Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ, διαθεσιμότητα και πληροφορίες πρόσβασης.


agior

Recommended Posts

 

 

Είναι πολύ σοβαρό αυτό που λές και σου ζητάω παρακαλώ να δώσεις και άλλα στοιχεία

 

Μήπως ο συνάδελφος έκανε κάποια άλλη εργασία στην περιοχή προς θεού

 

και ένας σπουδαστής τρίτου εξαμήνου δεν θα το έκανε αυτο

 

 

Και το συνάδελφος με τα ¨¨ ελπίζω να μην πάει σε όλους τους γεωπληροφορικάριους

 

Φιλικά Πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αt GRTOPO

Για το θέμα που απάντησε και ο fedstog, ώντας και εγώ σπουδαστής του τμήματος Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας , είμαι σίγουρος ότι μετά απο τόση πρακτική σε μάθηματα για το πως μετράμε και που στήνουμε, μπορώ να σου πω ότι ή δεν ήθελε τριγωνομετρικό εκεί, ή απλά όλη η ιστορία είναι μύθος. Στην περίπτωση που είναι μύθος και θεωρείται το να λέγεται αστείο, λέω μονάχα πως μπορώ να δω πιό εύκολα εναν απόφοιτο ΑΕΙ Τοπογραφιας ΑΠΘ - που έχει βγει λιγότερες φορές "έξω" - να αποτυγχάνει τραγικά. Ειδάλλως κρίμα για το παιδί, αλλά αυτό που λες ότι έκανε δεν αντιπρωσοπεύει ολη την σχολή.

Φιλικά πάντα,

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είναι προφανές πως ο GRTOPO έβαλε το συνάδελφος εντός εισαγωγικών λόγω της πατάτας που έκανε (την οποία προφανώς θα μπορούσε να είχε κάνει κάποιος βλ..ας απόφοιτος Πολυτεχνείου), και όχι λόγω του οτι είναι απόφοιτος του ΤΕΙ Γεωπληροφορικής...Μην αρπάζεστε ως κλαδος ;)

Συναδελφικά,

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

πραγματικά ΔΕΝ ξέρω σε τι έκταση και αναλογία διδάσκεστε τοπογραφία και γεωπληροφορική.

Ο συγκεκριμένος επειδή βγήκα μαζί του τη πρώτη του μέρα στη δουλειά ... και εκτίμησα τις γνώσεις του .... έχω να πώ ότι ήταν ΛΕΥΚΟ ΧΑΡΤΙ.

Αυτή ήταν και η πρώτη μου και μοναδική μέχρι πριν λίγο καιρό επαφή με απόφοιτο του εν λόγω ΤΕΙ.

 

Ναι είναι άδικο η μειωμένη κρίση του συγκεκριμένου συναδέλφου να χαρακτηρίσει όλους τους αποφοίτους του ΤΕΙ Σερρών και ΔΕΝ το είπα με τέτοιο τρόπο. Δυστυχώς ο γραπτός λόγος είναι αυστηρός και δεν αφήνει τα περιθώρια ερμηνείας του ύφους.

 

Όσον αφορά στον συγκεκριμένο, είναι στο επάγγελμα είναι πάνω από 1 χρόνο αυτή τη στιγμή. ....

θα πάρει πολύ καιρό να αφαιρέσω τα " " από το συνάδελφος, στη συνείδησή μου και αυτό γιατί όταν έκανε το ανέκδοτο ... είχε στήσει σε τριγωνομετρικά της ΓΥΣ τουλάχιστο 40 φορές . Οπότε, για τον συγκεκριμένο και μόνο.... ΔΕΝ ανακαλώ τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως δεν θεωρείς οτι γενικεύεται η κατάσταση τότε εντάξει , και ενημερωτικά μόνο το πρόγραμμα σπουδών μας έχει 3 εργαστήρια και 3 θεωρίες καθαρα για τοπογραφία, με τα δύο να έχουν σχέση περισσότερο με μετρήσεις στο πεδίο. Επίσης εμπειρία για τα τριγωνομετρικά σημεία ( έλεος τι λέω δεν είναι κατι τρομερό) έχουμε και σε μάθημα GPS , γιαυτό και μας φάνηκε μάλλον περίεργο να έγινε κάτι τέτοιο. Πάντως με το να βάζεις εισαγωγικά στο συνάδελφος για όποιον είναι απο το τμήμα αυτό για μένα σημαίνει οτι προσβάλεις τις σπουδές μου, και αυτό είναι κυρίως που με στράβωσε. Όπως είπαμε χόρτα υπάρχουν παντού,...ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Νεαρέ, εκκολαπτόμενε συνάδελφε Toposauros...

Νομίζω ότι ΗΜΟΥΝ ΣΑΦΗΣ! Τα εισαγωγικά ήταν για τον συγκεκριμένο.

Κι όπως είπα στη συνείδησή μου .... θα παραμείνουν ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ!!

Και το συγκεκριμένο γεγονός ΔΕΝ είναι ανέκδοτο ή μύθος .... Συνέβη!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

πραγματικά ΔΕΝ ξέρω σε τι έκταση και αναλογία διδάσκεστε τοπογραφία και γεωπληροφορική.

 

Οπότε, για τον συγκεκριμένο και μόνο.... ΔΕΝ ανακαλώ τίποτα!!!

 

http://www.teiser.gr/geoplir/programma_spudwn.htm άμα έχεις χρόνο και διάθεση ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών

 

Συνοπτικά, την περίοδο που τα πέρασα εγώ γιατί τώρα έχω σχεδόν τελειώσει τις σπουδές μου

 

Τοπογραφία 1 Αποτύπωση με ταχύμετρα και σταδία στο πεδίο, χωροβάτη, θεμελιώδη θεωρήματα τοπογραφίας, Χάραξη ισοϋψών καμπυλών, εμβαδομετρήσεις κτλ κτλ

 

Τώρα βέβαια δεν χρησιμοποιείται σταδία αλλά ανακλαστήρας

 

Τοπογραφία 2 Οδεύσεις ,αποτύπωση, κτλ κτλ

 

Τοπογραφία 3 Συνόρθωση χωροσταθμικού δικτύου , Οριζοντιογραφικού δικτύου (ελάχιστα τετράγωνα), Απόλυτες ελλείψεις σφάλματος κτλ, κτλ, κτλ.

 

GPS το πρώτο μισό μάθημα είναι συνορθώσεις μετρήσεων GPS κατά κύριο λόγο και το λοιπό μετρήσεις πεδίου

 

Επίσης έχουμε και μάθημα σχετικά με πράξεις εφαρμογής στο οποίο γίνεται πολύ καλή δουλειά

 

Αυτά είναι που μου έρχονται στο μυαλό καθαρά τοπογραφικά

Τώρα γενικότερα σχετικά με γεωδαισία φαίνονται στο πρόγραμμα σπουδών

 

Το κυριότερο σχετικά με την γεωπληροφορική είναι τα τρία μαθήματα GIS

 

Για το δεύτερο στο quote , λογικό είναι με αυτό που είδες. Την ξέρω την περιοχή από κει είμαι, απλά με το που μπήκα σπίτι είδα το πόστ σου και μου έκατσε στο στομάχι ότι μπορεί να είχες τέτοια άποψη για μας, καθώς παρακολουθώ το φόρουμ πολύ καιρό και ξέρω τις (διαδικτυακές) σου θέσεις

 

Χαίρομαι που ξεκαθάρισε το θέμα

Σόρυ για το οφ τοπικ //Σπουδαστής εβδόμου εξαμήνου Τοπογραφίας// τα αρχικά μου είναι στο όνομα του λογαριασμού μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μου αποδείξεις τίποτα φίλε μου.... οπότε οι παραθέσεις σου στο πρόγραμμα σπουδών του ΤΕΙ είναι εκ του περισσού.

Ξέρω ότι σε κάποια μαθήματα έχει γίνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δουλειά. Ενδεικτικά αναφέρω τις σημειώσεις για τα σχέδια πόλης, τις οποίες τις βρήκα ιδιαιτέρως χρήσιμες.

Σίγουρα λόγω του προσανατολισμού του ΤΕΙ (και G.I.S) θα έχετε μια μικρή υστέρηση στα θέματα τοπογραφίας από το αντίστοιχο των Αθηνών όπως και το αντίστροφο στα θέματα γεωπληροφορικής.

Ούτως η άλλως μη παραμυθιαζόμαστε.... ΟΛΟΙ (ΑΕΙ-ΤΕΙ) εμπεδώσαμε την τοπογραφία από την επαγγελματική μας ενασχόληση και μόνο. Εκεί ανατρέξαμε στα βιβλία για να μη "ξεφτιλιστούμε" εντελώς στους εμπειρότερους συναδέλφους που πρωτοσυνεργαστήκαμε.

Αλλά σαν αυτόν.... και με αυτό το ανέκδοτο.... κανείς!!

Θεωρώ ότι βγήκαμε με τα τελευταία ποστ εκτός topic αλλά οι όποιες εξηγήσεις (τουλάχιστο από πλευράς μου) ΕΠΡΕΠΕ να δοθούν από τη στιγμή που υπήρξαν παρεξηγήσεις !!

 

Καλό πτυχίο και καλή σταδιοδρομία, σε αμφότερους που συμμετείχατε στη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω επισημάνει κατά τύχη 2 τριγωνομετρικά τα οποία δεν φαίνονται στους χάρτες ΓΥΣ ούτε στους 1:5000, ούτε και στους 1:50000 και επίσης δεν υπάρχουν και οι συντεταγμένες τους. Ποιά είναι η χρήση τους, γνωρίζει κανεις;

βρίσκονται σε απρόσιτα σημεία και μακρυά απο άλλα τριγωνομετρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.