Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με τις αμοιβές μας για το Ν. 4178/13 (είτε για εξολοκλήρου νέες μελέτες είτε για μετάβαση από το Ν. 4014/11 στο Ν. 4178/13).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μας δίδεται μια ωραία ευκαιρία για ν' αποκτήσουμε κοινή αντιμετώπιση σε ένα μας θέμα.

Προφανώς ο Καλαφάτης και οι δημοσιογραφούντες (πόσο μάλλον οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων - πελάτες μας) αρέσκονται, ο καθένας για τους δικούς του λόγους να ενημερώνουν, να λένε, να ισχυρίζονται κ.λπ. ότι, η μετάβαση μιας δήλωσης 4014 (ανεξαρτήτως στη φάση που αυτή βρίσκεται) θα μπορέσει να μεταπηδήσει πάρα πολύ εύκολα, με μια ηλεκτρονική αίτηση, στον καινούργιο νόμο!!!!

 

Την αίτηση προφανώς θα την κάνει ο αρμόδιος μηχανικός. 

Δεν υπάρχει περίπτωση θεωρώ ότι, να μπορεί να την κάνει ο ιδιώτης - ιδιοκτήτης - πελάτης μας.

Κάποιος πρέπει να φέρει τις ευθύνες της ένταξης στον νέο νόμο.

Προφανώς ο ιδιοκτήτης και παραλλήλως και ο μηχανικός του!!!!

 

Θα το κάνουμε τζάμπα;;;;;

Θ' αρκεστούμε σε 200 ευρώ;;;;

Θ' αναλάβουμε τις νέες ευθύνες, με ό,τι συνεπάγονται αυτές ...αγόγγυστα;;;;

Θα καθήσουμε να "φάμε το τυράκι της εξυπηρέτησης του πελάτη μας" ή θα παίξουμε "πρωτεύοντα" ρόλο;;;;

 

Δεν μπορεί να μας εξαναγκάσει ουδείς!!!!

Εμείς έχουμε τα αρχεία, εμείς κάναμε τη διαδικασία του 4014, εμείς έχουμε τις ευθύνες του 4014, εμείς καλύψαμε τις υποχρεώσεις μας που προκύπτουν από τη σύμβαση με τον πελάτη μας για τον 4014, εμείς πλέον εξοφληθήκαμε για τη συγκεκριμένη εργασία που αναλάβαμε, παραδώσαμε τα αναγκαία και απαραίτητα σε αυτόν και τέλος!!!!

 

Η νέα "αναγκαστική" διαδικασία επιφέρει νέες "αναβαθμισμένες" ευθύνες (ίσως και νέα εργασία, η οποία θα προκύπτει από τη διαδικασία που θ' αποφασίσουν) σε κάθε περίπτωση όμως απαραιτήτως νέα αυτοψία για επικαιροποίηση των δεδομένων!!!!

 

Η προσωπική μου θέση είναι κι αυτό θα ζητώ από όλους τους πελάτες μου για τον 4014, ξανά την ίδια αμοιβή (ή έστω με μια έκπτωση της τάξης του 30%) αν χρειαστεί η δήλωση να μεταπηδήσει στον νέο νόμο!!!!!

Με νέα σύμβαση για τη νέα ανάληψη των νέων ευθυνών.

Κι αν δεν θέλει να πάει αλλού.

Κι ας έλθει ο νέος συνάδελφος να του το κάνει τζάμπα ή έστω ....φτηνότερα!!!!

 

Χωρίς καμμία απολύτως "λύπηση"!!!!!

 

Κι αυτή τη θέση ΠΡΕΠΕΙ να την έχουμε όλοι μας!!!!!

Είναι ΕΥΚΑΙΡΙΑ που δεν πρέπει να την αφήσουμε να περάσει ανεκμετάλλευτη!!!

 

Και για ......."επιδόρπιο":

Φανταστείτε τιην περίπτωση να ζητάει ο μηχανικός αμοιβή για τη μεταπήδηση της δήλωσης από 4014 στον 4178 τέτοια που να μην μπορεί ο ιδιοκτήτης να πληρώσει (ή να μην θέλει) και ο μηχανικός να μην το κάνει.

Με τελικό αποτέλεσμα να παραιτείται της δήλωσης 4014 (αφού έχει ολοκληρωθεί η εργασία του, την οποία ανέλαβε μέσω ειδικής σύμβασης με τον πελάτη του) και ο ιδιοκτήτης να ψάχνει άλλο μηχανικό να του κάνει τη δουλειά, με νέα αμοιβή που θα συμφωνήσει και η οποία προφανώς θα είναι μεγαλύτερη από αυτή που του ζητούσε ο προηγούμενος μηχανικός ή ν' απευθύνετε στον καλαφάτη για να του την κάνει με ένα ..."συμβολικό τίμημα" όπως έχει πει!!!!!

 

 

Όσον βεβαίως αφορά στις ΝΕΕΣ δηλώσεις 4178, προσωπικώς θα κρατήσω ακριβώς το ίδιο "τιμολόγιο" που είχα και για τον 4014, χωρίς απολύτως καμία αλλαγή ή έκπτωση σε αυτό.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η νέα "αναγκαστική" διαδικασία επιφέρει νέες "αναβαθμισμένες" ευθύνες (ίσως και νέα εργασία, η οποία θα προκύπτει από τη διαδικασία που θ' αποφασίσουν) σε κάθε περίπτωση όμως απαραιτήτως νέα αυτοψία για επικαιροποίηση των δεδομένων!!!!

 

Η προσωπική μου θέση είναι κι αυτό θα ζητώ από όλους τους πελάτες μου για τον 4014, ξανά την ίδια αμοιβή (ή έστω με μια έκπτωση της τάξης του 30%) αν χρειαστεί η δήλωση να μεταπηδήσει στον νέο νόμο!!!!!

Με νέα σύμβαση για τη νέα ανάληψη των νέων ευθυνών.

Κι αν δεν θέλει να πάει αλλού.

Κι ας έλθει ο νέος συνάδελφος να του το κάνει τζάμπα ή έστω ....φτηνότερα!!!!

 

Χωρίς καμμία απολύτως "λύπηση"!!!!!

 

Κι αυτή τη θέση ΠΡΕΠΕΙ να την έχουμε όλοι μας!!!!!

Είναι ΕΥΚΑΙΡΙΑ που δεν πρέπει να την αφήσουμε να περάσει ανεκμετάλλευτη!!!

 

Με τελικό αποτέλεσμα να παραιτείται της δήλωσης 4014 (αφού έχει ολοκληρωθεί η εργασία του, την οποία ανέλαβε μέσω ειδικής σύμβασης με τον πελάτη του) και ο ιδιοκτήτης να ψάχνει άλλο μηχανικό να του κάνει τη δουλειά, με νέα αμοιβή που θα συμφωνήσει και η οποία προφανώς θα είναι μεγαλύτερη από αυτή που του ζητούσε ο προηγούμενος μηχανικός ή ν' απευθύνετε στον καλαφάτη για να του την κάνει με ένα ..."συμβολικό τίμημα" όπως έχει πει!!!!!

Δυστυχώς (όχι τόσο για εμάς, αλλά για τους ιδιοκτήτες) η νέα αυτοψία θα τους βγάλει κι άλλα πρόστιμα, είτε γιατί έχουν γίνει κι άλλα αυθαίρετα, είτε θα πρέπει (κανονικά) να δηλωθούν κι άλλα πράγματα, όπως ανοίγματα κλπ.

 

Αυτή είναι όντως μία ευκαιρία, αλλά πρέπει να δούμε πραγματικά τι παραπάνω θα ζητηθεί, τόσο από δουλειά όσο και από ευθύνες που θα προκύψουν. Σε κάποιον που πήρες πχ 1000€ + τοπογραφικό, δεν ξέρω εάν μπορείς πάλι να του πεις ότι τώρα θες πάλι 1000€ ή 700€. Μου ακούγεται υπερβολικό, ωστόσο θα εξαρτηθεί από τι θα ζητηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην απίθανη περίπτωση που η "μεταπήδηση" στον 4178 είναι απλά μία ηλεκτρονική αίτηση, χωρίς να απαιτηθούν μετατροπές στο δεδομένα, νέα αυτοψία, νέες Υ.Δ., νέα σχέδια, νέα Τεχν Έκθ.κλπ εγώ δεν θα χρεώσω. Προφανώς όμως θα χρειαστούν όλα τα παραπάνω οπότε αυτά δεν γίνονται άνεϋ χρέωσης... λυπόμαστε κύριοι ιδιοκτήτες...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε, αυτοψια περιμενεις το ΥΠΕΚΑ να σου πει αν θα κανεις?

Εχω δηλωσεις με εξοφλημενο προστιμο απο τον 12/2011.

Ξερω γω μεσα σε σχεδον 2 χρονια τι εκανε ο ιδιοκτητης στον ακινητο του?

Ξερεις ποσοι ηταν αυτοι που μου λεγανε "ας το βαλλω εγω στο Νομο και μετα θα φτιαξω οτι θελω, ποιος θα με πιασει?"

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην απίθανη περίπτωση που η "μεταπήδηση" στον 4178 είναι απλά μία ηλεκτρονική αίτηση, χωρίς να απαιτηθούν μετατροπές στο δεδομένα, νέα αυτοψία, νέες Υ.Δ., νέα σχέδια, νέα Τεχν Έκθ.κλπ εγώ δεν θα χρεώσω.

 

Το πιθανότερο είναι να είναι έτσι!

Θα πατήσεις ένα κουμπί, θα διορθώσεις - συμπληρώσεις 3-4 πράγματα κ.λπ.

Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θ' αναλάβεις τις νέες ευθύνες τζάμπα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνατε και τις νεες δηλωσεις του παλιου 3843 στις οποιεσ οι περισσοτεροι απο εμας δεν εχουμε ουτε Δ.Κ. , ουτε τοπογραφικα, ουτε τομεσ,  ουτε ε9 κτλ. αρα θα πρεπει ολα να γινουν απο την αρχη. εκει προβλεπω την μεγαλυτερη γκρινια απο πλευρας πελατων. Γιατι πλεον δεν θα ειναι προαιρετικη αλλα υποχρεωτικη η ενταξη στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δε γίνεται στο τζάμπα και αυτό είναι προφανές, εγώ θα χρέωσω τον κάθε πελάτη αναλόγως με τη δουλειά που θα χρειαστώ. Το θέμα της ευθύνης είναι τεράστιο αλλά είναι η φύση της δουλειάς μας τέτοια που το αποδέχομαι. Θα ορίσω ένα χαμηλότερο όριο της τάξεως των 300€ για την πιό απλή περίπτωση (υπολογίζω 1-2 ραντεβού, τηλέφωνα, έντυπα,απλή περίπτωση επανυπολογισμού προστίμου ) και μπορεί να φτάσω και μέχρι την αρχική αμοιβή σε ορισμένες περιπτώσεις.

Αυτοψία δε θα κάνω σε όλες τις περιπτώσεις.

Αυτό που θα ήθελα να ξεκαθαρίσω είναι το εξής...

Ο ιδιοκτήτης μας κάνει υ.δ και μας ζητάει να δηλώσουμε τις αυθαιρεσίες (που εμείς του έχουμε υποδείξει φυσικά).

Αν ο ιδιοκτήτης δε θέλει να δηλώσει όλες τις αυθαιρεσίες για κάποιο λόγο, εμείς γιατί έχουμε ευθύνη για αυτό?

Εμείς έχουμε ευθύνη να δηλώσουμε σωστά τις αυθαιρεσίες που ο πελάτης ζητάει με υ.δ αλλά αν δε ζητάει δε βλέπω κάποια ευθύνη στο να μη δηλωθεί κάτι.

Φυσικά δε μπορούμε να δώσουμε χαρτί για μεταβίβαση αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό.

Αν για παράδειγμα έχει μια αποθήκη στον ακάλυπτο και δε θέλει να τη δηλώσει γιατί θα την γκρεμίσει αν χρειαστεί ή δεν το νοιάζει στην τελική, δε νομίζω ότι έχει ευθύνη ο μηχανικός για αυτό.

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Πριν πούμε για αμοιβές εγώ λέω ότι η μεταβολή μία δήλωσης από 4014 σε 4178 πολύ απλά δεν γίνεται !! Μόνο και μόνο ότι τα ποσοστά αυθαιρεσιών προκύπτουν από τα Μ2 που αναλογούν στην κάθε ιδιοκτησία και όχι σε ολόκληρο το κτίριο είναι κάτι που αλλάζει δραματικά το ποσό των προστίμων ! 

 

Αποκλείεται να γίνει μία τέτοια μετάβαση από τον έναν νόμο στον άλλον. Δηλαδή να κάτσουμε να υπολογίσουμε τα πρόστιμα ξανά από την αρχή. ΔΕΝ γίνεται !!!

 

Αυτό που θα γίνει πιστεύω είναι η μετάβαση από τον έναν νόμο στον άλλον με μία απλή ηλεκτρονική διαδικασία όπου και θα αναφέρεται ότι το ακίνητο υπάγεται πλέον στις διατάξεις του 4178 χωρίς να χρειάζεται νέοι υπολογισμοί προστίμων, δικαιολογητικά κ.τ.λ. . 

 

Είναι αστείο να συζητάμε διαφορετικά. Πλέον για να υπολογίσεις πρόστιμο όχι μόνο αυτοψία, χρειαζόμαστε πια σύσταση για να υπολογίσουμε πρόστιμα. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

verda

 

Συγνωμη αλλα δεν ισχυει αυτο που λες.

Στο ΔΚ τι θα δειξεις?

Οσα δηλωθηκαν?

Και τα υπολοιπα? Γαργαρα?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.