Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περγκολες κατά ΝΟΚ


Recommended Posts

Ναι είχε σχεδιαστεί σαν Η/Χ.

(περίεργος όμως Η/Χ αφού ήταν εκτός

του κυρίως κτιριακού όγκου)

 

Μπορεί να μην είμαι βαθύς γνώστης του νόμου,

αλλά με τη δική μου λογική όταν διαβάζω

"αναρρίχηση φυτών" το μυαλό μου πάει σε

ελαφριά ξύλινη κατασκευή και όχι σε κολώνες

και δοκάρια που παραπέμπουν σε κτίσμα απλά

χωρίς τοίχους....

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επανέρχομαι δικαιώνοντας τους προηγούμενους

προβληματισμούς μου με μια ερωτο-απάντηση που πήρα

από υπάλληλο πολεδομίας για πολλά χρόνια.

 

 

Ερώτηση δική μου:

 

"Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορείτε να με διαφωτίσετε
σε ένα χρόνιο ερώτημα μου.
 
Ονομάζομαι ******, είμαι 46 χρόνών και είμαι Αρχιτέκτων.
Μέχρι το 2010 εργάστηκα σε μεγάλα γραφεία, ενώ από το 2010
δραστηριοποιούμαι μόνος μου.
 
Εχασα πελάτη για το είδος της πέργκολας που είχα προτείνει, αφού του
την είχα δείξει "χτιστή", ενώ διαβάζοντας τον ΝΟΚ οτι προορίζεται για στήριξη
φυτών, τελικά του πρότεινα ξύλινη.
Το αποτέλεσμα ήταν να με βγάλει από τη μελέτη και να χτίσει το έργο
με τελείως δικά μου σχέδια (είχα πάρει και προέγκριση από τη πολεδομία της Βουλιαγμένης)
αλλά εδώ και ένα χρόνο βλέπω οτι το έργο έχει σταματήσει.
Τη περγκολα την έκανε τελικά "χτιστή"  και δεν γνωρίζω αν τον
σταμάτησε η πολεοδομία για αυτό τον λόγο (ή συντρέχει κάτι άλλο)
 
question_zps8fiu6ujx.jpg
 
Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Σας παραθέτω φωτογραφίες από πέργκολες που κατα καιρούς έχω
δεί σε μεγάλο τεχνικό γραφείο:
 
 
21316364_875925442567598_325524877444289
 
17038851_775421615951315_462341401415795
 
17632108_788010398025770_361749317303333
 
20543994_875925439234265_110106801308491
 
17621681_788010368025773_248040121210383
 
17039166_775421589284651_209682403132222
 
 
 
Αυτές οι πέργκολες χωρίς οροφή μεν αλλά με τόσο συμπαγή στοιχεία, τοιχεία και
μεγάλα δοκάρια, επιτρέπονται;
 
Τις περνάνε σαν πέρκολες, σαν αρχιτεκονικά στοιχεία ή τις μετράνε στη δόμηση/κάλυχη σαν Η/Υ;
 
Γενικά αυτά τα μεγάλα γραφεία αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερη επιείκεια απο τις πολεοδομίες ή και
εγω μπορώ να κάνω πρόταση στις μελέτες μου τέτοιες κατασκευές στον περιβάλλον χώρο 
χωρίς να απορριφθούν απο την πολεοδομία;
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και
ελπίζω να μου απαντήσετε.
 
 
Aπάντηση:
 
"Αγαπητέ Συνάδελφε , σε ευχαριστώ πολύ για την εμπιστοσύνη σου και πραγματικά θεωρώ τον εαυτό μου πολύ μικρό απέναντι σου επιστημονικά , διότι λόγω ειδικότητας  γνωρίζεις καλύτερα τον ΝΟΚ. Όμως θα σου μιλήσω από καρδιάς γιατί με τον πραγματικά ευγενικό σου τρόπο παρουσίασες αυτά που αντιμετώπιζα στην Πολεοδομία που την υπηρέτησα για 10 χρόνια ως υπάλληλος . Δηλαδή το παραθυράκι του νόμου , τα χατίρια και τη συναλλαγή με ορισμένους << εκλεκτούς>>. Είχα την ευτυχία όμως να υπηρετήσω κοντά και σε εξαίρετους μηχανικούς, που μου δώσανε τη γνώση και την εμπειρία  για να μπορέσω να παραιτηθώ  το 2013 , μετά απο 20 χρόνια θητείας στο δημόσιο (από  μεγάλες θέσεις ευθύνης πίστεψέ με ) και να σταθώ στα πόδια μου όπως και συ. 
Για να μην σε κουράζω λοιπόν  σου γράφω ότι ΟΧΙ αυτό δεν θεωρείται πέργκολα ,που δε μετρά στη δόμηση. Μετρούν και στην κάλυψη στο ισόγειο και  στη  δόμηση  οι κολώνες και τα περιμετρικά (φέροντα ) δοκάρια.
Σου στέλνω και την  σχετική εγκύκλιο του ΥΠΕΧΩΔΕ. ( πρόσεχε όμως   την παρ. 3 της εγκυκλίου , γιατί ο ΝΟΚ πλέον επιτρέπει  να μπαίνουν και κινητά υλικά στο αρθ. 2 )
 ΥΠΕΧΩΔΕ 54435/ΕΓΚ.39/1998 : Διευκρινίσεις για τις εγκαταστάσεις στήριξης φυτών (πέργκολες)" Eφαρμογή της διάταξης της παρ. 2β του άρθρου 17 του Ν. 1577/85 (ΓΟΚ/85) 

Σχετ: α)Το υπ'αρ. 2426/561/26.3.87 έγγραφο μας β)Το υπ'αρ. 75126/17.12.91 έγγραφο μας γ)Το υπ'αρ. 21656/5017/14.11.96 έγγραφο μας δ)Το υπ'αρ. 52956/194/7.5.98 έγγραφο μας 

Λαμβάνοντας αφορμή από αιτήσεις ενδιαφερομένων πολιτών αναφορικά με το θέμα σας γνωρίζουμε τα παρακάτω: 

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2β του άρθρου 17 του Ν. 1577/85 (ΓΟΚ /85) "στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και στις εσοχές ή στο δώμα επιτρέπονται εγκαταστάσεις για τη στήριξη φυτών (πέργκολες)" 

Α) Στην περίπτωση που οι εγκαταστάσεις αυτές κατασκευάζονται από ελαφρά συναρμολογούμενα υλικά (ξύλο, σιδηροσωλήνες) για τη στήριξη φυτών, δεν απαιτείται γι'αυτες οικοδομική άδεια, εκτός αν υπάρχουν ειδικοί περιορισμοί ως προς την εμφάνιση του κτιρίου, τα υλικά κλπ. 

β) Στην περίπτωση που οι παραπάνω εγκαταστάσεις κατασκευάζονται από δομικά υλικά όπως ωπλισμένο σκυρόδεμα, λιθοδομή κλπ. είτε αυτές είναι στατικώς εξηρτημένες από το υπόλοιπο κτίριο, είτε είναι στατικώς ανεξάρτητες, τότε απαιτείται η έκδοση οικοδ. άδειας από την πολεοδομική υπηρεσία. 

2.Στην περίπτωση που οι παραπάνω εγκαταστάσεις ανεξαρτήτως υλικού κατασκευάζονται σε εσοχές ή στο δώμα κτιρίων ( σύμφωνα με το άρθρο 16 (παρ. 1 στ) του Ν. 1577/1985 ) απαιτείται οικοδομική άδεια από την αρμόδια πολ/κή υπηρεσία, προκειμένου να ελεχθεί αν βρίσκονται εντός του ιδεατού στερεού. 



3. Για όλες τις παραπάνω περιπτώσεις διευκρινίζεται ότι οι εγκαταστάσεις αυτές χρησιμεύουν για τη στήριξη φυτών και μόνο, χωρίς να επιτρέπεται η επικάλυψη τους από οποιοδήποτε υλικό μόνιμο ή προσωρινό, όπως καλαμωτή, φύλλα πλαστικού, καραβόπανο κλπ. 
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει από την εγκύκλιο οτι η πέργκολα από σκυρόδεμα ή λιθοδομή μετράει στην δόμηση και την κάλυψη. Το μονο που λέει είναι ότι πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια, ενώ για τις ξύλινες ή μεταλλικές δεν απαιτείται καμία άδεια. 

Και όλα αυτά κατά την περίοδο ΓΟΚ, σήμερα έχουμε ΝΟΚ 

Edited by melissa
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

Επανέρχομαι δικαιώνοντας τους προηγούμενους

προβληματισμούς μου με μια ερωτο-απάντηση που πήρα

από υπάλληλο πολεδομίας για πολλά χρόνια.

 

 

Για να μην σε κουράζω λοιπόν  σου γράφω ότι ΟΧΙ αυτό δεν θεωρείται πέργκολα ,που δε μετρά στη δόμηση. Μετρούν και στην κάλυψη στο ισόγειο και  στη  δόμηση  οι κολώνες και τα περιμετρικά (φέροντα ) δοκάρια.
Σου στέλνω και την  σχετική εγκύκλιο του ΥΠΕΧΩΔΕ. ( πρόσεχε όμως   την παρ. 3 της εγκυκλίου , γιατί ο ΝΟΚ πλέον επιτρέπει  να μπαίνουν και κινητά υλικά στο αρθ. 2 )
 ΥΠΕΧΩΔΕ 54435/ΕΓΚ.39/1998 : Διευκρινίσεις για τις εγκαταστάσεις στήριξης φυτών (πέργκολες)" Eφαρμογή της διάταξης της παρ. 2β του άρθρου 17 του Ν. 1577/85 (ΓΟΚ/85) 

Σχετ: α)Το υπ'αρ. 2426/561/26.3.87 έγγραφο μας β)Το υπ'αρ. 75126/17.12.91 έγγραφο μας γ)Το υπ'αρ. 21656/5017/14.11.96 έγγραφο μας δ)Το υπ'αρ. 52956/194/7.5.98 έγγραφο μας 

 

Λαμβάνοντας αφορμή από αιτήσεις ενδιαφερομένων πολιτών αναφορικά με το θέμα σας γνωρίζουμε τα παρακάτω: 

 

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2β του άρθρου 17 του Ν. 1577/85 (ΓΟΚ /85) "στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και στις εσοχές ή στο δώμα επιτρέπονται εγκαταστάσεις για τη στήριξη φυτών (πέργκολες)" 

 

Α) Στην περίπτωση που οι εγκαταστάσεις αυτές κατασκευάζονται από ελαφρά συναρμολογούμενα υλικά (ξύλο, σιδηροσωλήνες) για τη στήριξη φυτών, δεν απαιτείται γι'αυτες οικοδομική άδεια, εκτός αν υπάρχουν ειδικοί περιορισμοί ως προς την εμφάνιση του κτιρίου, τα υλικά κλπ. 

 

β) Στην περίπτωση που οι παραπάνω εγκαταστάσεις κατασκευάζονται από δομικά υλικά όπως ωπλισμένο σκυρόδεμα, λιθοδομή κλπ. είτε αυτές είναι στατικώς εξηρτημένες από το υπόλοιπο κτίριο, είτε είναι στατικώς ανεξάρτητες, τότε απαιτείται η έκδοση οικοδ. άδειας από την πολεοδομική υπηρεσία. 

 

2.Στην περίπτωση που οι παραπάνω εγκαταστάσεις ανεξαρτήτως υλικού κατασκευάζονται σε εσοχές ή στο δώμα κτιρίων ( σύμφωνα με το άρθρο 16 (παρ. 1 στ) του Ν. 1577/1985 ) απαιτείται οικοδομική άδεια από την αρμόδια πολ/κή υπηρεσία, προκειμένου να ελεχθεί αν βρίσκονται εντός του ιδεατού στερεού. 

 

3. Για όλες τις παραπάνω περιπτώσεις διευκρινίζεται ότι οι εγκαταστάσεις αυτές χρησιμεύουν για τη στήριξη φυτών και μόνο, χωρίς να επιτρέπεται η επικάλυψη τους από οποιοδήποτε υλικό μόνιμο ή προσωρινό, όπως καλαμωτή, φύλλα πλαστικού, καραβόπανο κλπ. 

 

 

Συγνώμη αλλά αυτή η απάντηση στερείται σοβαρότητας. Mixgrill ΓΟΚ, ΝΟΚ εγκυκλίους και απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στερείται από λαμόγια...

 

Ξαναβάζω τις εικόνες γιατί έχει πρόβλημα το photobucket.

 

Η δική μου μελέτη:

 

xB0OpK.jpg

 

 

 

 

και οι πέργκολες για λίγους και εκλεκτούς:

 

1G7oDZ.jpg

 

YZ0qoK.jpg

 

jZhSXx.jpg

 

rx0kDV.jpg

 

cAXtE2.jpg

 

c18EFV.jpg

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου είναι λαμόγια όσοι κάνουν πέργκολες από σκυρόδεμα, γιατί σε δική σου περίπτωση κάποιος ανόητος το απέρριψε ενώ όσοι διαθέτουν κάποια σοβαρότητα το επιτρέπουν.

 

Θωρείς πως αυτό επηρεάζει το δομημένο περιβάλλον της χώρας σε τέτοιο σημείο ώστε να υπάρχει συνωμοσία για αυτό;;;;;;;;

 

 

 

Συνάδελφε λυπάμαι μάλλον πρέπει να ξανασκεφτείς κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πιστεύω γενικά στη συνωμοσιολογία και κατά δεύτερον

θεωρώ οτι η αρχιτεκτονική αντί να επικεντρώνεται στο κέλυφος και

τη μορφολογία του αυτού καθ' εαυτού κτιρίου, αντίθετα προωθείται

στο ότι "όποιος φτιάξει τη μεγαλύτερη πέργκολα είναι και ο πιό μάγκας"

άρα πάμε όλοι σε αυτόν.

 

Πιστεύω οτι αυτού του είδους οι κατασκευές μολύνουν και

μπουκώνουν τον ελέυθερο χώρο περιβαντολογικά, όπου η λεξη "περιβάλλον"

είναι κάτι που είναι βασισμένος ολόκληρος ο ΝΟΚ, χωρίς κάποιος

να είναι βαθύς γνώστης για να το καταλάβει.

 

Η αναφορά στον ΓΟΚ έγινε, γιατί ο ΝΟΚ είναι η φυσική εξέλιξη του ΓΟΚ και

ΟΧΙ κάτι διαφορετικό.

 

Λυπάμαι γιατί πίστευα οτι σε αυτό το forum λεγόντουσαν

οι αλήθειες και μόνο οι αλήθειες, αλλά πιστεύω οτι υπάρχει εσκεμμένη

παραπληροφόρηση, ίσως για να τσιμπάνε τις άδειες κάποιοι μηχανικοί

"γατόνια" και να βγάζουν τους νέους έξω από το παιχνίδι.

 

Ευχομαι να μην συμβαίνει αυτό.

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

skifx, ποτέ δεν ήταν πρόβλημα το υλικό κατασκευής της πέργκολας, τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη. Επί ΓΟΚ, το μόνο πρόβλημα που θυμάμαι να έχω στις πολεοδομίες ήταν το συνολικό εμβαδόν τους. Μέγιστο επιτρεπόμενο εμβαδόν πέργολας ίσο με την επιτρεπόμενη κάλυψη, κάτι που δεν ισχύει σήμερα με τον ΝΟΚ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. θες να μου πείς οτι στη Θεσσαλονίκη μπορώ να δείξω

εμβαδόν για μπετονένιες πέργκολες ίσον με την επιτρεπόμενη κάλυψη;;;;

 

 

οκ...

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Ο περιορισμός στην κάλυψη υπάρχει μόνο στα πρατήρια υγρών καυσίμων. Ο ΝΟΚ είναι σαφής. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.