα αρχεία δεν ανοίγουν για κάποιο λόγο

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 7:44 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:
Άρθρο 30
Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας - Εξουσιοδοτική διάταξη

1.            Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο

Εσύ συν/φε όπως είπες βρίσκεσαι  σε περιοχή όπου με ΦΕΚ ορίζεται ότι όλες οι εργασίες θα περνάνε από Σ.Α

Δες λοιπόν την εγκύκλιο

Σ.Α επί κηρυγμένου αρχαιολογικού χώρου ή ιστορικού τόπου 25-5-2020 .pdf 494 kB · 3 downloads

 

On 12/2/2021 at 11:09 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

Δυστυχώς απαιτείται. Πέραν του ότι ακόμη και σε αυτό που αναρτήσεις ήδη αναφέρεται υπάρχει και σχετική εγκύκλιος που ρητά το διευκρινίζει

@kana Εξαιρετικά διευκρινιστική η εγκύκλιος, Ευχαριστώ! Σημείωσε πως παρολίγο να μπερδευτώ από τον τίτλο και να πω ότι είσαι εκτός θέματος, διότι δεν είμαι σε αρχαιολογικό χώρο (παρ.2 της Εγκ), αλλά στην παράγραφο 1, ορίζει σαφώς και πως κάθε περιοχή με κάποιας μορφής προστασία, δημοσιευμένη στην νομοθεσία, απαιτεί ΣΑ.@Justice_Guard Συμπεραίνω κι εγώ πως απαιτείται λόγω της φράσης "με την επιφύλαξη ειδικών διατάξεων".  Στο μεταξύ μίλησα με την ΥΔΟΜ και επιβεβαίωσαν. Να αιτηθείς μόνο ΣΑ χωρίς κάποια άδεια, νομίζω θα είχε νομικά πρόβλημα, διότι δεν θα υπήρχε εκτελεστική πράξη - οπότε το η "επιφύλαξη" σε οδηγεί να εκδώσεις και Άδεια, Μικρής Κλίμακας στην περίπτωσή μου.

ΥΓ1: Απομένει να βρω πιο ρημάδι νομοθέτημα ορίζει την γενική προστασία εκτός σχεδίου και οικισμών στις Κυκλάδες (καλά κάνει... ρημάδι επειδή δεν το βρίσκω). Βοήθεια;

ΥΓ2 : "Παλιά" πέργκολα ήταν μόνο ελαφρά κατασκευή για υποστήριξη αναρρηχητικών φυτών, ευτυχώς σταδιακά μας έχει δοθεί μεγαλύτερη μορφολογική ευελιξία (υπάρχει σχετικός διάλογος παραπάνω στο νήμα αυτό).  Με τις τελευταίες αλλαγές στους ορισμούς τον Δεκέμβριο του 2020, επιτρέπεται να επικαλύψω ξύλινα δοκάρια πέργκολας με ξύλινα πηχάκια καρφωτά;  με κενά ανάμεσα - δεν κάνω ημιυπαίθριο, στόχος είναι να μη τα σηκώσει ο άνεμος.

Edited by csimeon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 9:24 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

Είναι το ΦΕΚ 5287Β/2020

"Όλες οι ανωτέρω κατασκευές και εγκαταστάσεις
πρέπει να αποτελούν ένα ενιαίο αισθητικό σύνολο και
υλοποιούνται από τον οικείο δήμο ή από άλλους δημό-
σιους ή ιδιωτικούς φορείς ή νομικά πρόσωπα ή ιδιώτες,
ύστερα από απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου και
έγκριση της αντίστοιχης μελέτης από την αρμόδια τε-
χνική υπηρεσία του Δήμου ή, ελλείψει αυτής, της οικείας
Περιφέρειας.¨"

Για κατασκευές σε κοινόχρηστους χώρους που δεν απαιτείται άδεια αναφέρει στο τέλος το παραπάνω.

Η ερώτηση είναι: Απόφαση ΔΣ χρειάζεται σε κάθε περίπτωση ή εννοεί μόνο σε περίπτωση που υλοποιηθεί από ιδιώτες; Δηλαδή αν το υλοποιήσει η Τεχνική Υπηρεσία πάλι χρειάζεται απόφαση ΔΣ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 17/2/2021 at 11:06 ΠΜ, chris said:

Δηλαδή αν το υλοποιήσει η Τεχνική Υπηρεσία πάλι χρειάζεται απόφαση ΔΣ;

Ναι, χρειάζεται και σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
18 ώρες πριν, Architect90 said:

καλησπέρα. Ποιο είναι το μέγιστο ύψος μιας πέργκολας;

15 ώρες πριν, Αλέξανδρος said:

Ελεύθερο!!! Δεν το είχα προσέξει!!

... εκτός κι αν είναι στο δώμα, οπότε hmax=3,40m. και πάντα μέσα στο ιδεατό στερεό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,εχω ενα μικρο σπιτι με ενα υπνοδωματιο και εχει ενα δωμα και την ταρατσα.Τι κατασκευη μπορω να κανω ωστε να φτιαξω χωρο που θα το χρησιμοποιω ολο το χρονο.Δεν εχω συντελεστη δομησης ελευθερο.Με κινητα στοιχεια δηλαδη ανοιγοκλειωμενα κινητες τζαμαριες γυρω γυρω και μια περγκολα μονωμενη χοντρη μπορω να κανω κατι?τι λεει ο νομος?πρασινη ταρατσα μπορω και ετσι να παρω συντελεστη δομησης να φτιαξω ενα υπνοδωματιο,?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Ανδρεας Ε said:

.....Δεν εχω συντελεστη δομησης ελευθερο.Με κινητα στοιχεια δηλαδη ανοιγοκλειωμενα κινητες τζαμαριες γυρω γυρω και μια περγκολα μονωμενη χοντρη μπορω να κανω κατι?....

Όχι δεν μπορείς διότι αυτό που περιγράφεις δεν είναι περγολα.... Και χωρίς υπόλοιπο ΣΔ δεν μπορείς να κάνεις προσθήκη χώρου που θα προσμετράται ο ΣΔ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.