Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Εφόσον το αγροτεμάχιό μου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου θα πρέπει να προσκομίσω και το τοπογραφικό με τις ισχύουσες προδιαγραφές. Οπότε βάσει επιφανείας αποτύπωσης  προσδιόρισα τη νόμιμη...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την νόμιμη του τοπογραφικού όχι της βεβαίωσης που δεν έχει νόμιμη. Είναι διαφορετικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Άρα για την αμοιβή της βεβαίωσης δεν απαιτείται να περάσω από το σύστημα και να καταβάλω τις παραπάνω κρατήσεις. Θα πρέπει ωστόσο να περάσω από το σύστημα την αμοιβή του τοπογραφικού για να προκύψουν οι κρατήσεις τις οποίες και να καταβάλω, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχουμε μια δήλωση αυθαιρέτων που αφορά ας πούμε τους κοινόχρηστους χώρους του οικοπέδου. Στο σύστημα αμοιβών βάζουμε τα ονόματα όλων των ιδιοκτητών με το ποσοστό ιδιοκτησίας τους , ας πούμε ότι ειναι 4 άτομα και έχουν απο 25% εφοσον μας πληρωνουν ολοι μαζι όπως και σύστημα αυθαιρέτων τους βάζουμε απο 25% . Στο καταθετηριο στην Τραπεζα λογικα ανά γράφουμε όλα τα ονόματα. Τώρα με την απόδειξη και τ Φεμ τι κάνουμε? την κόβουμε σε ενα? κόβουμε το ποσο τμηματικά σε 4 ίσο πόσες αποδείξεις και πληρώνουμε 4 Φεμ? πηγή κατι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ένα ΦΕΜ με όλα τα ονόματα (να δω που θα τα χωρέσεις) και 4 αποδείξεις επιμερισμένες. Πιστεύω ότι μπορείς να κόψεις και μια συνολική απόδειξη σε ένα μόνο όνομα, αλλά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα τα κοβω σε ενα ατομο-εξουσιοδοτημενο εκπροσωπο ,εφοσον εχει συναινεση απο τους υπολοιπους για να κανει τις ενεργειες της υπαγωγης

οπως επισης κ το συμφωνητικο τα ιδια 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος, όταν ο ιδιοκτήτης του ακινήτου είναι ο ίδιος μηχανικός (και εννοείται ότι θα προτιμήσει να κάνει τις διαδικασίες τακτοποίησης μόνος του) τί γίνεται με τις αμοιβές;

 

Είχα ρωτήσει στο ΤΕΕ την περίπτωση να μη ζητήσει αμοιβή ο μηχανικός. Μου είχαν πει πως το περνάμε κανονικά στο σύστημα αμοιβών αλλά με μηδενική αμοιβή και ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΕ πληρώνονται κανονικά βάσει της νόμιμης αμοιβής.

 

Όταν πρόκειται για τακτοποίηση της δικής του ιδιοκτησίας;  

Με το  συμφωνητικό που θα πρέπει να κατατεθεί τί γίνεται; Υπογράφει με τον εαυτό του;

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα είπαν από ΤΕΕ. Αμοιβή και ΦΕΜ 0€ και ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ κανονικά (ΤΕΕ και όχι ΕΤΕ που γράφεις καταργήθηκε).

Υπάρχει η δυνατότητα αν θες να πας στο ΤΕΕ να κάνεις αίτηση και να πάρεις απαλλαγή νομίζω (δεν είμαι και 100% σίγουρος), αλλά είναι μεγάλη διαδικασία για μικρό όφελος.

Συμφωνητικό δεν θα έκανα προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

βαζεις ενα μικρο συμβολικο ποσο και κοβεις κανονικα αποδειξη αυτοπαραδοσης. Μιλα με το λογιστη σου καλυτερα

Αυτο που σου λεει ο κιακοσ σωστο ειναι, δε ξερω αν ισχυει ακομα, παλια πληρωναμε το 2% της αμοιβης στο ΤΕΕ

προκειμενου να παρουμε απαλλαγη απο τις μελετες.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Εχετε δίκιο.  Εκ παραδρομής έγινε η αναφορά σε κρατήσεις ΕΤΕ.

Και οι κρατήσεις προς ΤΕΕ, όμως, δεν έχουν καταργηθεί με το ν3919/11 ή κάνω λάθος;;

 

Σχετικά με την απαλλαγή , όντως η διαδικασία  είναι μεγάλη απ' ότι μου είπαν, χωρίς ιδιαίτερο όφελος.

Μίλησα με λογιστή και μου είπε καλύτερα να κοπεί απόδειξη με συμβολικό ποσό παρά μηδενική.

Η απορία μου ωστόσο παραμένει... Σύμφωνα με το ΤΕΕ σε περίπτωση διαφορετικής αμοιβής από τη νόμιμη πρέπει να κατατεθεί συμφωνητικό αλλιώς ισχύει η νόμιμη. Τί πρέπει να κατατεθεί σε αυτή την περίπτωση αντί του συμφωνητικού;

(Το θέμα μου είναι να μην τρέχω αργότερα χωρίς λόγο...) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.