Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ, διαθεσιμότητα και πληροφορίες πρόσβασης.


agior

Recommended Posts

Ο,τι μπορείς κανε...Θα χε ενδιαφέρον...

ΥΓ1: Τα 3-5 εκ. είναι απόλυτα φυσιολογικά όρια.

ΥΓ2:  Όταν πας σε τριγωνομετρικό, πάρε μια οδοντογλυφίδα...Βάλτην στην τρυπούλα που έχει (με ή χωρίς την ορειχάλκινη πλάκα) και θα σε βοθήσει στην κέντρωση...

@nbr

Για πες μας, έχεις μετρήσει Α ή Β τάξης;

Edited by Pavlos33
συγχώνευση
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

για να σε προλάβω, εκεί που πήγα (Κυριακή) ήτανε και κει που πάω είναι χαχαχααχ

ΥΓ

μου τα έλεγε ψες αναλυτικά

Edited by jojo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με την "μούρλα" που σας δέρνει!

Με τον κουμπάρο μου θέλαμε να πάμε στο Α Τάξης : ΑΝΤΙΛΑΛΟΣ, περί τα 2000 μέτρα...Πριν πάω φαντάρος...

Αλλά για να βρεις Α πρέπει να πας επί τούτου ή να κάνεις ορειβασία...

 

@Kane πάρε @jojo και κάντε εξόρμηση Μύτικα! Με Τζότζο έχουμε ήδη υπολογίσει γεωειδές του ΦΧ 172!

Edited by Pavlos33
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπου πήγα ... πήγα για δουλειά και μόνο. Τι λες λοιπόν θα ξυπνήσω μία Κυριακή και θα πω... "δεν πάω στην τάδε κορφούλα που έχει τετράγωνο βάθρο Α' ταξης .... για να δω και την θέα??". Αυτά τα κάνουν ίσως οι ...ερευνητές. Εγώ ερευνητής δεν ήμουν ποτέ. Εγώ ήμουν της κατηγορίας: Παίρνεις μία μελέτη σε μία περιοχή, άρα.... πρέπει να κάνεις μία πύκνωση Τρ. Δυκτ. για τις ανάγκες της μελέτης . Ε ! τότε θα πας στα τριγωνομετρικά γύρω-γύρω στην περιοχή και ας είναι και μικρότερης τάξης. Την πληροφορία, μέχρι και πριν δέκα χρόνια , την παίρναμε από τα ΠΣΕΑ πατικώνοντας σε ρυζόχαρτο τον χάρτη 1 /50000 της ΓΥΣ που έδειχνε σχεδιασμένα τα τριγωνάκια(τριγωνομετρικά) πάνω στον χάρτη. Χαιρόσουν αν το δίκτυο ήταν "καλό" και όχι αν ήταν και.... "ποιοτικό"!!!  

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες συζητήσεις ίδιου μήκους κύματος @nbr με τον καθηγητή Δ. Ρωσσικόπουλο...Ειδικά στο θέμα σχεδιασμού των δικτύων...)πρόβλημα σχεδιασμού 0-κης τάξης)

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην επόμενη επικοινωνία με τον καθ. Ρωσσικόπουλο θα του μεταφέρεις τους χαιρετισμούς μου και την εκτίμησή μου (το ξέρει αυτός)!!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά για ρετσινούλα με τον καθηγητή και ειδική ομάδα με συντονιστή εσένα!

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dimamp said:

 

@Kane πάρε @jojo και κάντε εξόρμηση Μύτικα! Με Τζότζο έχουμε ήδη υπολογίσει γεωειδές του ΦΧ 172!

Μη με ξεχάσετε.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το Α στον Χορτιάτη νομίζω είναι μέσα σε στρατόπεδο, ενώ κάποια στην Θράκη είναι κοντά σε ραντάρ!

Νομίζω σε βουνά της Μακεδονίας και φυσικά αν κανένας συνάδελφος ανήκει σε ορειβατική ομάδα.

Το σκεπτικό μου είναι να συγκρίνουμε μόνο σε Α Τάξης (που πρακτικά ορίζουν το ΕΓΣΑ87) με ένα σύγχρονο Σύστημα Αναφοράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει παλιότερα από το στρατόπεδο και ήθελε άδεια(Κυριακή δεν παίζει). Φίλος ξαναπήγε πρόσφατα και είναι εκεί προστατευμένο (φαντάζομαι η στέψη είναι εκεί).

Γενικά σε αφήνουν να μπεις αρκεί να πετύχεις αξιωματικό και να έχουν χρόνο να σε ακούσουν 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.