Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριγωνομετρικά ΓΥΣ, διαθεσιμότητα και πληροφορίες πρόσβασης.


Recommended Posts

(οι συντεταγμένες που δίνει η ΓΥΣ είναι στο 3ο δεκαδικό).

 

 

 

 γράφει ο συνάδελφος παραπάνω.

Φαντάζομαι πως από την στιγμή που έχει κάνει τόσο καλή δουλειά σε σχέση με τα τριγωνομετρικά στην ιστοσελίδα που ανάρτησε, θα το έχει ψάξει...

Εάν είναι τόσο σημαντικό να κοιτάξω να βρω κανένα φύλλο τριγωνομετρικών από αυτά που κατα καιρούς έχω πάρει από την Γ.Υ.Σ...

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα αναφέρονταν σε συντεταγμένες (φ,λ). Είναι δηλαδή ακρίβειας χιλιοστού. Σωστά ? Και είναι τσεκαρισμένες όσον αφορά την ακρίβεια τους ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ο σκοπός του σαϊτ "trigonometrika" να είναι αυτός. Δηλαδή να μας δώσει τις συντ/νες των τριγωνομετρικών και μάλιστα μέσω φ και λ. Ο σκοπός πιστεύω είναι ο εντοπισμός των σημείων. Όταν οι τιμές δίνονται με πέντε δεκαδικά δεν περιμένεις ακρίβεια καλύτερη του ενός και κάτι μέτρου. Οι τιμές των συντ/νων  που δίνει η ΓΥΣ, σύμφωνα με τα όσα μας είπαν οι άνθρωποι της ΓΥΣ σε μια ημερίδα στην Θεσσαλονίκη (εφαρμόστηκε πλήρως η θεωρεία σφαλμάτων και για τον υπολογισμό των τιμών των συντ/νων στο ΕΓΣΑ87), η ακρίβεια είναι λίγων-μερικών εκατοστών (όχι χιλιοστών).  Πάντως θυμάμαι να λέγεται πως οι τιμές στο ΗΑΤΤ ήταν καλύτερες (για λόγους φυσικά που η γεωδαισία δίνει εξήγηση). Να μη κρυβόμαστε πλέον γιατί όλα τα τριγ. της Ελλάδας ...κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα υψομετρου απο μετρηση διπλοσυχνου δεκτη GPS με υψομετρο τριγωνομετρικου της ΓΥΣ στα 30 εκατ. ειναι αναμενομενη??? Στα Χ, Υ ειμαι ενταξει!

Edited by soulis13pao
Link to comment
Share on other sites

Οι συν/νες στο σάϊτ του συναδέλφου είναι προσεγγιστικές, μιας και ο σκοπός του σάϊτ είναι ο εντοπισμός των στο Google. Εξού και τα φ,λ. Και τι άλλο θα μπορούσε να είνια, τι στιγμή που "θεωρητικά" απαγορεύονται να μοιράζονται οι συν/νες των βάθρων και δή δημόσια.

Τώρα Soulis είσαι λίγο οφ τοπικ εδώ, αλλά κρίνοντας απο διάφορα γραφόμενα στο φόρουμ...καλά ειναι 30εκ υψομετρική διαφορά για GPS χωρίς προφορτωμένο μοντέλο γεωειδούς χ,ψ εταιρείας. Τώρα αν ειναι ανεκτή, είναι προφανώς θέμα εργασίας.

Αλλά αφού απάντησα στο οφ τοπικ ας πω κι εγώ την...απορία μου. Προχτες στήθηκα σε 2 βάθρα ΓΥΣ και εδωσα τιμές σε καμμια 20ρια στάσεις ενός συνοικισμού και της επέκτασης αυτού.

Το περίεργο είναι πως στις στάσεις τις επέκτασης (που ξεκίνησαν απ'τα ΓΥΣ της περιοχής) είχαμε 40εκ υψομετρικη΄διαφορά απ'τις τιμές τους στο τμ3.  (με τόταλ τα παραπάνω).

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!!!Αυτό είναι άλλο θέμα. Στις πράξεις εφαρμογής τα υψόμετρα των στάσεων είναι με χωροστάθμηση (με χωροβάτη) από Ρεπέρ. Είναι μέγα λάθος να κατεβάζουμε από τριγ/κό το υψόμετρο του, που προέρχεται πάλι από ταχυμετρία. Στις Π.Ε. που συμμετείχα εγώ στασεις , αξον/σταυρώσεις, κατώφλια κλπ. μόνο με χωροβάτη! Και έτσι πρέπει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με χωροβάτη?????

Άρχοντά μου εσύ!!!! Προσωπικά ΔΕΝ ξέρω μελετητή Πράξης εφαρμογής που να έχει κάνει τέτοια εργασία... τουλάχιστο εδώ στην Αθήνα.

Δε λέω έτσι είναι το σωστό, το πολυγωνομετρικό δίκτυο να είναι χωροσταθμημένο ... αλλά Κ και κατώφλια με χωροβάτη..... λίγο υπερβολή.

ΑΝ το δίκτυο πολυγωνομετρίας είναι ΟΚ υψομετρικά τότε και τα Κ όταν χαραχθούν θα είναι επίσης ΟΚ.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο πολύ καλός συνάδ. (GRTOPO) το αμφισβητεί γράφοντας "...λίγο υπερβολή." προκαλώ να πάει όποιος θέλει να ζητήσει τα καρνέ μετρήσεων π.χ. στο Ν.Θεσσαλονίκης από Δ. Σταυρούπολης δεν θέλω να αναφέρω και άλλους ...5,6 δήμους. Όλα με χωροβάτη! Δεν αμφισβητώ όμως πως αν δόσεις υψόμετρο σε Κ, μετά την τοποθέτηση του, από  χωροσταθμημένη στάση πως είναι μεγάλο το κακό. Εγώ έγραψα πιο πάνω μόνο για να πω, ότι οι  ΣΤΑΣΕΙΣ από τις οποίες θα κάνουμε δουλεία πρέπει να έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ υψόμετρο.   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.