Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

ΤΑ έχω παίξει..... δεν πειράζει. Ώρα για ημίωρο  διάλειμμα :(

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεί και δεν "επιτρέπεται" μόνος του ο μηχανικός να αποφασίσει να μεταπηδήσει μια δήλωση από τον 4014 στον 4178!!!

Όποιος λέει κάτι διαφορετικό λέει μ@λακίες!!!!

 

Απόφαση καθαρά του ιδιοκτήτη είναι!!!

Και ο ιδιοκτήτης πρέπει να εξουσιοδοτήσει νόμιμα τον μηχανικό γι' αυτό!!!!

Χωρίς νόμιμη εξουσιοδότηση στα χέρια του ο μηχανικός δεν πρέπει να προχωρά!!!!

 

Μόνο "νομοθετική ρύθμιση" αν βγει, όποτε βγει, μπορεί να μας κατοχυρώσει για κάτι διαφορετικό!!!!!

Γιατί δεν την βγάζουν;;;;;

 

Προφανώς διότι όχι μόνον γι' αυτό αλλά και για πολλά άλλα υπάρχουν πλείστα "νομικά θέματα - προβλήματα" που έχουν σχέση με όλα τα έγγραφα και σχέδια που έχουν ανέβει στις μεταφερόμενες δηλώσεις του 4014......

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο μηχανικός ΔΕΝ θα πρέπει να προχωρά χωρίς εξουσιοδότηση !!! 

 

Οι προφορικές ενημερώσεις είναι προφορικές και όποιες γραπτές ερωτήσεις-απαντήσεις

οι οποίες δεν είναι με σφραγίδα και ευθύνη του υπουργείου είναι καθαρά για τα σκουπίδια ...

το μόνο που εξυπηρετούν είναι να θολώνουν τα νερά να προχωρά μια διαδικασία νόμου γεμάτου

με ασάφειες και αναπάντητα ερωτήματα και διευκρινήσεις που δεν έχουν γίνει.

Αποτέλεσμα να είμαστε παγιδευμένοι σε ενα παιχνίδι με αμοιβές ξεφτίλα ,

μηχανικούς ντεντέκτιβ , φωτοερμηνευτές και να διαφωνούμε για προφορικές δηλώσεις τρίτων...

Περαστικά μας.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε γειά σου!!!! Ας τα χώνει και κανένας άλλος, βαρέθηκα να ...μονολογώ!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η Γαρδικη τελικά τι βυσμα μπορεί να είχε για να πάρει αυτή τη θέση που έχει στο ΥΠΕΚΑ, ούτε ανειδίκευτος εργάτης να ήταν....

Edited by pontifikas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
 
θα ήθελα να ρωτήσω αν στην περίπτωση έκδοσης άδειας νομιμοποίησης σύμφωνα με το άρθρο 23 του Ν.4178/13 για τον υπολογισμό της νόμιμης αμοιβής θα πρέπει να συνυπολογίζονται και οι 6,75 μέρες για εργασίες ρύθμισης.
 
Ευχαριστω.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλλα σε "ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ" αμοιβή αυθαιρέτου και εκ των υστέρων θυμήθηκα την τεχνική έκθεση των Η/Μ εγκαταστάσεων. Δέν έχω βάλει συμμετέχοντα μηχανικό ηλεκτρολόγο ή μηχανολόγο. Τι κάνω στην προκειμένη περίπτωση? Όταν ανοίξει το Σύστημα αυθαιρέτων, πρέπει να φαίνεται απαραίτητα και η αμοιβή του μηχανολόγου για την Τεχνική έκθεση που θα υποβληθεί?Πρέπει να τον έχω βάλει " Συμμετέχοντα μηχανικό"?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

εχω επιλεξει στο συστημα την επιλογη ημερησια εργασια 4178 και εχω βάλει τιμή μονάδος 6,75 αλλα στην Ομάδα Εργου δεν μου βγάζει ουτε νομιμη ουτε μ΄'αφηνει να γραψω τη συμφωνηθεισα. Τι λαθος κάνω?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.