Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ, διαθεσιμότητα και πληροφορίες πρόσβασης.


Recommended Posts

5 ώρες πριν, nbr said:

Σήμερα διάβασα αυτήν την ανταλλαγή απόψεών σας που αφορά τα τριγωνομετρικά της ΓΥΣ που χρησιμοποίησε (επιδίωξαν να τα βάλουν στις μετρήσεις τους ) η Τοπογραφική υπηρεσία προπάντων στις συμπληρωματικές διανομές. 

Γιαυτό λέω στους συναδέλφους να το ψάχνουν αυτό το θέμα ανοίγοντας πάντα τα "τεφτέρια" των μετρήσεων των διανομών όταν παν στις Τοπογραφικές υπηρεσίες. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις στην περιοχή, που θες να κάνεις δουλειά, κάποια τριγ. σημεία της ΓΥΣ που έχουν ΚΑΙ τιμές Τ.Υ. (εύκολη Helmertsche Transformation). Οι δικές μου πληροφορίες λεν πως σε ΟΛΕΣ τις συμπληρωματικές διανομές υπάρχουν Σημεία της ΓΥΣ.

Γύρο απο Θεσσαλονίκη υπάρχουν αρκετά.

Σαφέστα nbr.

Έχω το αρχείο το οποίο αναφέρεται στα τριγωνομετρικά κοινά μεταξύ ΓΥΣ και ΥΓ. Το ζήτημα είναι αν οι πλάκες λύθηκαν (οι οδεύσεις δηλαδή) λύθηκαν σωστά, ήέγιναν λάθη. Η Τοπογραφική εφήρμοσε αυστηρά )για την εποχή) κριτήρια τριγωνισμών που τα υιοθέτησε από τους Ελβετούς. Αλλά, για μέν αζήτημα είναι πως λύθηκαν οι οδεύσεις, ειδικά προ του 1940.

Στον νομό Δράμας, έχουμε τεστάρει 2-3 χωριά που μέσω Χέλμερτ, μας κάθεται πολύ καλά (τα τριγωνομετρικα).

Αν είχα την δυνατότητα και την αντίστοιχη θέση, θα το έκανα σίγουρα σε νομούς όπως η Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όλα τα χωράφια, γιατί όπως και να το κάνουμε σαν χωράφια πρέπει να τα βλέπουμε και όχι σαν "οικόπεδα", δόθηκαν για να βάζου, οι αγρότες σιτάρια ή καπνά κλπ. 

Ας  μη ψάχνουμε, με σημερινές τεχνικές, την ακρίβεια του εκατοστού. Είναι ακριβώς όπως μας τα έδωσαν οι υπηρεσίες της Τοπογραφικής. 

Αν τα έχεις συγκεντρωμένα τα κοινά αυτά σημεία είναι καλό..................... Δώστα στο σύλλογο Β.Ε. να αναλάβει αυτός την επεξεργασία και την κοινοποίηση των τιμών. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nbr said:

Αυτά όλα τα χωράφια, γιατί όπως και να το κάνουμε σαν χωράφια πρέπει να τα βλέπουμε και όχι σαν "οικόπεδα", δόθηκαν για να βάζου, οι αγρότες σιτάρια ή καπνά κλπ. 

Ας  μη ψάχνουμε, με σημερινές τεχνικές, την ακρίβεια του εκατοστού. Είναι ακριβώς όπως μας τα έδωσαν οι υπηρεσίες της Τοπογραφικής. 

Αν τα έχεις συγκεντρωμένα τα κοινά αυτά σημεία είναι καλό..................... Δώστα στο σύλλογο Β.Ε. να αναλάβει αυτός την επεξεργασία και την κοινοποίηση των τιμών. 

@nbr

Ξέρεις ποιά είναι κατ εμέ η διαφορά;Άλλο κακή ακρίβεια και άλλο ανομοιογενής ακρίβεια. Χαμηλή ακρίβεια είναι όταν έχω έναν χάρτη, 1:5000 και ξέρω εκ των προτέρων ότι όταν τον ψηφιοποιώ, χάνω -μανίσια- 1.5 μέτρο

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε πλάκα λύθηκε -πολλές φορές- λανθασμένα, ενω η διπλανή της σωστά. Και επίσης, δεν κατανόησα ποτέ γιατί με τα ορόσημα μία πλευρά δινει διαφορετική τιμή από την αναγραφόμενη πλευρά. 

Δεν μου φταίει η τοπογραφική, αλλά τα 80 επόμενα χρόνια.

ΥΓ

Πιστεύεις φίλτατε nbr ότι θα δει ποτέ κανένας αιρετός φορέας -στην Ελλάδα- με θέρμη τα προβλήματα ενός κλάδου;  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τo ερώτημα (αφού τέλειωσε και ο αγώνας του ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός με 2-0) στο υστερόγραφο σου το βάζεις συχνά. Η απάντηση είναι σαφέστατη . ΟΧΙ!!! Είναι ένα θέμα που δεν ενδιαφέρει κανέναν από αυτούς που είναι στη εξουσία (....ψιλά γράμματα). Για 'σενα και για ' μενα το θέμα μπορεί να είναι ουσιαστικό, για την εξουσία όμως (??) ένα ίσως τριτοκλασάτο θέμα. 

Γιαυτό πρέπει να πάμε με τα υπάρχοντα στοιχεία που έχουμε. Και τις γνώσεις των συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ετοιμάζει τέτοια λίστα, ας μας ενημερώσει. Προσωπικά έχω 3-4 αγροκτήματα να συνεισφέρω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να λοιπόν μια καλή ευκαιρία! 

Μία "ανοιχτεί" λίστα όπου θα μπορεί κάποιος να συμπληρώνει και να λέει " το τάδε σημείο που είναι το τάδε σημείο ΓΥΣ στο φύλλο χάρτου Ραχούλας με φ=? & λ= ? έχει χ=? & Υ=?(τιμές τοπογραφικής Υπηρεσίας. Οι άλλες βρίσκονται) . Το ίδιο σημείο στο διπλανό φύλλο "κάτω πλαγιάς" με φ=? & λ=? έχει Χ=? & Υ=?. Για έναν καλό κομπιουτερά είναι εύκολο. Νομίζω! Υπάρχουν και οι άλλες περιπτώσεις όπου στου λόφους που είχε βαθράκι η Τ.Υ. ήρθε η ΓΥΣ και στον ίδιο λόφο και σε μικτή απόσταση έκανε δικό της Βάθρο. Ένα παράδειγμα είναι το ύψωμα Κράνη (Ρεδαιστός- Θεσσαλονίκης) όπου κοντά (ούτε 10 μέτρα) έβαλε η ΓΥΣ το 116010. Πολύ εύκολα δόθηκαν σ' αυτό τιμές πχ στο φ= 40 33', λ= -0 39' (θέρμης) που είναι Χ=-1682.18  & Υ=-1127.07 ενώ οι τιμές στο βάθρο της Τ.Υ. είναι χ=-1667.47 & Υ=-1133.83 . Έχοντας λοιπόν και τις τιμές ΗΑΤΤ (στο φύλλο 116)  που είναι Χ=6789,70, Υ=-23326,01....κάνεις την δουλειά σου. Οχι.

Αν τώρα με συλλάβουν που έδωσα αυτές τις τιμές θα πω τις .....υπολόγισα εγώ. 

Ναι είναι αλήθεια. Τις τιμές Τ.Υ. στο ΓΥΣ τις έδωσα εγώ. Πάνω από 20 φορές βρέθηκα εκεί πάνω. Και όχι μόνο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, nbr said:

Να λοιπόν μια καλή ευκαιρία! 

Μία "ανοιχτεί" λίστα όπου θα μπορεί κάποιος να συμπληρώνει και να λέει " το τάδε σημείο που είναι το τάδε σημείο ΓΥΣ στο φύλλο χάρτου Ραχούλας με φ=? & λ= ? έχει χ=? & Υ=?(τιμές τοπογραφικής Υπηρεσίας. Οι άλλες βρίσκονται) . Το ίδιο σημείο στο διπλανό φύλλο "κάτω πλαγιάς" με φ=? & λ=? έχει Χ=? & Υ=?. Για έναν καλό κομπιουτερά είναι εύκολο. Νομίζω! Υπάρχουν και οι άλλες περιπτώσεις όπου στου λόφους που είχε βαθράκι η Τ.Υ. ήρθε η ΓΥΣ και στον ίδιο λόφο και σε μικτή απόσταση έκανε δικό της Βάθρο. Ένα παράδειγμα είναι το ύψωμα Κράνη (Ρεδαιστός- Θεσσαλονίκης) όπου κοντά (ούτε 10 μέτρα) έβαλε η ΓΥΣ το 116010. Πολύ εύκολα δόθηκαν σ' αυτό τιμές πχ στο φ= 40 33', λ= -0 39' (θέρμης) που είναι Χ=-1682.18  & Υ=-1127.07 ενώ οι τιμές στο βάθρο της Τ.Υ. είναι χ=-1667.47 & Υ=-1133.83 . Έχοντας λοιπόν και τις τιμές ΗΑΤΤ (στο φύλλο 116)  που είναι Χ=6789,70, Υ=-23326,01....κάνεις την δουλειά σου. Οχι.

Αν τώρα με συλλάβουν που έδωσα αυτές τις τιμές θα πω τις .....υπολόγισα εγώ. 

Ναι είναι αλήθεια. Τις τιμές Τ.Υ. στο ΓΥΣ τις έδωσα εγώ. Πάνω από 20 φορές βρέθηκα εκεί πάνω. Και όχι μόνο.

1. Νομίζω ότι η ανταλλαγή στοιχείων γίνεται ανεπίσημα από όλους.

2. Ξέρεις γιατί κολλάω για την κεντρική διαχείριση; Νομίζω ότι λόγω εμπειρίας και ηλικίας, γνωρίζεις πόσο ευθυνόφοβοι είναι σε πολλές υπηρεσίες. Έστω ότι δημιουργούμε μόνοι μας έναν φορέα ανταλλαγής δεδομένων. ΚΑι βγάζεις συντεταγμ΄νες ή κανεις μετασχηματισμό. Θα το δεψτεί η επίσημη διοικηση; Το πιστεύεις; Είναι θέμα καθαρά αποδοχής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς στην Θεσσαλονίκη γνωρίζουν ότι έχει γίνει ανταλλαγή των στοιχείων και δεν έχουν κανένα πρόβλημα περί τούτου, κάθε άλλο μάλιστα, σε αντίθεση με άλλους νομούς, δυστυχώς. Ένας φορέας ανταλλαγής δεδομένων (για παράδειγμα) έγινε στην Καρδίτσα και κοινοποιήθηκαν σε όλους στοιχεία ΜΑΖΙ με διανομές (οι χαρτες μονο), με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα η τοπογραφική. Τελικά έκαναν πίσω και τα άφησαν να υπάρχουν οι χάρτες δημοσίως

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, jojo said:

Κατ'αρχάς στην Θεσσαλονίκη γνωρίζουν ότι έχει γίνει ανταλλαγή των στοιχείων και δεν έχουν κανένα πρόβλημα περί τούτου, κάθε άλλο μάλιστα, σε αντίθεση με άλλους νομούς, δυστυχώς. Ένας φορέας ανταλλαγής δεδομένων (για παράδειγμα) έγινε στην Καρδίτσα και κοινοποιήθηκαν σε όλους στοιχεία ΜΑΖΙ με διανομές (οι χαρτες μονο), με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα η τοπογραφική. Τελικά έκαναν πίσω και τα άφησαν να υπάρχουν οι χάρτες δημοσίως

jojo,

καμιά ελπίδα...Σκέψου π.χ. να μπορούσες να στέλνεις διορθώσεις στην Τοπογραφική για να μπορεί να βελτιώσει τα δεδομένα που έχει...

Το 2014 όταν έκανα δουλειες στη Δράμα, είχαμε χτυπήσει με GNSS (δίκτυο ιδιωτικής εταιρείας) τριγωνομετρικά διανομής, περί των 10. Ε, τα πήρα εγώ και τα έκανα μετασχηματισμό σε όλα τα ελληνικά ΣΑ. Μου κάθησαν σε γενικές γραμμές σχετικά καλά (10-20 εκ. το θεωρώ καλό!). 

Το ανάφερα σε εναν "αρμόδιο" και μου πε ότι "δεν ξερετε τι κάνετε, αφήστε μας εμάς να τα κάνουμε, ποιός σας έδωσε το δικαίωμα". Και δεν ήταν καν Τοπογράφος...

Πάντα άνθρωποι σαν κι εσένα, τον nbr και άλλους συναδέλφους που είναι εργατικοί θα σκοντάφτουν στο Χ,Υ καρεκλοκένταυρο τεμπέλη που δεν θέλει να χάσει προνόμια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jojo said:

Κατ'αρχάς στην Θεσσαλονίκη γνωρίζουν ότι έχει γίνει ανταλλαγή των στοιχείων και δεν έχουν κανένα πρόβλημα περί τούτου, κάθε άλλο μάλιστα, σε αντίθεση με άλλους νομούς, δυστυχώς. Ένας φορέας ανταλλαγής δεδομένων (για παράδειγμα) έγινε στην Καρδίτσα και κοινοποιήθηκαν σε όλους στοιχεία ΜΑΖΙ με διανομές (οι χαρτες μονο), με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα η τοπογραφική. Τελικά έκαναν πίσω και τα άφησαν να υπάρχουν οι χάρτες δημοσίως

jojo υπάρχει μεγάλη κακία...Δεν βλέπεις τί γίνεται όταν προσπαθείτε να δώσετε λύσεις και κάποιοι νομίζουν ότι θα τους φάτε τις δουλειές;;;

τέλος πάντων, σημασία έχει να μπορέσει να γίνεται η δουλειά μας ηλεκτρονικά, χωρίς αυοπρόσωπη παρουσία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.