Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ, διαθεσιμότητα και πληροφορίες πρόσβασης.


agior

Recommended Posts

Αυτό το βάθρο είναι τοποθετημένο από μπετατζή . Το όργανο, όταν μετρούσαν από αυτό το βάθρο, κεντρώθηκε σίγουρα στην τρύπα αυτού του βάθρου (είναι έκκεντρα 2-3 cm) ενώ, όταν αυτό σκοπεύονταν από τα άλλα βάθρα του τριγ. δικτύου , η σκοπεύσεις  γίνονταν στο μέσο του βάθρου αυτού. Άρα έκκεντρα!!

Εγώ θα πήγαινα στην πιο κοντινή ΔΕΚΕ στο τμήμα μελετών οδοποιίας. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο nbr το θέτει σωστά. Δώσε συνάδελφε περισσότερες λεπτομέρειες για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε. ΔΜΕΟ: Διεύθυνση Μελετών Οδοποιίας. Μάλλον βάθρα για οδοποιια...

Edited by dimamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχας συναδελφε αν θες την αποψη μου η ο "θεσμος" των θετικων/αρνητικων ψηφων ειναι καλος.

Στο δια ταυτα λοιπον, οπως βλεπω απο την παραπανω φωτογραφια το συγκεκριμενο βαθρο δημιουργηθηκε για μια μελετη (προφανως), η οποια "ισως" ηταν για μια μελετη του "ΥΠΕΧΩΔΕ" (προφανως) και πολυ πιθανον να ΜΗΝ την εβαλε καποιος υπαλληλος του ΥΠΕΧΩΔΕ αλλα ισως καποιος που εκανε την μελετη για εκει. Προσωπικα εχω φτιαξει κ γω τετοιο βαθρο για μια μελετη που πηρα υπερεργολαβια και ηξερα εκ των προτερων οτι προοριζεται για το ΥΠΕΧΩΔΕ. Με αλλα λογια η ερωτηση σου παραμενει γενικη και ισως θα βοηθουσε αρχικα να μας δωσεις ενα προσεγγιστικο φ,λ η ενα λινκ απο το google maps να δουμε που βρισκεται το συγκεκριμενο. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου σβηστηκε το προηγουμενο μηνυμα μου, δεν μπορω να πω τιποτα...η λογοκρισια σε ολο της το μεγαλειο...

 

Link to comment
Share on other sites

να σου επαναλαβω λοιπον οτι ο θεσμος αυτος εγινε για να βελτιωνουμε την παρουσια μας στο φορουμ και ευχομαι να ισχυει και για σενα αυτο. Ολοι μας εχουμε παρει αρνητικες ψηφους και για μενα προσωπικα ηταν αφορμη να γραφω καλυτερα εδω. Ειμαστε λοιπον ις αναμονη λοιπον των περισσοτερων πληροφοριων για το συγκεκριμενο βαθρο εφοσον το επιθυμεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να μην το πλατιάζουμε γιατί γινόμαστε κουραστικοί, σίγουρα έχω φάει πολλές παρατηρήσεις από διαχειριστές που πιστεύω είναι πολύ χειρότερο, όχι μόνο σε ερωτήματά μου άλλα συνήθως σε απαντήσεις μου. Αν θες πάντως να το συζητήσουμε εκτενέστερα καλύτερα μεσώ ΠΜ γιατί συνεχίζουμε να επιβαρύνουμε το θέμα και είναι κουραστικό για αυτούς που λαμβάνουν ειδοποιήσεις για κάθε νέα ανάρτηση εδώ. Θα πρέπει να τους σεβαστούμε όπως καταλαβαινεις

 

ΥΓ

ήδη βλέπω να έχουν μπει 2-3 που ξερό ότι ειδοποιουνται κάθε φορά που κάποιος γράφει νέο ποστ

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλάβω αυτά ... για απαγόρευση κλπ.

Αυτό το βάθρο είναι για τις ανάγκες κάποιας μελέτης οδοποιίας που σίγουρα η επιβλέπουσα αρχή ήταν η ΔΕΚΕ της περιοχής (είναι ΥΠΕΧΩΔΕ). Εκτιμάς ότι έγινε ή μελετήθηκε ( και δεν κατασκευάστηκε) κάποιος δρόμος εκεί στην περιοχή??. Οι κατά τόπους ΔΕΚΕ ανοίκουν πάντως στο ΥΠΕΧΩΔΕ (σήμερα μετά την Μπιρπίλω) δεν ξέρω την διαστρωμάτωση  των υπηρεσιών αυτών. Σίγουρα λοιπόν κάποιος συν. μελετητής παρέδωσε τον φάκελο της μελέτης στην επιβλέπουσα υπηρεσία. Εκεί μέσα, στον φάκελο, είναι και τα δίκτυα των τριγωνισμών. Αν δεν στα δώσουν δες ποιος υπογράφει την μελέτη και πάνε σ΄αυτόν. Θα στα δώσει. Εγώ τα έδινα. 

......................................................... Εκτός αν δεν πληρώθηκε.

Που είναι το βάθρο??? Ίσως σε καλύψει εδώ μέσα κάποιος. Που ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

ήσουν αναλυτικοτατος nbr, γίνεται όμως αντιληπτό ότι χρειάζονται επιπλέον πληροφορίες για την θέση. Σίγουρα ο συνάδελφος την γνωρίζει. Αυτά τα βάθρα nbr είναι αρκετά χρήσιμα, όπως εσύ γνωρίζεις πολύ καλύτερα, για την σωστή εφαρμογή της συγκεκριμενης μελέτης ή για την συνέχιση μιας που έχει άμεση σχέση με αυτήν. Ειδικά αν η μελέτη ήταν παλιά

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μία σημαντική -νομίζω- πληροφορία για τους ασχοληθέντες με το Κτηματολόγιο είναι το :

http://gis.ktimanet.gr/wms/controlpoints/searchpoint.aspx

με συμβολισμούς:

Triangle.PNGΤριγωνομετρικά σημεία της ΓΥΣ που χρησιμοποιήθηκαν κατά τη σύνταξη του Εθνικού Κτηματολογίου

poin10.PNGΤριγωνομετρικά σημεία και σημεία των Αστικών Δικτύων Οριζοντιογραφικού Ελέγχου που ιδρύθηκαν κατά τη σύνταξη του Εθνικού Κτηματολογίου

θα μπορούσε όποιος συνάδελφος θέλει, να τα χτυπήσει με rtk  και να δούμε τί γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε χτυπήσει ψηλέ τι νόμιζες; Παλιότερα προ rtk εποχών ψάχναμε τέτοιες στάσεις να ναι κοντά μας για να εξαρτήσουμε. Οι συντεταγμένες δινόταν ΜΑΖΙ με το κτηματογραφικό απόσπασμα και τα τριγωνομετρικά που χρησιμοποιήθηκαν για την υλοποίηση τους. Συνήθως έπεσαν μέσω δικτύου GNSS PP static 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.