Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Εμένα αντίθετα, πριν από ένα μήνα με είπε συνάδελφος ότι πλήρωσε κανονικά....

Δεν το έχω κάνει προσωπικά....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 ώρες πριν, Faethon11 said:

Εμένα αντίθετα, πριν από ένα μήνα με είπε συνάδελφος ότι πλήρωσε κανονικά....

Δεν το έχω κάνει προσωπικά....

Θα το προσπαθήσω και στην Εθνική και στην Άττικα. Το ΤΕΕ στη Θεσσαλονίκη επιμένει πως πρέπει να πληρωθούν όσα αφορούν αμοιβές πριν την κατάργηση των κρατήσεων. Ωστόσο είναι παράδοξο  ο ίδιος νόμος να έχει  δηλώσεις πολλών ταχυτήτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλήμερα σας, μια διευκρινιστική ερώτηση για το τυπικό πλέον του συστήματος,

Όταν τακτοποιούμε 30 τ.μ. επέκταση , σε νόμιμο διαμέρισμα 70 τ.μ. , άρα συνολική επιφάνεια 100 τμ., όπου απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας, για την νόμιμη αμοιβή ελέγχου σε στατικά φορτία και δυναμικές φορτίσεις, χρησιμοποιώ τον προϋπολογισμό που δίνει στα 100 τμ. κατοικία ή στα 30 τ.μ. του αυθαιρέτου ? 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, spafent said:

αφού έχεις συμφωνητικό βάλε τα όλα ν' είσαι μέσα ή ότι σε βολεύει...................

Ναι αλλά το πιο σωστό πιο θεωρείται? Γιατί από την μία, για τα 70.00 τμ τα νόμιμα έχει πληρωθεί στον μηχανικό η μελέτη στατικών, άρα το λογικό είναι για τα 30 τμ αυθαίρετο να βγει ο προυπολογισμός , όμως από την άλλη για τον έλεγχο των φορτίων ελέγχεται όλη η επιφάνεια..

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Nefeli86 said:

Καλήμερα σας, μια διευκρινιστική ερώτηση για το τυπικό πλέον του συστήματος,

Όταν τακτοποιούμε 30 τ.μ. επέκταση , σε νόμιμο διαμέρισμα 70 τ.μ. , άρα συνολική επιφάνεια 100 τμ., όπου απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας, για την νόμιμη αμοιβή ελέγχου σε στατικά φορτία και δυναμικές φορτίσεις, χρησιμοποιώ τον προϋπολογισμό που δίνει στα 100 τμ. κατοικία ή στα 30 τ.μ. του αυθαιρέτου ? 

 

Με το κριτήριο 20% φορτίων δεν έβγαλες απαλλαγή;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Το σωστό όταν υπολογίζεις αμοιβές (για οποιαδήποτε μελέτη) είναι να βάζεις την επιφάνεια με την οποία ασχολήθηκες. Δηλαδή αν, για λόγους στατικών, πρέπει να εντάξεις στη μελέτη σου και το νόμιμο τμήμα, πρέπει να υπολογίσεις αμοιβή και για αυτή τη δουλειά, άσχετα αν είχε πληρωθεί κάποιος κάποτε τη στατική μελέτη, αφού εσύ κάνεις μια καινούρια μελέτη σήμερα και πρέπει να την πληρωθείς.

Για το στατικό θέμα δεν τα ξέρω καλά, καθότι αρχιτέκτονας που κάνω μόνο αρχιτεκτονικά.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Με το κριτήριο 20% φορτίων δεν έβγαλες απαλλαγή;

Ναι πέραν της απαλλαγής, έστω ότι απαιτείται, σαν προυπολογισμό εργασιών έχω μπερδευτεί λίγο στο τι βάζω. Όταν έχω μια εξ' όλοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή ότι επιφάνεια έχω στην Εργασία για την Ρύθμιση στο Νόμο , έχω και για τις υπόλοιπες εργασίες και χρησιμοποιώ αυτόν τον προυπολογισμό που μου δίνει. Όταν όμως έχω μια επέκταση σε νόμιμο χώρο, ο προυπολογισμός που χρησιμοποιώ, π.χ. για την αποτύπωση αρχιτεκτονικών ή στατικών ή για τον έλεγχο σε φορτία , είναι για τον χώρο που νομιμοποιώ ή για το σύνολο του χώρου? 

 

7 ώρες πριν, ioulida_arxitekt said:

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Το σωστό όταν υπολογίζεις αμοιβές (για οποιαδήποτε μελέτη) είναι να βάζεις την επιφάνεια με την οποία ασχολήθηκες. Δηλαδή αν, για λόγους στατικών, πρέπει να εντάξεις στη μελέτη σου και το νόμιμο τμήμα, πρέπει να υπολογίσεις αμοιβή και για αυτή τη δουλειά, άσχετα αν είχε πληρωθεί κάποιος κάποτε τη στατική μελέτη, αφού εσύ κάνεις μια καινούρια μελέτη σήμερα και πρέπει να την πληρωθείς.

Για το στατικό θέμα δεν τα ξέρω καλά, καθότι αρχιτέκτονας που κάνω μόνο αρχιτεκτονικά.

Καλό μήνα και ευχαριστώ για την συμβουλή! Ναι και μένα, αυτό μου φαίνεται και το λογικό, αλλά βγαίνει ένας Προυπολογισμός στα ύψη, για αυτό προβληματίστηκα...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους

Αυθαίρετο μπήκε προς ρύθμιση αρχικά με 4178.
Ο μηχανικός εξοφλήθηκε στον  4178 και εξέδωσε ΑΠΥ που λέει “μελέτη ρύθμισης  Ν. 4178 ”.

Τελικά  η δήλωση μεταφέρθηκε στον 4495 και ολοκληρωνεται σε αυτόν.

Πρέπει να εκδοθεί νέο παραστατικό αμοιβής μηχανικού που να αφορά τον 4495 ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.