Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΞΕΝΟΔ/Ο Εκ.Σχ.εντόςΓ.Π.Σ/4σ


Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας,

Θέλω να βγάλω άδεια για ξενοδοχείο σε 

  • οικόπεδο 4 στρεμμάτων 
  • εκτός σχεδίου πόλεως
  • εντός εγκεκριμένου ΓΠΣ (2011) που επιτρέπει την συγκεκριμένη χρήση με ελάχιστο όριο αρτιότητας τα 4 στρέμ

το Εθνικό Χωροταξικό για τον Τουρισμό (2009) προβλέπει ελάχιστη αρτιότητα για δημιουργία ξενοδοχείου σε εκτός σχεδίου περιοχές τα 8 στρέμματα...

 

Μπορεί να φτιαχτεί ξενοδοχείο στο συγκεκριμένο οικόπεδο??

 

Η πολεοδομία στην οποία υπέβαλα σχετικό ερώτημα, απάντησε με απλή παράθεση της νομοθεσίας χωρίς να αποφανθεί επί του θέματος.

 

Παρακαλώ για την γνώμη σας ή αν κάποιος έχει σχετικό προηγούμενο

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

μπορει να θυμαμαι λαθος

αλλα τα 8 στρ. ειναι για καμπιγκ...

 δες το παρακατω και

τα λεμε

 

http://www.grhotels.gr/GR/BussinessInfo/Legislation/Pages/default.aspx?f=1&p=0&CAMLFilter=%3CEq%3E%3CFieldRef%20Name%3D%27_x039a__x03b1__x03c4__x03b7__x03b3__x03bf__x03c1__x03af__x03b1_%27%20LookupId%3D%27TRUE%27%2F%3E%3CValue%20Type%3D%27Lookup%27%3E68%3C%2FValue%3E%3C%2FEq%3E&fid=68

 

δες και αυτο

 

http://www.domiki.gr/kpn/text_2h/0.htm

 

 

 

και τον επομενο ή τον προηγουμενο  απο τον 4178 νομο για τον τουρισμο...αν εχει καποια τροποποιηση...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματικα

 

δες  στο ΦΕΚ Β 1138/09

 

την ΥΑ 242/09

 

για την αειφορο αναπτυξη...

ευχαριστώ για την απάντηση,

Η βασική "διένεξη" έχει να κάνει με τον οι περιορισμοί στην αρτιότητα που θέτει το ΦΕΚ Β 1138/09 για τον τουρισμό, κατισχύει ή όχι του ΓΠΣ(2011) το οποίο προβλέπει αρτιότητα 4 στρεμμάτων.

Το εθνικό χωροταξικό (ΦΕΚ Β 1138/09) αφορά το σύνολο της επικράτειας και είναι προγενέστερο του ΓΠΣ το οποίο εννοείτε ότι έχει καθορίσει τις χρήσεις γης κ την αρτιότητα σε ΄΄μικροκλίμακα΄΄΄σε σχέση με το Εθνικό Χωροταξικό....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για hotel έχω σχεδόν τη σιγουριά ότι δεν μπορείς. Ψάξτο για δωμάτια-διαμερίσματα.

με ποιο σκεπτικό? θα με ενδιέφερε να μου ανέπτυσσες  τον συλλογισμό σου...

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Έχω και εγώ την ιδία απορία…..

Ενδιαφέρομαι να κατασκευάσω ξενοδοχείο σε αγροτεμάχιο  4 στρεμμάτων στην Κεφαλονιά

Το αγροτεμάχιο δεν το έχω αγοράσει ακόμα…

Από μια επίσκεψη στην πολεοδομία Κεφαλονιάς  μου είπαν ότι  μπορώ να κατασκευάσω  ξενοδοχείο με συντελεστή δόμησης 0,20 επίσης αυτό μου το επιβεβαίωσε και κάποιος υπάλληλος της πολεοδομίας του ΕΟΤ εδώ στην Αθήνα

Από ερευνά που κάνω όμως στο διαδίκτυο βλέπω ότι απαιτούνται  8,15 η ακόμα και 20 στρέμματα για την κατασκευή ξενοδοχείου …..

Τι ισχύει τελικά? Αν κάποιος γνωρίζει το θέμα θα τον παρακαλούσα πολύ να με βοηθήσει…

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Panos55,

εάν είστε μηχανικός παρακαλώ να αναγραφεί η ιδιότητα σας στο προφίλ σας. 

Εάν πάλι είστε ιδιώτης, τότε υπάρχει η κατάλληλη κατηγορία για θέματα ιδιωτών, στην οποία θα μεταφερθεί το παρόν εάν δεν διευκρινιστεί η ιδιότητα σας.

Αυτά όσον αφορά τα τυπικά σε σχέση με τους κανόνες συμμετοχής, τους οποίους παρακαλώ να διαβάσετε.

Επί της ουσίας, θέλετε να επενδύσετε σε ακίνητο και δεν έχετε συμβουλευτεί μηχανικό??

Είναι δυνατόν να γίνεται διερεύνηση για τέτοια επένδυση με έρευνα στο διαδίκτυο και προφορικές κουβέντες με υπαλλήλους του ΕΟΤ??

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν είμαι μηχανικός ιδιώτης είμαι.

Είδα το θέμα με άγγιξε και έμενα και ζήτησα  πληροφορίες

 Αν γνωρίζετε μου λέτε αν όχι συνεχίζω την αναζήτηση

Επί της ουσίες τώρα πολλά φυσικά πρέπει να γίνουν αλλά είμαι ακόμα σε αρκετά πρώιμο στάδιο

Σε ευχαριστω  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας,

Θέλω να βγάλω άδεια για ξενοδοχείο σε 

  • οικόπεδο 4 στρεμμάτων 
  • εκτός σχεδίου πόλεως
  • εντός εγκεκριμένου ΓΠΣ (2011) που επιτρέπει την συγκεκριμένη χρήση με ελάχιστο όριο αρτιότητας τα 4 στρέμ

το Εθνικό Χωροταξικό για τον Τουρισμό (2009) προβλέπει ελάχιστη αρτιότητα για δημιουργία ξενοδοχείου σε εκτός σχεδίου περιοχές τα 8 στρέμματα...

Μπορεί να φτιαχτεί ξενοδοχείο στο συγκεκριμένο οικόπεδο??

Η πολεοδομία στην οποία υπέβαλα σχετικό ερώτημα, απάντησε με απλή παράθεση της νομοθεσίας χωρίς να αποφανθεί επί του θέματος.

Παρακαλώ για την γνώμη σας ή αν κάποιος έχει σχετικό προηγούμενο

 

Θα πρέπει να μας πεις την περιοχή γιατί για τη Ρόδο, Κρήτη, Κέρκυρα, Νομό Χαλκιδικής ισχύουν άλλα πράγματα.

 

Επίσης όσον αφορά το ΓΠΣ σου παραθέτω την παρ 8 της Αποφ-2647/538866/135/86  -ΦΕΚ-797/Β/86 (όπως ισχύει σήμερα:

 

"8". Στις περιοχές για τις οποίες έχει θεσμοθετηθεί Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου (ΖΟΕ), Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο (ΓΠΣ) ή Ειδικά Προεδρικά Διατάγματα με τα οποία ορίζονται ζώνες τουριστικής χρήσης, ισχύουν τα νομοθετημένα όρια των ζωνών αυτών καθώς και οι λοιποί όροι, που τυχόν προβλέπονται στα αντίστοιχα προεδρικά διατάγματα για τη δημιουργία τουριστικών εγκαταστάσεων στις ζώνες αυτές. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται οι ρυθμίσεις της απόφασης αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.