Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και οι κρατήσεις προς ΤΕΕ, όμως, δεν έχουν καταργηθεί με το ν3919/11 ή κάνω λάθος;;1

 

Ναι, στο έγραψα και παραπάνω.

 

Κάνε συμφωνητικό με τον εαυτό σου αν θες, τσάμπα είναι.

Εγώ δεν θα έκανα, τι θα μου έλεγε ο έφορος σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο; "Δεν έχεις συμφωνητικό" Υπερβολές...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Οι κρατήσεις του ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ gia to N.4178 θα είναι επι της αμοιβής που παίρνουμε ή επι της αμοιβής που βγάζει το σύστημα του ΤΕΕ; υπάρχει κάπου γραπτώς αυτή η απάντηση πχ σε ΦΕΚ, εγκύκλιο;

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Επί της νόμιμης αμοιβής (πάντα έτσι ήταν και πάντα έτσι θα είναι μέχρι να καταργηθούν).

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καποιος συνάδελφος πως υπολογιζεται η αμοιβη σε περίπτωση που έχω μόνο 1 παραβαση που υπάγεται στην κατηγορία 13?

Απο την στιγμή που δεν έχω τ.μ. δεν  βγαζει κόστος προυπολογισμόυ έργου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεσαι στον υπολογισμό της νόμιμης αμοιβής για εργασίες ρύθμισης αυθαιρέτων με βάση το ν . 4178 (σιωπηρά έχει παραμείνει η ίδια αμοιβή, όπως αναφερόταν και στο ν. 4014).

Ο προυπολογισμός έργου δεν σε ενδιαφέρει. Η αμοιβή προκύπτει με βάση τις ημέρες απασχόλησης του μηχανικού. Ακόμη και αυθαίρετο χώρο με επιφάνεια να είχες, πάλι δεν σε ενδιαφέρει ο προυπολογισμός, διότι η νόμιμη αμοιβή για τις εργασίες ρύθμισης δεν προκύπτει από αυτόν. 

 

Υ.Γ Συμπλήρωσε την ειδικότητα σου στο προφίλ, διότι δεν εμφανίζεται.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΡΓΟΥ, ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΘΥΡΟ: 

 -Η συνολική επιφάνεια του έργου πρέπει να είναι μεγαλύτερη από το μηδέν(0).
 - Στην εργασία "ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ" ο Προϋπολογισμός πρέπει να είναι μεγαλύτερος από το μηδέν(0)

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΩ Τ.Μ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΒΟΛΗ.

ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ Τ.Μ. ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΕΡΓΟΥ, ΣΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΒΟΛΗ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.