Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ, διαθεσιμότητα και πληροφορίες πρόσβασης.


agior

Recommended Posts

6 λεπτά πριν, curzondax said:

Static RTK με σχετικά συντηρητικές ρυθμίσεις αν και παρατήρησα ότι καθαρά κινηματικά δεν παρουσιάζονται ιδιαίτερες διαφορές μεταξύ των λύσεων, το πολύ 1-1.5cm (πιθανόν λόγω της σχετικά μικρής απόστασης αρχικής βάσης/τριγωνομετρικό και του καλού SNR σε 10-15+ δορυφόρους).

Αμφιβάλλω ότι έχω ιδιαίτερα προβλήματα επίλυσης ή ακρίβειας λογισμικού, κυρίως ο μετασχηματισμός με προβληματίζει (και το ότι δεν "πιάνει" δίπλα σε τοίχους ενίοτε αλλά αυτό είναι σχετικά φυσιολογικό, το αναθέτουμε σε Μηχανικό με ..θεοδόλιχο).

Το σταθερό σου στήθηκε σε τριγωνομετρίκο ΓΥΣ/στάση γνωστών ΕΓΣΑ87 συντεταγμένων;

Edited by dimamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, dimamp said:

Το σταθερό σου στήθηκε σε τριγωνομετρίκο ΓΥΣ/στάση γνωστών ΕΓΣΑ87 συντεταγμένων;

Ναι, στο προαναφερόμενο αρχικά. Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω και άλλα αν και τουλάχιστον οριζοντιογραφικά παρατηρώ σχετική ταύτιση με άλλο εξοπλισμό συνπτυχιούχου σου.

(Από εκείνο μάζεψα δεδομένα για κανένα 15λεπτο και έκανα post-processing ώστε να στήσω βάση άλλου πριν κυριολεκτικά δοκιμάσω το rover).

Edited by curzondax
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, curzondax said:

Ναι, στο προαναφερόμενο αρχικά. Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω και άλλα αν και τουλάχιστον οριζοντιογραφικά παρατηρώ σχετική ταύτιση με άλλο εξοπλισμό συνπτυχιούχου σου.

(Από εκείνο μάζεψα δεδομένα για κανένα 15λεπτο και έκανα post-processing ώστε να στήσω βάση άλλου πριν κυριολεκτικά δοκιμάσω το rover).

Για εργασίες περιορισμένης έκτασης (δεν θα τό έκανα πάνω από 5 χμ), μπορείς να θεωρήσεις ότι τα ΔΕ και ΔΝ της βάσης σου είναι πρακτικά ίδια με το ΕΓΣΑ87.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα χρησιμοποιούσα 20λεπτο και δεύτερο παίζει πάντα το ενδεχόμενο σφάλματος, ένεκα έλλειψεως βαθμών ελευθερίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή παρατηρώ ένα καταιγισμό αρνητικών βαθμολογιών προς εμένα στα τελευταία μου μηνύματα, μπορούν να εξηγήσουν αυτοί που το κάνουν γιατί το έκαναν;

ΥΓ. Θα το καταλάβαινα αν γινόταν σε άλλο θρεντ εδώ που είχαμε ένα διαξιφισμό, αλλά γιατί σε αυτά εδώ; Αναρωτιέμαι αν ήταν το ίδιο αν δήλωνα Τοπογράφος.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, curzondax said:

Επειδή παρατηρώ ένα καταιγισμό αρνητικών βαθμολογιών προς εμένα στα τελευταία μου μηνύματα, μπορούν να εξηγήσουν αυτοί που το κάνουν γιατί το έκαναν;

ΥΓ. Θα το καταλάβαινα αν γινόταν σε άλλο θρεντ εδώ που είχαμε ένα διαξιφισμό, αλλά γιατί σε αυτά εδώ; Αναρωτιέμαι αν ήταν το ίδιο αν δήλωνα Τοπογράφος.

Συνάδελφε,

θες να έχεις μόνο χειροκροτητές; Μπαίνεις σε χωράφια που δεν γνωρίζεις με έπαρση και έχεις την εντύπωση ότι θα καθίσει ο οποιοσδήποτε θιγόμενος άπραγος; Γράφεις για GNSS, για τριγωνισμούς, για αποτυπώσεις, για το οτιδήποτε αφορά μία άλλη ειδικότητα, λες πράγματα που δεν στέκουν και τί περιμένεις στα αλήθεια;

Προσωπικά ασχολούμαι με τοπογραφικά 16 χρόνια -είμαι Μεταλλειόλογος- και πάντα υπογράφει ΑΤΜ ο οποίος τα ελέγχει...Μετά απο αυτά τα χρόνια δεν τολμάω ποτέ να μιλήσω για γνώση, την στιγμή που το κομμάτι των συνορθώσεω ή της φωτογραμμετρίας είναι σουαχίλι για μένα...

Έχεις αντιληφθεί ότι το ύφος κάποιων απαντήσεων σου εκπέμπει έπαρση; όταν γράφεις αλλού για "GNSS κινητού με ακρίβεια εκατοστού" θες να μείνουμε αμίλητοι;

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2019 at 12:59 ΜΜ, curzondax said:

Ναι, στο προαναφερόμενο αρχικά. Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω και άλλα αν και τουλάχιστον οριζοντιογραφικά παρατηρώ σχετική ταύτιση με άλλο εξοπλισμό συνπτυχιούχου σου.

(Από εκείνο μάζεψα δεδομένα για κανένα 15λεπτο και έκανα post-processing ώστε να στήσω βάση άλλου πριν κυριολεκτικά δοκιμάσω το rover).

Συνάδελφε πως τα πήγες με το πρόβλημα; Το έλυσες; Εφήρμοσες στατικές μετρήσεις;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Tentonov said:

θες να έχεις μόνο χειροκροτητές [..] Μπαίνεις σε χωράφια που δεν γνωρίζεις με έπαρση [..] θα καθίσει ο οποιοσδήποτε θιγόμενος άπραγος; [..] λες πράγματα που δεν στέκουν [..] το ύφος κάποιων απαντήσεων σου εκπέμπει έπαρση [..] θες να μείνουμε αμίλητοι;

Δεν είχα αντιληφθεί το ύψος του φθόνου που προκάλεσα με το ζητήσω βοήθεια σε κάτι. Είναι τόσο εμπαθές αυτό που κάνεις αυτή τη στιγμή που δεν θα ενδιαφερθώ να αλλάξω τη συμπεριφορά μου για να ικανοποιήσω το gatekeeping σου και ας με πας στο -50 εδώ.

ΥΓ. Φιλική παρατήρηση: δίνεις τεράστια σημασία στους "τίτλους ευγενείας". 2-3 χρόνια είχαν ευκαιρία οι Τοπογράφοι να μελετήσουν τη σχετική βιβλιογραφία, αν κάτσεις και συ τον ίδιο χρόνο - με την κατάλληλη καθοδήγηση - θα μάθεις τα ίδια και ίσως παραπάνω.

15 ώρες πριν, dimamp said:

Συνάδελφε πως τα πήγες με το πρόβλημα; Το έλυσες; Εφήρμοσες στατικές μετρήσεις;

Ακόμα διότι ακόμα έφτιαχνα μηχανήματα. Το project είναι και ηλεκτρονικό/προγραμματιστικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.