Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ, διαθεσιμότητα και πληροφορίες πρόσβασης.


agior

Recommended Posts

Αν ανατρέξεις πιο πάνω θα δεις ότι ορισμένα πράγματα δεν τα δέχεσαι και το αναφέρεις και στο λέμε δεκάδες σελίδες και εδώ και σε άλλο thread. Ακόμα να το δεχτείς.

Πηγές σφαλμάτων υπάρχουν παντού γιατί είναι φυσική και όχι μαθηματικά. 

1. Εις αναμονή λοιπόν μετά τις προτροπές μου περί μετρήσεων (τα έχω πει πολλάκις παραπάνω)

2. Εις αναμονή περί θεωρητικής κατάρτισης (που μπορεί να έχεις μέσω internet) και μέσω βιβλιογραφίας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αναμονή σου δε σημαίνει ότι κάποιος δεν δέχεται μια μέθοδο. Μπορεί να μην έκανε ακόμα κάτι λόγω χρόνου ή να μην σχολίασε ότι το έκανε.

ΥΓ. Επίσης η επιστήμη είναι μία, αν η ορολογία είναι από τη βιβλιογραφία σου ή την βιβλιογραφία άλλων δεν αλλάζει κάτι ουσιώδες.

Edited by curzondax
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, curzondax said:

Η αναμονή σου δε σημαίνει ότι κάποιος δεν δέχεται μια μέθοδο. Μπορεί να μην έκανε ακόμα κάτι λόγω χρόνου ή να μην σχολίασε ότι το έκανε.

Καλά δε μας βλέπεις ότι έχουμε ξοδέψει σελίδες σελίδων για να σου πούμε να κάνεις κάτι και συ αντί να μας ενημερώσεις κύριο μέλημα σου ειναι οι αρνητικοί ψήφοι;

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2019 at 8:05 ΠΜ, jojo said:

κύριο μέλημα σου ειναι οι αρνητικοί ψήφοι;

Δεν κατάλαβες. Έχω πλήρη αδιαφορία προσωπική, αλλά ήταν αποδεικτικό του φθόνου που κάποιοι έχουν εδώ μέσα, ειδικά όταν δεν το έκαναν όταν υπήρχε διαξιφισμός αλλά σε μηνύματα που ήταν καθαρά κανονική συζήτηση.

Επίσης εξυπακούεται ότι δε θα δρούσαν το ίδιο αν δήλωνα την ειδικότητά τους.

[Άσε που αν είχα προσωπικό ενδιαφέρον, εννοείται ότι θα τους παρακαλούσα να με "συγχωρήσουν" (χωρίς να το αξίζουν) αλλά δεν βάζω την προσωπική τους εμπάθεια πάνω από την επιστήμη.]

Edited by curzondax
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2019 at 4:45 ΜΜ, Pavlos33 said:

Κύριοι,  παρακαλώ να επέλθει ηρεμία και να επανέλθουμε εντός θέματος. Μην έχουμε λουκέτα πάλι.

Δεύτερη προειδοποίηση και τελευταία.

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχεις χτυπήσει με GNSS κανένας από εσάς Α Τάξης; Αν ναι, ας μου στείλει ένα ΠΜ. Με ενδιαφέρει πολύ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27006 Αλεξανδρούπολη

3-4cm στα Χ και 4-5cm στα Υ

με Hepos. δυστυχώς τα βρήκα απο κάτι παλιές σημειώσεις και δεν έχω το αρχείο για να σου δώσω ακριβώς συντεταγμένες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, papathvas said:

27006 Αλεξανδρούπολη

3-4cm στα Χ και 4-5cm στα Υ

με Hepos. δυστυχώς τα βρήκα απο κάτι παλιές σημειώσεις και δεν έχω το αρχείο για να σου δώσω ακριβώς συντεταγμένες

Ευχαριστώ.

Αν είχαμε Χ Υ Ζ από αρκετα Α ανά την επικράτεια, θα μπορούσαμε να δούμε αρκετά πράγματα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το τριγωνομετρικό που του είχαν πάρει την πινακίδα και είχε μείνει μόνο η κόλλα (σε ένα δίσκο μικρής διαμέτρου), πήγα και σε άλλο πολύ καλοδιατηρημένο τριγωνομετρικό και παρατήρησα <=3cm απόκλιση κατά Y, μετρώντας με το καθένα από αυτά τα τριγωνομετρικά ως βάση αναφοράς ένα άλλο σημείο (για νέα βάση αναφοράς). Επειδή το ένα από τα δύο τριγωνομετρικά είναι πρακτικά δίπλα στο σημείο ενδιαφέροντος και το άλλο 5km, μάλλον αναμενόμενη μου φαίνεται η απόκλιση [εκτός και αν έγινε σημαντικό σφάλμα δικό μου κατά την τοποθέτηση των δεκτών και εξηγείται έτσι].

ΥΓ. Κάποια στιγμή πρέπει να βρω τρόπο να το αφήσω να μαζεύει δεδομένα για πολλές ώρες (τουλάχιστον 6) για να παρατηρήσω τυχόν μετατόπιση [της τελικής rtk λύσης] αλλά δεν θα εκπλαγώ αν είναι μικρή [αν και ένα καλό πείραμα θα ήταν να μην το κάνω απαραίτητα με βάση τριγωνομετρικό αλλά οποιοδήποτε άλλο σημείο κάποιας απόστασης ενδιαφέροντος (αν δεν κάνω λάθος το έχω ήδη κάνει για απόσταση μερικών μέτρων μεταξύ βάσης και rover και παρατήρησα αμελητέα διαφορά μεταξύ των rtk λύσεων αλλά αναρωτιέμαι τι γίνεται με απόσταση μερικών χιλιομέτρων)].

Edited by curzondax
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.