Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Πχ. για να βγάλεις αμοιβή για 4178 πρέπει να συμπληρώσεις τις ημέρες απασχόλησης οι οποίες είναι 6,75 για 1-10 ενώ για 10-20 είναι άλλες.

 

Εγώ ανεξάρτητα της εμπειρίας του μηχανικού δηλώνω αμοιβή 4,5ΗΜ 10-20 ετών....και η αμοιβή βγαίνει σωστά.... 

Για ποιον λόγο να ψάχνω αναγωγές;

 

υ.γ. Κανονικά "δήλωνα" έπρεπε να πω ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός θέματος,

 

σε περίπτωση που έχω κάνει οριστική υποβολή στο σύστημα αμοιβών και προέκυψαν από την πολεοδομία κάποιες διορθώσεις πως μπορώ να πάω ένα βήμα πίσω την δήλωσή μου;

είναι εφικτό αυτό για να μπορέσω να πληρώσω κάποια συμπληρωματικά ποσά υπερ τσμέδε που έχουν προκύψει; φοβάμαι οτι αν αρχίσω νέα καρτέλα θα χάσω τα ήδη πληρωμένα.. 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε δική μου παρόμοια περίπτωση, αρκετά καιρό ποιο παλιά, είχα πάει στο ΤΕΕ και μου άνοιξαν την υπαγωγή και έκανα τη διόρθωση που ήθελα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί πολλά ακούγονται αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου.Υπάρχει κάποια απόφαση για κατάργηση της πληρωμής του ποσοστού ΤΣΜΕΔΕ και κατά συνέπεια της υποχρέωσης να το πληρωσουμε για τον Ν.4178 ;
Αν όχι τότε υπάρχει κάποια διευκρίνιση για το αν μπορούμε επιτέλους να πληρώσουμε επί της συμφωνηθείσας και όχι επί της νόμιμης;

Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω μία αναθεώρηση σε μία οικοδομική άδεια του 2013 ( η άδεια βρίσκεται ακόμα σε ισχύ). Προκειται για διώροφο με υπόγειο ,εκτός σχεδίου.Η αναθεώρηση αφορά κανα-δυο διαφορετικά ανοιγματα στις όψεις, μεγαλύτερο υπόγειο από ότι στην οικοδομική άδεια και τη κατασκευή σοφίτας. Θα πρέπει να πληρώσω φορολογικά?και αν ναι πως τα βγάζω?(γνωρίζω να βγάζω τις αμοιβές, εννοω πληρώνω κάποιο ποσοστό των αρχιτεκτονικών ή των στατικών μόνο?)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το 'γραψες σε λάθος νήμα...

 

Αν θυμάμαι καλά η αμοιβή για την αναθεώρηση θα βγει βάσει ποσοστού επί του προϋπολογισμού. Το ποσοστό θα στο καθορίσει ο ελεγκτής φορολογικών της πολεοδομίας.

 

Κάνε μία αναζήτηση νομίζω έχει και αρκετά θέματα παρόμοια στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι πονεσαν τα ματια μου σημερα να ψαχνω σχετικα με την υποχρεωση ή μη ,αναρτησης στο ηλεκτρονικο συστημα των αυθαιρετων  του καταθετηριου της αμοιβης στην ετε . Καταλήγω στο ότι για αμοιβή κάτω των 1500ε δεν απαιτειται η καταβολη του οποιου ποσου αμοιβης στην ετε. Δεν εχω βρει οστοσω καποια εγκυκλιο που να αναφερει ρητα κατι τέτοια. θα ημουν ευγνωμων σε οποιον ειχε την καλη προαιρεση να ανεβασει κατι τετοιο εδω.Ευχαριστω

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.