Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Στο υπολογισμο αμοιβης για αυθαιρετο με το συστημα του ΤΕΕ

τι δηλωνεται;

1 ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013 ΜΕΛΕΤΗ

 2 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ

 3 ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕΛΕΤΗ

 4 ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΕΛΕΤΗ

το 3 & 4 φυσικα ειναι αναλογα το που ειναι το αυθαιρετο

 

και αναλυτικα ποιες εργασιες βαζουμε;

1 ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ & ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΜΕ ΥΨΟΜΕΤΡΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 1:200

2 ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ & ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΜΕ ΥΨΟΜΕΤΡΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 1:500

3 ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΟΜΟΡΩΝ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 1:200

4 ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΟΜΟΡΩΝ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 1:500

5 ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΗΣ Επιλογή 6 ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποτύπωση βάζω πάντα όταν είναι εκτός του νόμιμου όγκου ή όταν δεν υπάρχει καθόλου Ο.Α.

Για τα τοπογραφικά ανάλογα.. αλλά μου τα λέει ο Τοπογράφος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ξεκινώ ένα ζόρικο 4178 για τριώροφο χωρίς άδεια και 170τμ ανά όροφο. Θέλω να πάρω τα χρήματα από τον πελάτη τμηματικά, μήπως και μου στραβώσει στο τέλος και δεν το προχωρήσει σ' αυτή τη φάση. Μπορώ να κόψω πολλές ΑΠΥ για το έργο, στις φάσεις που θα περιγράφω και στο συμφωνητικό; Δλδ έστω παίρνω αύριο μια προκαταβολή €200 αύριο που γράφω στο συμφωνητικό οτι δεν επιστρέφεται ακόμη και σε υπαναχώρησή του. Κόβω ΑΠΥ με περιγραφή 4178 τάδε κτίσματος κλπ;

 

Αυτό να φανταστώ δεν επηρέαζει την ελάχιστη αμοιβή που θα πρέπει να υπολογίσω αργότερα για την υπαγωγή. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω πως και το 2016 απαιτείται ελάχιστη αμοιβή για τις καταραμένες κρατήσεις σε τρίτους που έπρεπε μα έχουμε καταργήσει από το 2010...

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το νο.1 το νο.2 δεν το έχω βάλει ποτέ

πριν απο χρονια στον 4014...σε ενημερωση για το νομο ελεγαν οτι παντα τα βαζουμε ολα : και 1. ρυθμιση + 2. αποτυπωση αρχ + 3. τοπογραφικο εντος ή εκτος (οταν χρειαστει).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ξεκινώ ένα ζόρικο 4178 για τριώροφο χωρίς άδεια και 170τμ ανά όροφο. Θέλω να πάρω τα χρήματα από τον πελάτη τμηματικά, μήπως και μου στραβώσει στο τέλος και δεν το προχωρήσει σ' αυτή τη φάση. Μπορώ να κόψω πολλές ΑΠΥ για το έργο, στις φάσεις που θα περιγράφω και στο συμφωνητικό; Δλδ έστω παίρνω αύριο μια προκαταβολή €200 αύριο που γράφω στο συμφωνητικό οτι δεν επιστρέφεται ακόμη και σε υπαναχώρησή του. Κόβω ΑΠΥ με περιγραφή 4178 τάδε κτίσματος κλπ;

 

Αυτό να φανταστώ δεν επηρεάζει την ελάχιστη αμοιβή που θα πρέπει να υπολογίσω αργότερα για την υπαγωγή. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω πως και το 2016 απαιτείται ελάχιστη αμοιβή για τις καταραμένες κρατήσεις σε τρίτους που έπρεπε μα έχουμε καταργήσει από το 2010...

Δείτε μεγέθη έτσι?

170 τμ ανά όροφο όλο το κτίριο αυθαίρετο. 

Μπορείς να εκδίδεις Δ.Π.Υ για τμηματικές εργασίες που εκπληρώνεις και φυσικά φαίνονται στο συμφωνητικό.

Η ελάχιστη (νόμιμη τη λέμε) αφορά τον υπολογισμό κρατήσεων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στο σύστημα διαχείρισης αυθαιρέτων, στα αρχεία ζητάει αντίγραφο Αμοιβής μηχανικού/Εισφοράς ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ μηχανικού. Μα πού βρίσκω ταυτότητα οφειλής για αυτά για να τα πληρώσω;! Στο σύστημα αμοιβών δε βρίσκω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Tαυτότητα οφειλής για την εισφορά υπέρ ΤΣΜΔΕ/EΜΠ δεν βγαίνει μέσω ταυτότητας οφειλής.

 

Πληρώνεται στην τράπεζα μόνο μέσω του σχετικού εντύπου της ETE ή Αttca Bank.

 

Η εισφορά υπέρ ΤΕΕ έχει καταργηθεί και δεν χρειάζεται να αποδοθεί. Ανεβάσε στο σχετικό πεδίο αρχείο ενημέρωσης περί μη υποβολής του σχετικού δικαιολογητικού.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα

 

Είμαι στο σύστημα των αμοιβών και προσπαθώ να περάσω την αμοιβή για έκδοση Βεβαίωσης ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Στο παρελθόν επέλεγα "ΩΡΙΑΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν. 4014/11 & 4178/13 (11-20 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)", και έβαζα Μονάδες 0,5. 

Τώρα για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν μου το δέχεται, λέγοντας : "Η εργασία "ΩΡΙΑΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν. 4014/11 & 4178/13 (11-20 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)" έχει μικροτερη τιμή στο πεδίο "Μονάδες" από την ελάχιστη επιτρεπόμενη."

 

Καμία ιδέα τι μπορεί να κάνω λάθος?

 

 

Παρακαλώ να γίνεται ΣΩΣΤΟΣ Ελεγχος θεμάτων 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.