Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ, διαθεσιμότητα και πληροφορίες πρόσβασης.


agior

Recommended Posts

Δεν είναι καθόλου αστείο .

Έχω εξαρτηθεί από ένα τέτοιο και έκανα τη δουλειά μου . Στη Λάρισα υφίστανται κανονικά . Τα ίδρυσε λαρισαίος μελετητής στο πλαίσιο μιας μελέτης . Απλά λίγοι γνωρίζουν για την ύπαρξη τους .

 

Όσο για τους ενδιαφερόμενους !!! Σχεδόν κανένας δεν ζητάει τα σχετικά στελέγχη ( δεν είναι μόνο ένα φαντάζομαι ) . Τα δε μπουλόνια που βρίσκονται βιδωμένα στις βίδες που στερεώνεται ο βραχίωνας έχουν σκουριάσει καθώς κανένας δεν τα ξεβιδώνει ... ;)

 

Ε δεν βγαίνει κάθε μέρα μαζί όλο το λαρισαϊκό δυναμικό τοπογράφων να αποτυπώνει !

Κάποιοι ρουφάνε μεσημεράκι φραπόγαλο στην ταχυδρομίου, με το βοηθητικό βραχίωνα :) .

 

Ελπίζω να αυξηθεί λίγο η ζήτηση με αυτό το ποστ .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

στη Γερμανία και στην Ελβετία (στο Λουγκάνο που ξέρω σίγουρα), υπάρχουν στο δρόμο σε ΚΑΘΕ Ο.Τ φρεάτια καθώς και στάσεις όπως περιέγραψε ο Thomas του τοπικού δικτύου Κτηματολογίου. Ο κάθε τοπογράφος δεν έχει παρά να στηθεί στο πολυγωνικό σημείο, να προσανατολίσει στο επόμενο γνωστό και να κάνει την αποτύπωσή του ή καλύτερα τη χάραξή του καθώς εκεί τα οικόπεδα στις κορυφές τους είναι σημασμένα ΜΟΝΙΜΑ με ορειχάλκινα μπουλόνια!!

"όπως εντό στο Ελλάντα"!!!!

Για να μη πω τη τεχνολογία στη μόνιμη σήμανση με ορόσημα των γεωτεμαχίων που είδα σε μια Intergeo.... Σε κάμποσα χρόνια (εγώ πάντως θα είμαι συνταξιούχος αν με αφήσουν να βγω) ίσως να τα δώ και στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Οπως έρχεσαι από Ηράκλειο, μπαίνεις Γάζι, 240μ. πριν τη πλατεία του Δημαρχείου, δεξιά στο δρομάκι, στο μονόροφο σπίτι (όχι το γωνιακό, το παραπίσω) πάνω στην ταράτσα, βάθρο 0.40 μ. (να έχεις και σκάλα μαζί)

Link to comment
Share on other sites

Οπως έρχεσαι από Ηράκλειο, μπαίνεις Γάζι, 240μ. πριν τη πλατεία του Δημαρχείου, δεξιά στο δρομάκι, στο μονόροφο σπίτι (όχι το γωνιακό, το παραπίσω) πάνω στην ταράτσα, βάθρο 0.40 μ. (να έχεις και σκάλα μαζί)

 

Ευχαριστω πολυ agior...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

γνωρίζει κανείς ποιά τριγωνομετρικά του ΟΚΧΕ (μπουλόνια, φρεάτια...) υπάρχουν σήμερα για εξάρτηση/έλεγχο αποτύπωσης, στη περιοχή γύρω από το Δημαρχείο/κέντρο Αμαρουσίου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

Ψάχνω αν υπάρχουν τριγωνομετρικά ή ορόσημα (όνομα ή κωδικός, περιγραφή, συντεταγμένες) των διανομών του Υπουργείου Γεωργίας που να έχουν διασωθεί στην περιοχή της Λαυρεωτικής Αττικής (Λάυριο, Λεγρενά, Καμάριζα). Αν υπάρχουν μερικά που να χρησιμοποιούνται ακόμη και είναι αξιόπιστα (χωρίς μετακίνηση) θα με βοηθούσαν ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.