Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υ.Α. "Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων"


Recommended Posts

Ρε παιδιά να ξεκαθαρίσουμε ένα από τα σημαντικότερα ζητήματα;;;;

 

Τελικά πήρε παράταση το "ανέβασμα σχεδίων" κ.τ.λ από τις 30/9 που ήταν ή όχι;

Εγώ από το άρθρο 30 του 4178 καταλαβαίνω ότι πήρε έως το τέλος ισχύος του.

Η υπουργική απόφαση αναφέρει πρώτον κάτι για εξάμηνα και δεύτερον ότι απαγορεύονται τροποποιήσεις του 4014.

Δεν μπορεί να κατάργησε με το έτσι θέλω την 30/9.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ αρχίζω και καταλαβαίνω πως όλοι μα όλοι τελικά θα πάνε υποχρεωτικώς με 4178.

 

Για αυτό δεν γίνεται και καμιά αναφορά στην 30/9.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ξεκαθαρίσουμε ένα από τα σημαντικότερα ζητήματα;;;;

 

Τελικά πήρε παράταση το "ανέβασμα σχεδίων" κ.τ.λ από τις 30/9 που ήταν ή όχι;

Εγώ από το άρθρο 30 του 4178 καταλαβαίνω ότι πήρε έως το τέλος ισχύος του.

Η υπουργική απόφαση αναφέρει πρώτον κάτι για εξάμηνα και δεύτερον ότι απαγορεύονται τροποποιήσεις του 4014.

Δεν μπορεί να κατάργησε με το έτσι θέλω την 30/9.

Ακριβως αυτος ειναι ο πυρηνας του προβληματος.

Προφανως θα υπαρξει διευκρινηση/διορθωση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανεβάσει στα downloads στα αυθαίρετα το νέο εγχειρίδιο χρήσης για τον νέο νόμο.Εκεί λέει και τι θα μπορούμε να κάνουμε στις παλιές δηλώσεις με τον νόμο 4014/11

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ερώτημα που υπέβαλλε ο Σ.Π.Μ.Ε. Τμήμα Λάρισας, στην ομάδα υποστήριξης του Τ.Ε.Ε. για το σύστημα διαχείρισης αυθαιρέτων και αφορά στην χρονική παράταση της Β’ Φάσης του Ν.4014/2011, λάβαμε την παρακάτω απάντηση.

 

 

 

 

Ερώτημα

"Σε ότι αφορά στην ολοκλήρωση της Β' Φάσης του Ν.4014/2011, με την κατάθεση δικαιολογητικών στοιχείων και σχεδίων που αναφέρονται στην Υπ. Αρίθμ.41498/2011 ΚΥΑ, έχει δοθεί παράταση στην αρχική προθεσμία της 30/09 όπως προκύπτει από το Άρθρο 30 Παρ.6 του Ν.4178/2013 ή θα εκδοθεί κάποια επιπλέον διευκρινιστική ανακοίνωση?"

 

Απάντηση

"Οι εκκρεμείς υποθέσεις (αρχικές-προσωρινές υπαγωγές) θα μεταφερθούν υποχρεωτικά για την ολοκλήρωσή τους στο νέο σύστημα.

 

Σε ολοκληρωμένες υπαγωγές που δεν έχουν εισαχθεί τα σχέδια μέχρι την έναρξη λειτουργίας της νέας πλατφόρμας (2.9.2013), σίγουρα αυτά θα μπορούν να εισαχθούν μετά από μετάβαση στην πλατφόρμα του νέου νόμου.

 

Μετά την ημερομηνία αυτή (2.9.2013), δεν έχει ακόμη διευκρινιστεί εάν, στην υπάρχουσα πλατφόρμα του ν. 4014/2011, θα είναι εφικτή η εισαγωγή σχεδίων σε ολοκληρωμένες υπαγωγές έως τις 30.9.2013.

 

Οι ολοκληρωμένες θα μπορούν να μεταφερθούν, μετά από αίτημα.

 

Η εισαγωγή σχεδίων στο υπάρχον σύστημα αφορά κάποιον που πιθανόν δεν επιθυμεί τη μεταφορά στο νέο νόμο ή που δεν είναι γνωστό στον μηχανικό (που ήδη οφείλει την εισαγωγή σχεδίων) εάν ο ιδιοκτήτης επιθυμεί τη μεταφορά στο νέο νόμο."


  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή για να καταλάβω τι συζητάμε εδώ πέρα. Υπήρχε ένας νόμος του κράτους, τον οποίο τον μελετήσαμε και τον εφαρμόσαμε.  Αναλάβαμε την ανάθεση των δηλώσεων, συντάξαμε αυτές, πληρωθήκαμε, γίνανε συμβόλαια, εκδόθηκαν διοικητικές πράξεις. Η προθεσμία υποβολής των σχεδίων έληγε στις 30/9.

Ο νέος νόμος έδινε παράταση 18 μήνες. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, με μια υπουργική απόφαση, να μην μπορώ να υποβάλλω τα στοιχεία αυτά;

 

Ο πολίτης ενημερώθηκε για το ύψος του προστίμου, τους όρους και τις προθεσμίες του 4014, συμφώνησε και πλήρωσε ή συνεχίζει να πληρώνει. Πόσο αντισυνταγματικό είναι να τα αλλάζεις όλα αυτά  μονομερώς;

 

Νομίζω πως είναι μονόδρομος η συνέχιση της υπαγωγής και υποβολής των στοιχείων όσων επιθυμούν στον 4014, διότι εάν δε γίνει αυτό (π.χ. ο μηχανικός δεν υποβάλλει την «απλή» αίτηση υπαγωγής στον 4178), τα προβλήματα που προκύπτουν είναι τεράστια. 

 

 

Είμαι βέβαιος πως τα πάντα θα διευκρινιστούν εντός ολίγων ημερών. Δεν έχουν άλλη επιλογή!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το εγχειρίδιο χρήσης φαίνεται οτι η υποβολή δικαιολογητικών θα γίνεται κανονικά χωρις μεταφορά στο νέο νόμο ,

 

Συνέχιση της υπαγωγής απο προσωρινή σε ολοκληρωμένη ή τροποποίηση τετραγωνικών ή στοιχείων ιδιοκτήτη θα γίνεται μόνο μετά τη μεταφορά στο νέο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.