Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ, διαθεσιμότητα και πληροφορίες πρόσβασης.


agior

Recommended Posts

1. δεν ειρωνευομαι και παρακαλω να το παρεις πισω

2. πιστευε 

3. ερευνα -> δεν το εκανες

+1 απο μενα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είδους σφάλμα βλέπεις στην rtk λύση αν η βάση είναι σε απόσταση μερικών μέτρων από το rover;

[Στη θεωρητική περίπτωση που δεν υπάρχει άλλη βάση και η βάση είναι σωστά εντοπισμένη.]

Edited by curzondax
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, curzondax said:

Ειρωνεύεσαι (και λες "πίστευε και μη ερεύνα"), αλλά δεν ξέρω αν βλέπεις τη μεγάλη εικόνα: Έχουμε μία σταθερή βάση που για την θεωρητική αυτή άσκηση είναι ορθά τοποθετημένη σε γνωστό σημείο. Εάν μια δεύτερη προσωρινή βάση είναι πρακτικά δίπλα στο rover τότε το σφάλμα rtk λύσης μεταξύ προσωρινής βάσης και rover πιθανόν να είναι αμελητέο οπότε προσεγγιστικά το σφάλμα μεταξύ σταθερής βάσης και rover (μεγάλη απόσταση) θα είναι παρόμοιο συγκριτικά με σταθερή βάση -> προσωρινή βάση (μεγάλη απόσταση) και μετέπειτα χρήση προσωρινής βάσης και rover (μικρή απόσταση).

ΥΓ. Για να το πω διαφορετικά, δεν μπορεί η λογική αυτή να συνδυαστεί με τη σκέψη "τότε θα έχεις δύο φορές το σφάλμα που αναφέρουμε" διότι το σφάλμα βασίζεται στη μεγάλη απόσταση μεταξύ των δεκτών/κεραιών και εδώ το ένα ζευγάρι είναι πρακτικά δίπλα στο άλλο.

Κάποιες γεινικές παρατηρήσεις:

1. Στις εφαρμογές GNNS αμιγώς τοπογραφικού τύπου χρησιμοποιείται κατά κόρον το RTK. Το RTK μπορείς να το εφαρμόσεις είτε από δίκτυα ιδιωτικά μέσω συνδρομής είτε με δύο δέκτες με μόντεμ.

2. Η έννοια της προσωρινής βάσης δεν υφίσταται. Αυτό που γράφεις δεν βγάζει νόημα και αν θες ξαναγραψέ το.

3. Εφόσον έχεις δύο δέκτες τότε πας σε single-base. Η λογική του RTK βασίζεται σε δύο πυλώνες:

α. επίλυση ασαφειών

β. πρόγνωση σφαλμάτων (ρολογιών, ατμόσφαιρας)

η αύξηση της απόστασης δυσχεραίνει κατά πολύ και τους δύο πυλώνες της λύσης. Πολλώ δε μάλλον όταν έχω τονίσει το ζήτημα μεταξύ ITRF και ΕΓΣΑ87.

Το όλο σκηνικό με το RTK βασίζεται στην λεπτομερή πρόγνωση των σφαλμάτων και την επιτυχή μετάδοσή τους. Επίσης σκέψου ότι μιλάμε και για την ισχύ του μοντεμ.

4. Πάμε τώρα στα στατικα:

α. Μπορεις να λύσεις όπως σου είπα πολλά τριγωνάκια στην περιοχή μελέτης ώστε να βγάλεις στάσεις και μετά να τα έχεις σημεία σταθερά για το rtk σου.

β. Εφόσον δεν πείθεσαι για όλα αυτά (καλοπροαίρετα στο λέω, μην θυμώνεις) βάλε κάποια σημεία γνωστά και δες τις συμβατότητες μεταξύ των εξαγομένων σου και των "αληθινών". Τα "αληθινά" μπορεί να είναι τριγωνομετρικά σημεία

γ. Η Ελλάδα έχει τουλάχιστον 15 σταθμούς GNSS που προσφέρουν δωρεάν αρχεία rinex. Μπορείς να λύνεις με αυτούς με κατάλληλο λογισμικό, που προϋποθέτει γνώσεις GNSS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, curzondax said:

Τι είδους σφάλμα βλέπεις στην rtk λύση αν η βάση είναι σε απόσταση μερικών μέτρων από το rover;

[Στη θεωρητική περίπτωση που δεν υπάρχει άλλη βάση και η βάση είναι σωστά εντοπισμένη.]

Η ακρίβεια του rtk είναι 1 εκ οριζοντιογραφικά και 2 εκ. υψομετρικά. ΠΕΡΟΣΟΧΗ στο ΣΑ του GNSS (=ITRF/ETRS89). Σαν ΕΓΣΑ87 εξαρτάσαι άμεσα από την ποιότητα του κατά τόπους ΕΓΣΑ87.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, curzondax said:

Τι είδους σφάλμα βλέπεις στην rtk λύση αν η βάση είναι σε απόσταση μερικών μέτρων από το rover;

[Στη θεωρητική περίπτωση που δεν υπάρχει άλλη βάση και η βάση είναι σωστά εντοπισμένη.]

1. Καταρχας δεν βλεπω να παιρνεις πισω τα περι ειρωνειας. Σε παρακαλω να το κανεις

2. Σου εχω παραθεσει αρκετη βιβλιογραφια για τις ερωτησεις σου, εμεις εδω προσπαθουμε να σου απαντησουμε σε ερωτησεις σου που προκυπτουν απο την συγκεκριμενη βιβλιογραφια την οποια δεν εχεις ακομη διαβασει και δεν πειθεσαι. Θελεις να σου πω και τη σελιδα; Μην νευριαζεις και διαβασε εστω και 1 απο τα βιβλια που σου ειπαμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, dimamp said:

2. Η έννοια της προσωρινής βάσης δεν υφίσταται. Αυτό που γράφεις δεν βγάζει νόημα και αν θες ξαναγραψέ το.

Το είχα εξηγήσει αλλά δεν ξέρω αν ήμουν σαφής προς όλους. Το πλεονέκτημα της προσωρινής βάσης είναι ότι αποφεύγεται το πρόβλημα της δυσκολίας εύρεσης λύσης RTK (πρακτικά του "φιξαρίσματος" RTK) σε μεγάλες αποστάσεις, όταν η σταθερή βάση ή σταθμός αναφοράς είναι σε μεγάλη απόσταση από το rover.

ΥΓ. Εξυπακούεται ότι είναι κυρίως πρακτικό πλεονέκτημα κατά τις μετρήσεις και το συνολικό σφάλμα μετρήσεων παραμένει πανομοιότυπο (αν θεωρήσουμε ότι η προσωρινή βάση με το rover παράγουν rtk λύσεις αμελητέου σφάλματος). Καταλαβαίνω ότι συνήθως επιλέγεται το "φασαρία, μια βάση αρκεί".

Edited by curzondax
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανευ νοήματος η περαιτέρω συζήτηση από μέρους μου. δεν έχω να προσθέω κάτι άλλο.  Καλή επιτυχία.

ΥΓ : Αν διαβάζετε τις απαντήσεις του @jojo θα διαπιστώνατε πόσο θέλει να βοηθήσει και πόσο "μουρλός" είναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, dimamp said:

Ανευ νοήματος η περαιτέρω συζήτηση από μέρους μου. δεν έχω να προσθέω κάτι άλλο.  Καλή επιτυχία.

Καλά τα λες και ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αν κάτι δεν το σχολιάζω δεν σημαίνει ότι δεν το δέχομαι αλλά το αντίστροφο (και ήξερα εκ των προτέρων πολλά για τις rtk τεχνολογίες όπως το ότι η τροπόσφαιρα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας σφαλμάτων για αυτό και οι δορυφόροι πολύ χαμηλής ανύψωσης (elevation) καλό είναι να αποφεύγονται κατά την επίλυση εκτός και αν προσφέρουν ακραία καλό SNR).

@jojo Αν όντως δεν ειρωνευόσουν συγγνώμη, ίσως το απρόσωπο απλό κείμενο είναι παραπλανητικό αλλά έτσι το διάβασα.

Edited by curzondax
  • Thanks 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, curzondax said:

Καλά τα λες και ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αν κάτι δεν το σχολιάζω δεν σημαίνει ότι δεν το δέχομαι αλλά το αντίστροφο (και ήξερα εκ των προτέρων πολλά για τις rtk τεχνολογίες όπως το ότι η τροπόσφαιρα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας σφαλμάτων για αυτό και οι δορυφόροι πολύ χαμηλής ανύψωσης (elevation) καλό είναι να αποφεύγονται κατά την επίλυση εκτός και αν προσφέρουν ακραία καλό SNR).

@jojo Αν όντως δεν ειρωνευόσουν συγγνώμη, ίσως το απρόσωπο απλό κείμενο είναι παραπλανητικό αλλά έτσι το διάβασα.

Έπρεπε να στο πούμε 2,3 τουλάχιστον φορές για να διαπιστώσεις ότι δεν ειρωνεύομαι; 

Όλοι μετράμε με rtk και δεν το απαγορεύει κάνεις. Αυτό που σου λέμε είναι να κάνεις δοκιμές. ΠΟΛΛΕΣ!! Όχι ΜΟΝΟ με rtk αλλά και με στατικ. Αν δεν σου τύχει δεν θα πεισθείς. Και διάβασε ένα από όλα όσα βιβλία σου είπαμε τα γράφουν πολύ ωραία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

^ Όπως είπα αν κάτι δεν το σχολιάζω δεν σημαίνει ότι δεν το δέχομαι ως ακριβώς έχει. Πιθανόν να πρέπει να απαντάω "το δέχομαι, το δέχομαι, το δέχομαι, <σχολιασμός>, το δέχομαι" άλλη φορά.

Μάλιστα, όχι απλά το δέχομαι αλλά έχω αναπτύξει άγχος για τις περιπτώσεις σφαλμάτων. Πολλές φορές υπερβάλλω όπως αποδεικνύει η πράξη αλλά καλύτερα από την αδιαφορία.

ΥΓ. Ενδιαφέρον είναι ότι μια πολύ συνηθισμένη πηγή σφαλμάτων σε αυτές τις τεχνολογίες δεν είναι η μεθοδολογία που ακολουθείται αλλά η εκτέλεση (π.χ. τοποθέτηση/κέντρωση)

Edited by curzondax
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.