Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Για ποιό λόγο φτιάχνεις έργο στο σύστημα αμοιβών για έκδοση βεβαίωσης; Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναί, έχεις δίκιο δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά το περνάω για να είμαι πιο τυπική. 

Κάθε εργο που κάνω το περνάω στο σύστημα αμοιβών του τεε. 

 

Σχετικά με το ν4178, μήοως γνωρίζεις κάτι? Την ημερίσια αμοιβή την δέχεται, την ωριαία όμως όχι (για εμπειρία 11-20 έτη)

Περιττό που το κάνω, έτσι λες?

Link to comment
Share on other sites

Για 11-20 έτη εμπειρίας είναι 4,5 μέρες ή 22,50 ώρες.

 

Και ναι πιστεύω ότι ειναι περιττό αυτό που κάνεις. Χρειάζεται μόνο σε περίπτωση τακτοποίησης όχι για έκδοση βεβαίωσης.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το πεδίο ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013 που κλασσικά δηλώνουμε στο σύστημα αμοιβών για τις δουλειές αυθαιρέτων τι περιλαμβάνει? ΜΟΝΟ την συλλογή στοιχείων, την αυτοψία και τις σχετικές ηλεκτρονικές διαδικασίες? ΟΧΙ την αποτύπωση των αυθαιρέτων? Βλέπω στο παρόν thread ότι συνάδελφοι δηλώνουν ξεχωριστή εργασία ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ. Εγω δε την δηλώνω επιπλέον, αλλά θεωρώ ότι είναι μέρος της εργασίας ρύθμισης με το Ν.4178/13.

 

Και ειδικά πάνω σε αυτό θέτω τον εξής προβληματισμό:

Κάνει κάποιος συνάδελφος αναθεώρηση μιας άδειας και το αντικείμενο αυτής ουσιαστικά είναι αρχιτεκτονική αποτύπωση αυθαιρέτων για νομιμοποίηση (παρ.1 αρθρ.23 Ν.4178/13).

Η αμοιβή της αρχιτεκτονικής αποτύπωσης αν έχει χρεωθεί ήδη μια φορά στη διαδικασία της τακτοποίησης με Ν.4178/13 ξαναχρεώνεται για τον υπολογισμό αμοιβής της αναθεώρησης άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Η αποτύπωση αποτελεί ξεχωριστή εργασία καθώς επίσης και το τοπογραφικό. Οι εργασίες ν. 4178 περιλαμβάνουν αυτά που αναφέρεις αρχικά.

Π.χ έχεις νόμιμη επιφάνεια και αυθαίρετες επεκτάσεις. Αναγκαστικά αποτυπώνεις. Άρα, έχεις και εργασία αποτύπωσης.

Όλα τα παραπάνω  προκειμένου να υπολογιστούν οι κρατήσεις υπέρ τσμεδε-εμπ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα

εχω αναλάβει την τακτοποίηση ημιυπαίθριου χώρου και έχω δηλώσει στο σύστημα αμοιβών συμφωνηθείσα αμοιβή 200€

Μπορείτε να με ενημερώσετε αν πρέπει να πληρώσω εισφορές υπερ ΤΕΕ (για τις οποίες μου δίνει το σύστημα εντολή πληρωμής ποσού βάση της νόμιμης) και αν πρέπει να πληρώσω εισφορές υπερ ΤΣΜΔΕ και τι ποσό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εισφορές υπέρ ΤΕΕ όχι, έχουν καταργηθεί.

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ ναι, επί της νόμιμης αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

η εισφορά υπέρ ΤΕΕ έχει καταργηθεί, υπέρ ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να πληρώσεις ως ποσοστό επί της νόμιμης (όχι της συμφωνηθείσας). Συμπλήρωσε και την ειδικότητα στο προφίλ σου.

 

edit: με πρόλαβε ο Ιάσονας

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.