Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Με κάλυψες 100%. Το ΤΕΕ κάνει ότι θέλει και για το μόνο για το οποίο φροντίζει είναι για τα έσοδά του. Έβγαλαν στον 4014 μια παρανοϊκή νόμιμη αμοιβή γιατί υπήρχε το 2% υπέρ ΤΕΕ και μόνο. Τώρα που φρόντισαν για το ανταποδοτικό τέλος γιατί να ασχοληθούν με τη νόμιμη αμοιβή;

Εξ´αλλου, αφού όπως είπε και ο συνάδελφος αν βγάζει το σύστημα αμοιβών (αυθαίρετα) κάτι, γιατί να το αμφισβητήσεις; Λογικά σωστό θα είναι. Να πληρωθεί και το ΤΣΜΕΔΕ, παράρτημα του ΤΕΕ είναι άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι εχω περιπτωσεις με Ν4014  στις οποιες δεν εχω πληρωθει αλλα τις περασα απο το συστημα αμοιβων  ωστε να γινει ολοκληρωμενη υπαγωγη .Τωρα εκκρεμει η υπαγωγη των περιπτωσεων αυτων στον Ν4178 

πρεπει υποχρεωτικα να περασω νεα αμοιβη ?(ευελπιστω να πληρωθω τωρα ) η τελος παντων καποια γνωμη για το πως προχωραει το ζητημα

 

αν εχει ηδη απαντηθει στα προηγουμενα τοτε ακυρο....!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακώς που ακόμα δεν έχεις εισπράξει την αμοιβή σου για τον 4014;;;;;;

Επίσης, πάρα πολύ κακώς που ακόμα δεν έχεις εισπράξει την αμοιβή μεταπήδησης των δηλώσεων στον 4178;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακώς που ακόμα δεν έχεις εισπράξει την αμοιβή σου για τον 4014;;;;;;

Επίσης, πάρα πολύ κακώς που ακόμα δεν έχεις εισπράξει την αμοιβή μεταπήδησης των δηλώσεων στον 4178;;;;;

θέλω να πιστεύω ότι αστειεύεσαι Ιάσονα.

Ποια αμοιβή "μεταπήδησης" ; Μήπως εννοείς αμοιβή "πήδησης" σκέτο;

Link to comment
Share on other sites

1. Οι νόμιμες αμοιβές καθορίζονται μόνο νομοθετικά και με Υ.Α. Το ΤΕΕ γνωμοδοτεί δεν καθορίζει τίποτα (παραπέμπω στην νόμιμη αμοιβή για τους ημιυπαίθριους που αφού είχε βγει η σχετική ανακοίνωση του ΤΕΕ μετά βγήκε και η ΥΑ, αλλά και στη σχετική νομοθεσία). Στα αυθαίρετα γενικά με κάποιο μαγικό τρόπο το ΤΕΕ απέκτησε εκτελεστική εξουσία και σε άλλα θέματα όχι μόνο σε αυτό των αμοιβών μόνο.

Η ΥΑ που αναφέρεις ήταν υποχρεωτική ώστε να καθορισθεί η τιμή μονάδος επιφανείας Η/Χ και με αυτή να εξαχθεί ο προϋπολογισμός του έργου για να υπολογισθούν οι αμοιβές.

 

Αλλά έχεις δίκιο. Διότι μπορεί το ΤΕΕ σύμφωνα με το ΒΔ του 30/31.5.56 (άρθρο 1§4) να έχει το δικαίωμα σύνταξης της αμοιβής (696/74) αλλά δεν έχει το δικαίωμα καθορισμού των στοιχείων υπολογισμού της αμοιβής, δηλαδή αυθαίρετα καθόρισε ως ελάχιστο τα 4,5ΗΜ (+1,5ΗΜ για τα μηχανολογικά) για τον υπολογισμό αυτής με βάση το άρθρο 102.

Οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου πως ο λόγος που έκανε τον καθορισμό αυτόν ήταν για το 2%.

 

Άποψή μου είναι πως στην συγκεκριμένη εργασία δεν έπρεπε καν να εκδοθεί κάποια ΥΑ.

Ο κάθε μηχανικός θα έμπαινε στο σύστημα, θα δήλωνε τις ώρες απασχόλησης και το σύστημα θα υπολόγιζε την αμοιβή._

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΑ που αναφέρεις ήταν υποχρεωτική ώστε να καθορισθεί η τιμή μονάδος επιφανείας Η/Χ και με αυτή να εξαχθεί ο προϋπολογισμός του έργου για να υπολογισθούν οι αμοιβές.

 
Αναφερόμουν στις ρυθμίσεις Η/Χ του 3843/10. Είχε βγει ΥΑ που ήταν αντιγραφή η γνωμοδότηση του ΤΕΕ, δηλαδή τόσες ώρες εργασίας του μηχανικού τάδε εμπειρίας (δεν θυμάμαι) ώστε να κάνει τελικά 232.53. Και ορθά είχαν βγάλει ΥΑ τότε.
 
 

Άποψή μου είναι πως στην συγκεκριμένη εργασία δεν έπρεπε καν να εκδοθεί κάποια ΥΑ.

Ο κάθε μηχανικός θα έμπαινε στο σύστημα, θα δήλωνε τις ώρες απασχόλησης και το σύστημα θα υπολόγιζε την αμοιβή._

 

Συμφωνώ. Άρα από τη στιγμή που δεν υπάρχουν τυπικά νόμιμες αμοιβές παρά μόνο αυθαίρετες ανακοινώσεις του ΤΕΕ, μήπως δικαιούμαι να το κάνω έτσι όπως λες;

 

Μόλις υπολόγισα μια νόμιμη αμοιβή για εκτός σχεδίου σχεδόν 4.000 Χ 3% = 120 € ΤΣΜΕΔΕ + ΕΜΠ. Υπερβολή!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτές οι αμοιβές μεταπήδησης με κράτησαν ...."ζωντανό" το τελευταίο εξάμηνο!!!!! Δες εδώ http://www.michanikos.gr/topic/...

 

είναι προφανές ότι ζούμε σε διαφορετικές κοινωνίες και δουλεύουμε διαφορετικές πιάτσες / οικονομίες.

και επιπλέον εγώ είμαι νεότερος και στο επάγγελμα και στην ηλικία και στη συγκεκριμένη κοινωνία.

Έτσι λοιπόν, αναγκάζομαι και κάνω τη μετάβαση χωρίς αμοιβή, ζητώντας τουλάχιστον την εξόφληση του 4014.

Λίγο παρακάτω, είναι ένας "συνάδελφος" που λέει ότι κάνει αυθαίρετα με 300 εντός, 400 εκτός

ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, νομίζω και στο forum.

Και υπάρχουν δεκάδες μηχανικοί στην περιοχή, παλαιότεροι, γνωστότεροι και πλουσιότεροι,

που δίνουν προσφορές από 800 μέχρι 1200 για τις νέες δηλώσεις.

Πες μου εσύ τι πρέπει να κάνω.

Έρχονται πελάτες με δεκάρικα και εικοσάρικα, και κλαίνε να τους κάνω δόσεις. Όχι για το πρόστιμο

Είμαι off topic, πάλι, αλλά με παίρνει το παράπονο.

Λυπάμαι αν συμβάλω στην κατάντια, αλλά δεν έχω την πολυτέλεια να σκέφτομαι το μέλλον.

Προσπαθώ να σταθώ τώρα όπως μπορώ, και η μόνη έκπτωση που δεν κάνω είναι στα κρίσιμα κατά τη γνώμη μου:

χρόνος κατασκευής, περιοχές προστασίας, ιδιοκτησιακό, χώροι με αποτύπωμα στην α/φ.

Τα υπόλοιπα τα συζητάω. Περιλαμβανόμενου του διακανονισμού της αμοιβής. 

  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.